Mają głowy pełne pomysłów, ale też tyle samo godzin w ciągu doby, co każdy z nas, a robią wiele fascynujących rzeczy, o których większość usłyszy teraz dopiero po raz pierwszy. Można się zastanawiać, jak znajdują na to wszystko czas albo… poznać ich bliżej w ramach projektu ,,Ludzie Wrocławia”, który rozwija w naszym mieście Stowarzyszenie Młody Dolny Śląsk. Jedna z historii może być Twoja.  

 

Poznaj miasto z innej perspektywy

Powodów do chwalenia się Wrocławiem mamy całe mnóstwo. Żyjemy w pięknym mieście, którego zabytkowe centrum z Rynkiem i Ostrowem Tumskim przyciąga i zachwyca ponad milion turystów rocznie. Stare kamienice, a nawet całe osiedla jak Nadodrze odzyskują blask dzięki rewitalizacji. Dzięki nowym bulwarom mieszkańcy wracają nad Odrę i Oławę. Łaskawym okiem spoglądają na nas światowe firmy i marki, które traktują stolicę Dolnego Śląska jako jedno z najlepszych miast do rozwoju biznesu w Europie.

Najbardziej jednak możemy być dumni z wrocławian. Tych, którzy przyjechali tutaj po 1945 roku z najróżniejszych zakątków kraju i dosłownie z ruin podźwignęli to miasto. I tych, którzy dzisiaj w nim mieszkają i rozwijają swoje pomysły i potencjał. We Wrocławiu każdy jest skądś, wnosi do miasta swoją energię i pomysły. W ten sposób dopisuje dalszy ciąg historii, która tworzy się na naszych oczach.

Różne pasje łączy Wrocław

Portrety mieszkańców naszego miasta prezentuje projekt ,,Ludzie Wrocławia”, który wystartował w 2017 roku. Napędza go energia organizatorów ze Stowarzyszenia Młody Dolny Śląsk, którzy docierają do różnych ciekawych osób i zachęcają je do opowiedzenia innym o tym, jak na co dzień żyją i pracują. Na stronie projektu, profilu na Facebooku oraz na Instagramie odsłaniają nam się kolejne sylwetki osób, od których można czerpać inspirację i zapał do działania.

–  Ciekawi nas to, jak wygląda życie Ludzi Wrocławia na co dzień. Pytamy też o to, co ich cieszy i co przynosi szczęście w życiu – opowiada Marta Kucharczyk, koordynatorka projektu.

Pasja niejedno ma imię. Dowodzi tego Maciej Gałan. Na co dzień pracuje w korporacji i zarządza zespołem złożonym z prawie 40 osób. Po godzinach znajduje czas na prowadzenie swojego bloga i podróże kulinarne po całej Polsce. Przez ostatnie trzy lata odwiedził 170 z 200 restauracji, które przeszły ,,Kuchenne rewolucje”: próbuje przysmaków, rozmawia z właścicielami i przy okazji przemierza kraj wzdłuż i wszerz. Blog wrocławianina zyskał w szybkim czasie ponad 20 000 fanów. Z Magdą Gessler Maciej Gałan poznał się osobiście, często rozmawiają telefonicznie, nawet o 2-3 w nocy. Bloger nie tylko opisuje i zachwala cudze lokale, ale sam chciałby we Wrocławiu chciałby otworzyć własne bistro.

Maciej Gałan – autor bloga ,,Kuchenne Rewolucje – naszymi oczami”. Fot. Ludzie Wrocławia

Popularne angielskie zdanie głosi ,,Sky is the limit”. Ludzie Wrocławia sięgają gwiazd i podbijają kosmos. Niekiedy całkiem dosłownie, tak jak Dorota Budzyń. W ramach projektu Dream wysłała wiertarkę w kosmos, teraz pracuje w zespole, który chce za kilka lat umieścić 40 km nad Ziemią pierwszego polskiego satelitę do obserwacji planety. Na tym nie koniec planów – w 2044 roku chce przywieźć do Polski asteroidę.

Oni stworzą pierwszą polską satelitę ScanSAT. Od lewej: Dorota Budzyń, Michał Zięba i Jędrzej Kowalewski. Fot. Scanway

Pasja na pełen etat

Doba niektórych osób musi być dłuższa niż 24 godziny. Martyna Rak studiuje architekturę, po uczelni ma czas na balet, taniec lub próby do spektaklu, a w weekendy produkuje własne bluzy pod szyldem Teka Handmade. Maciej Konopka też godzi studia, Politechnikę, malowanie obrazów i murali i nagrywanie własnych utworów w studiu. Marina Mashtaler pochodzi z Ukrainy, studiuje polonistykę, uczy się chińskiego i gra na fortepianie.

