Znudziłeś się swoim dotychczasowym stanowiskiem i szukasz pracy marzeń? A może szykujesz się do pierwszego starcia z przyszłym pracodawcą? Nie ma znaczenia. We Wrocławiu pracę znajdziesz bez problemu. Jeśli chcesz zrobić to szybko i bez większych wpadek, przeczytaj kilka porad, by tego dokonać.

Poszukiwanie pracy to skomplikowany proces i aby przejść go sprawnie, należy pozyskać stosowną wiedzę. Jak przygotować niezbędne dokumenty i jakie informacje powinniśmy posiadać, zanim zaczniemy poszukiwania pracy, radzimy się wrocławskiej ekspertki – Małgorzaty Krepy.

1. Przygotuj idealne CV

CV to Twoja wizytówka i pierwszy kontakt z potencjalnym pracodawcą. Naprawdę przyłóż się do napisania tego dokumentu – to kluczowy krok.

* Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, skorzystaj z gotowych wzorów, które oferują kreatory. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę kreator CV i wybrać bezpłatny szablon. Ale to dopiero początek.

* Nie przygotowuj jednego szablonu, który będziesz wysyłać w odpowiedzi na każde ogłoszenie. Zawsze dostosuj CV do danego stanowiska. Wypisz kluczowe umiejętności i obowiązki z poprzednich stanowisk, które są zgodne z wymaganiami nowego, potencjalnego pracodawcy. Nie zapomnij o kursach i szkoleniach – one będą miały duże znaczenie. Skoncentruj się na tych, które są aktualne i związane z kompetencjami wymaganymi na dane stanowisko.

* Dokładnie sprawdź swoje dane kontaktowe! Zwróć uwagę, czy w dokumencie jest wpisany Twój aktualny numer telefonu i adres e-mail, z którego korzystasz na bieżąco.

* Bardzo istotną sprawą jest tzw. podsumowanie zawodowe, czyli  opisanie w kilku zdaniach najważniejszych informacji dotyczących dotychczasowego doświadczenia, które jest związane z interesującym nas stanowiskiem. Takie podsumowanie powinno znajdować się na początku CV.

* Zawsze pisz prawdę! To bardzo istotne: jeśli zanadto poniesie Cię fantazja, prędzej czy później wszystko wyjdzie na jaw i staniesz się niewiarygodny. Wypisywanie umiejętności, których realnie nie posiada się, jest jedną z najgorszych praktyk. Czasem warto kilka razy zastanowić się, zanim napiszemy coś, co dalece odbiega od stanu faktycznego.

* Gdy już skończysz pisać, dokładnie sprawdź, czy wszystko jest czytelne, czy dokument nie zawiera literówek, błędów stylistycznych, interpunkcyjnych i – co najgorsze –  ortograficznych.

2. Nie lekceważ listu motywacyjnego

Wbrew pozorom, to bardzo ważny element procesu rekrutacyjnego. Jeśli pracodawca tego wymaga, to go po prostu napisz. Brak takiego dokumentu może spowodować, że rekruter nawet nie otworzy Twojego CV, jeśli zobaczy, że aplikacja nie zawiera wszystkich wymaganych dokumentów. List nie musi być wcale długi – ważne, aby zawierał Twoje podstawowe umiejętności, które są kompatybilne z wymaganiami przyszłego pracodawcy. Jeśli startujesz na stanowisko kreatywne, zadbaj o niebanalną formę listu. Jeśli ubiegasz się o stanowisko w firmie o bardziej oficjalnym charakterze, dostosuj się do tego wymogu. List ma dowieść, że to właśnie Ty jesteś idealnym kandydatem na wybrany przez Ciebie wakat.

3. Zadbaj o profil na LinkedIn, Goldeline itp.

Warto zadbać o aktualizację informacji na tego typu portalach. Jeśli jeszcze nie zarejestrowałeś się na żadnym z nich, trzeba  pomyśleć o tym jak najszybciej. Jeśli już to zrobisz, wyszczególnij swoje umiejętności, by head hunterzy mogli Cię wyszukać. Koniecznie zaznacz opcję, że jesteś w trakcie poszukiwania pracy lub myślisz o jej zmianie.

4. Czytaj uważnie wymagania w ogłoszeniu

Najlepiej jest spełniać 100% wymagań, które pracodawca ma wobec kandydata. To jest sytuacja idealna, która jednak rzadko się zdarza. W praktyce należy spełniać kluczowe kryteria. Warto zwrócić uwagę na znajomość języków, jeśli wiemy, że praca wymaga kontaktów ze środowiskiem międzynarodowym. Język obcy będzie wtedy obligatoryjny. Warto o to zapytać potencjalnego pracodawcę już na etapie rozmowy telefonicznej. Doświadczenie na danym stanowisku także należy traktować poważnie. Szkoda naszego czasu i ewentualnej frustracji, jeśli nawet nie zbliżamy się z doświadczeniem do wymagań pracodawcy.

