Wrocław zyskał bezpośrednie połączenie lotnicze ze stolicą Węgier. Samoloty PLL LOT na tej trasie będą latały raz w tygodniu, w poniedziałki, ale przewoźnik nie wyklucza zwiększenia częstotliwości.

Podróż lotnicza z Wrocławia do Budapesztu zajmie niewiele ponad godzinę. Zgodnie z rozkładem, samoloty ze stolicy Dolnego Śląska startują o godz. 13.30, by w stolicy Węgier zameldować się o godz. 14.45. Znad Dunaju wyruszą o godz. 15.35, a we Wrocławiu wylądują o godz. 16.50. Nową trasę obsługują maszyny Bombardiery Q400.

– Cieszymy się z decyzji PLL LOT o uruchomieniu połączenia sieciowego do Budapesztu. Nowe połączenie daje osobom podróżującym w celach turystycznych znakomitą alternatywę dla pociągu, autobusu i samochodu. Z drugiej strony wielu pasażerów będzie miało dodatkową możliwość podróżowania w kierunkach dalekowschodnich. Zyskują kolejny hub, w którym mogą się przesiadać na loty dalekodystansowe np. do Seulu. To ważne tym bardziej, że Wrocław i Dolny Śląsk to strefy dużych inwestycji koreańskich i beneficjentem tego połączenia będą w dużej mierze pracownicy i managerowie firm koreańskich – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Na razie samoloty na trasie do stolicy Węgier będą kursowały raz w tygodniu, ale przewoźnik nie wyklucza zwiększenia częstotliwości rejsów. Zależy to przede wszystkim od zainteresowania podróżnych.

Przypomnijmy, że PLL LOT obsługują również trasę Wrocław-Warszawa (cztery rejsy dziennie, w sumie 28 rejsów tygodniowo). W wakacje w ramach akcji #LOTnaWakacje polski przewoźnik zaoferował z Wrocławia cieszące się popularnością sezonowe rejsy m.in. do Barcelony, bułgarskiego kurortu Burgas, na greckie wyspy Rodos, Kretę (Chania), Korfu, Kos i Santorini, do Dubrownika i na Majorkę.

LOT stopniowo przywraca do obsługi regularne połączenia europejskie. Od września zwiększy częstotliwość rejsów na  regularnych trasach europejskich, oferując kilka lotów tygodniowo do Nicei, a także kilkanaście rejsów m.in. do Frankfurtu, Amsterdamu, Paryża czy Londynu. W sumie LOT obsługuje obecnie ponad 150 połączeń.

Siatka połączeń powiększa się

Połączenia z Wrocławia sukcesywnie przywracają także pozostali przewoźnicy obecni w Porcie Lotniczym Wrocław. Rejsy na lotnisko Amsterdam-Schiphol, jeden z największych portów przesiadkowych w Europie i na świecie, wznowiły linie KLM (obecnie sześć razy w tygodniu, od 28 września już codziennie). Wśród rejsów sieciowych Portu Lotniczego Wrocław są także loty do Frankfurtu obsługiwane przez Lufthansę (dwa razy dziennie).

Linie Ryanair reaktywowały 23 kierunki. Dostępne są rejsy m.in. do najważniejszych metropolii i regionów Wielkiej Brytanii, jak Londyn Stansted, East Midlands, Manchester, Liverpool i Leeds Bradford czy Glasgow, Newcastle, Bristol i Edynburg. Samoloty z Wrocławia latają również do irlandzkich portów: Dublina i Shannon. W ofercie linii Ryanair znalazło się też pięć kierunków hiszpańskich – w tym Alicante, Malaga, Madryt, Palma i Teneryfa, trzy włoskie – Palermo (Sycylia), Cagliari (Sardynia) i Rzym Ciampino, dwa greckie – Ateny i Kreta Chania, a także Malta.

Linie Wizz Air proponują trzy kierunki brytyjskie – są to Londyn Luton, Birmingham oraz Doncaster Sheffield, a także pięć wschodnich – w tym Kijów Żuliany, Lwów, Charków, Odessa i Zaporoże. Przewoźnik oferuje też połączenia do Larnaki (Cypr), Eindhoven, Dortmundu, Reykjaviku, Bari oraz na lotniska Sztokholm-Skavsta i Oslo-Torp.  Łącznie, od września 2020, podróżni będą mieli do dyspozycji 41 kierunków regularnych, w tym 4 sieciowe oraz 36 niskokosztowych.