Ludzie Wrocławia Młody Dolny Śląsk

Martyna Rak. Fot. Ludzie Wrocławia

Dzięki projektowi można zajrzeć za kulisy życia aktorów i artystów, których znaliśmy do tej pory co najwyżej tylko ze sceny. Paulina Jeżewska kiedyś występowała przed publicznością złożoną z pluszowych zabawek, dziś – przed widownią Teatru Muzycznego Capitol. Jerzy Mularczyk doprowadza do śmiechu i łez gości Teatru Komedia, ale nie każdy wie, że oprócz tego pisze także swoje książki. Aleksandra Pulcer uwalnia emocje na scenie Teatru Ej.Aj, o którym mogliście jeszcze nie słyszeć.

Paulina Jeżewska. Fot. Ludzie Wrocławia

Ludzie Wrocławia dają się poznać i lubić, nawet jeśli ich nazwiska są sławne w całej Polsce. Do projektu dołączyła Magdalena Kanoniak, która od 6 lat tworzy popularnego wideobloga ,,Radzka Radzi”. Swoich wiernych fanów ma Szymon Czupkiewicz, jego blog kulinarny Simon COOKs i i torty naturalne, które piecze specjalnie na zamówienie.

Magdalena Kanoniak, autorka vloga ,,Radzka radzi”. Fot. Ludzie Wrocławia

Ludzie Wrocławia nie zwalniają tempa

Inspiracją dla projektu był profil ,,Humans of New York”, który przedstawia migawki z życia na pozór anonimowych mieszkańców tej gigantycznej amerykańskiej metropolii. Po siedmiu latach od od założenia strony, śledzi ją ponad 20 milionów osób. Na stronie Ludzie Wrocławia postaci jest obecnie 20, ale wkrótce dołączą do nich kolejne. Warto je śledzić i zobaczyć, jak przekuwają swoje marzenia w konkretne pomysły na życie. Wśród nowych bohaterów będzie m.in. Kinga Kulawiecka, graficzka i ilustratorka. Dla niej macierzyństwo stało się początkiem nowej drogi – zaryzykowała, zrezygnowała z pracy i stworzyła własną pracownię Bajkowo.

Najbliższa okazja, aby poznać – i posłuchać – niektórych Ludzi Wrocławia będzie w piątek 10 listopada.

– Czeka nas wyjątkowy wieczór muzyczny i poetycki w kawiarni Cherubinowy Wędrowiec. Oprócz osób, które można było już u nas poznać będą ci, którzy przedstawią się po raz pierwszy. O swoich książkach opowie pisarka Beata Worowiec, fragmenty świeżo wydanego kryminału przeczyta Joanna Bagrij. Nie zabraknie też dźwięków gitary Krzysztofa Michniewicza – zdradza Marta Kucharczyk.

Oprócz cyklicznych wydarzeń i spotkań z bohaterami projektu, Stowarzyszenie Młody Dolny Śląsk szuka miejsca, w którym mogłoby na stałe udostępnić portrety swoich bohaterów i ich historie w dużym formacie. Być może znacie idealne miejsce na tę niezwykłą wystawę?

Ludzie Wrocławia

Przedstaw się innym!

Swoich talentów nie warto trzymać w szufladzie. Masz ciekawą historię, pasję czy umiejętności, którymi chciałbyś się podzielić? Znasz kogoś, o kim koniecznie powinni usłyszeć inni wrocławianie? Na stronie LudzieWroclawia.eu możesz zgłosić siebie lub inną osobę, z którą spotkają się członkowie stowarzyszenia.

Stowarzyszenie Młody Dolny Śląsk

 

Młody Dolny Śląsk logo

to grupa młodych ludzi, którzy podkreślają, że nie jest im obojętne to, co dzieje się w naszym regionie. We Wrocławiu działa prężnie od 3 lat, regularnie organizując spotkania z czołowymi postaciami dolnośląskiego sportu, mediów, kultury i polityki.

Do tej pory w działania stowarzyszenia zaangażowało się 30 osób, które zrealizowało wspólnie ponad 40 projektów, m.in. od konferencji naukowych i eksperckich (konferencji Smart Region) poprzez warsztaty dla młodych ludzi (Akademia Nowego Marketingu) aż po kampanię społeczne dla wszystkich mieszkańców np. #HealthySelfie. W ten sposób Młody Dolny Śląsk chce przyczyniać się do podnoszenia jakości życia w regionie, stawiając na wiedzę, edukację obywatelską, praktyczne umiejętności i społeczne zaangażowanie.