5. Poznaj swojego potencjalnego pracodawcę

Im więcej wiesz o danej firmie, tym lepiej – to nie ulega żadnej wątpliwości. Przejrzyj fora internetowe, poczytaj opinie o danej organizacji. Wejdź na stronę firmy i przeczytaj o niej choćby podstawowe informacje. Zainteresuj się również środowiskiem konkurencji.

6. Przygotuj się na zadanie rekrutacyjne

Pracodawca ma prawo sprawdzić nasze umiejętności, co jest rzeczą naturalną. Najczęściej dzieje się tak przy stanowiskach wymagających specjalistycznej wiedzy lub znajomości języków obcych. Czasem to może być test online lub nawet rozmowa telefoniczna w wymaganym języku. Kandydaci mogą spotkać się również z testem osobowości. To częsta praktyka, zatem nie powinno nas to niepokoić. Zbyt rozbudowane zadania, wymagające wielogodzinnej pracy kandydata, mogą świadczyć o nieuczciwych pobudkach potencjalnego pracodawcy, jednak może to być również wynik nieznajomości technik rekrutacyjnych. W każdym razie mamy prawo odmówić, jednak musimy liczyć się z tym, że pracodawca nie będzie chciał kontynuować z nami rozmów.

7. Jak Cię widzą, tak Cię piszą

Zadbaj o swój strój! Dostosuj go do stanowiska, na które aplikujesz, oraz do kultury organizacji, w której chcesz pracować. Możesz też poszukać opinii na forach internetowych – tam znajdziesz wskazówki, jaka kultura obowiązuje w danej firmie. W przypadku większości stanowisk najbardziej pożądany będzie strój biznesowy, zatem jeśli nie masz pomysłu, co założyć na spotkanie, celuj właśnie w taki ubiór. W branży kreatywnej możesz pomyśleć o nieco luźniejszej wersji. Zdarza się, że firmy komunikują w zaproszeniu na rozmowę rekrutacyjną, jaki strój jest mile widziany – wtedy problem masz z głowy.

8. Zastanów się, jaką chcesz zaproponować stawkę

Śledź raporty związane z zarobkami w interesujących Cię branżach. Musisz na początek zastanowić się, jaki poziom zarobków będzie spełniał Twoje podstawowe oczekiwania. Ustal stawkę minimalną, jakiej oczekujesz za wykonywaną pracę, i nie proponuj nigdy niższej. Natomiast warto podać nieco wyższą stawkę, dając potencjalnemu pracodawcy pole do negocjacji. Pamiętaj, że najbardziej profesjonalnie jest operować kwotą brutto.

9. Skorzystaj z porady doradcy zawodowego

Jeśli od dłuższego czasu szukasz pracy i nie wiesz, na czym polega Twój problem, który uniemożliwia Ci znalezienie wymarzonej posady, to skorzystaj z pomocy profesjonalnego doradcy. Pomoże Ci wyeliminować błędy i ułatwi wytyczenie ścieżki zawodowej. Możesz skorzystać zarówno z pomocy komercyjnych doradców, jak i tych urzędujących w biurach karier mieszczących się przy uczelniach.

10. Zorientuj się, jakie możliwości daje wrocławski rynek pracy

Pamiętaj, że nie musisz sztywno trzymać się dawno wytyczonych ścieżek. Rynek wrocławski daje bardzo wiele możliwości przebranżowienia. Wystarczy umiejętność logicznego myślenia i zaplecze zapewniające znajomość przedmiotów ścisłych, aby np. z doświadczeniem inżyniera automatyki stać się młodszym specjalistą ds. oprogramowania. To dość kluczowa decyzja, która pozwala zupełnie zmienić bieg kariery zawodowej. Czasem jednak warto podejmować takie wyzwania. We Wrocławiu powstaje dużo centrów usług wspólnych światowych potentatów, co daje kolejne możliwości rozwoju zawodowego. Dużo tu również nowych start-upów, które z kolei dają ogromne możliwości rozwoju nawet osobom bez większego doświadczenia.

Małgorzata Krepa – ekspert ds. rozwoju pracowników, z wieloletnim doświadczeniem w międzynarodowych organizacjach, trener biznesu. Prywatnie miłośniczka gier planszowych.