Urząd Miejski wysłał 20 tysięcy zaproszeń do wzięcia udziału w panelu obywatelskim. Wylosowani mieszkańcy podpowiedzą m.in. czy na peryferyjne osiedla Wrocławia powinien jeździć tramwaj, czy autobus. Każdy, kto otrzymał list, może zgłosić chęć wzięcia udziału w panelu.

Jak wyłoniono adresy?

Zaproszenia wysłano do 20 tysięcy gospodarstw domowych lub punktów adresowych wylosowanych 21 lutego 2020 r. o godz. 9:00 w Biurze Rozwoju Wrocławia. Na losowanie zaproszeni zostali członkowie Zespołu Monitorującego i Zespołu Koordynującego panel obywatelski; w losowaniu uczestniczyło 7 osób. Zebrani czuwali nad prawidłowym przebiegiem losowania. Do losowania wykorzystano bazę zamieszkanych lokali w budynkach mieszkalnych we Wrocławiu, znajdujących się w ewidencji GUS wg stanu na dzień 31 grudnia 2018, w podziale na wrocławskie osiedla (baza obejmuje 297 107 lokali). Następnie wyliczono jaki procent z ogółu wspomnianych lokali stanowi ich liczba na danym osiedlu. Proporcje te przeliczono na 20 tys. zaproszeń. W ten sposób ustalono, że np. na Bieńkowicach wylosowanych powinno zostać 11 adresów, a na Ołbinie – 1129. Dane te zostały wgrane do bazy danych. W losowaniu adresów z bazy danych skorzystano z generatora losowych liczb, używając algorytmu gwarantującego losowość i nieprzewidywalność generowanych liczb.

Z kolei 2 marca zaproszenia zostały wysłane pod wylosowane adresy. Trafiły do losowej, reprezentatywnej dla ogółu mieszkańców, grupy osób. Każdy, kto otrzymał list z Urzędu Miejskiego w tej sprawie, może teraz zgłosić chęć udziału w pracach Panelu Obywatelskiego.

To, co wysłaliśmy do mieszkańców, to taki kupon totolotka. Ci, którzy go otrzymali, muszą się zarejestrować i wziąć udział w losowaniu. Zwycięzcy zostaną panelistami i zadecydują o kierunkach rozwoju miasta – mówił Krzysztof Ziental, kierownik Działu ds. Partycypacji. – Zachęcamy do skorzystania z zaproszeń. Jest bardzo ważne, żebyśmy mieli reprezentację wszystkich osiedli, grup wiekowych, grup wykształcenia czy płci, ale także sposobów poruszania się po mieście – dodaje.

Spośród wszystkich zarejestrowanych osób 24 marca wylosowanych zostanie 85 osób: 75 panelistów oraz 10 panelistów rezerwowych. Każdy otrzyma dietę w wysokości 600 zł, która stanowić będzie zwrot kosztów udziału w 6 zaplanowanych spotkaniach.

Zaplanowano transmisję online losowania – 24 marca na stronie www.wroclaw.pl/panel o godz. 12:00 wszyscy zainteresowani będą mogli śledzić losowanie.

Pierwszy Wrocławski Panel Obywatelski

Panel Obywatelski jest nową propozycją demokratycznego udziału mieszkańców w podejmowaniu decyzji. Do udziału zapraszana jest reprezentatywna grupa mieszkańców licząca 75 osób i 10 rezerwowych panelistów, z uwzględnieniem kryteriów takich jak wiek, płeć czy wykształcenie. Paneliści mają omówić propozycje rozwiązania określonych problemów czy wyzwań, przed którymi stoi miasto i pomóc w podjęciu właściwej decyzji.

Temat pierwszego panelu brzmi „Jak usprawnić przemieszczanie się po Wrocławiu, mając na względzie poprawę jakości życia i ochronę klimatu?”, a pytania szczegółowe są następujące:

1.  Jaki środek transportu publicznego powinien połączyć centrum miasta z osiedlami: Jagodno, Maślice, Muchobór Wielki, Ołtaszyn, Psie Pole – autobus czy tramwaj?

2. Czy – dla podniesienia jakości życia i w trosce o środowisko – wprowadzić w mieście strefy o szczególnych zasadach poruszania się – np. ograniczenia wjazdu pojazdów o określonym typie silników, opłaty za wjazd, strefy ruchu pieszego, rozwój strefy płatnego parkowania?

Przypominamy, że rekomendacje, które uzyskają poparcie co najmniej 80% panelu, będą traktowane jako wiążące, czyli zostaną wskazane do realizacji.

Dotychczas opublikowano standardy Panelu Obywatelskiego, wyłoniono skład Zespołu Koordynującego oraz Zespołu Monitorującego Panel Obywatelski, przeprowadzono pierwsze spotkanie informacyjne dla mieszkańców (5 lutego 2020), a także wylosowano i rozpoczęto wysyłkę zaproszeń do gospodarstw domowych.

Spotkania panelu obywatelskiego odbędą się w następujących terminach:

  • 2 kwietnia – spotkanie inauguracyjne (18:00–20:30)
  • 4 kwietnia – dzień edukacyjny (10:00–16:00)
  • 18 kwietnia – dzień edukacyjny (10:00–16:00)
  • 25 kwietnia – dzień deliberacyjny (10:00–16:00)
  • 9 maja – dzień deliberacyjny (10:00–16:00)
  • 23 maja – dzień deliberacyjny (10:00–16:00)

W trakcie spotkań edukacyjnych prowadzona będzie transmisja online na stronie www.wroclaw.pl/panel.

Więcej informacji o panelu można znaleźć w naszym artykule https://archiwum.wroclife.pl/nasze-miasto/panel-obywatelski-wroclaw/

Zaproszenia dla mieszkańców
Źródło: materiały prasowe

Fot. główne: MPK Wrocław