Budowa prywatnego akademika BaseCamp przy ulicy Sienkiewicza wchodzi w kolejną fazę. Powstające w zabytkowej piekarni Mamut miejsce dla studentów zamierza otworzyć się w II semestrze roku akademickiego 2021/22.

Przypomnijmy, od ubiegłego roku trwa przebudowa i rozbudowa zabytkowego kompleksu dawnej piekarni Mamut przy ulicy Sienkiewicza. Powstanie tam dom studencki BaseCamp

Budynek, który łączy przestrzeń zmodernizowanej przedwojennej piekarni z nowo powstałym skrzydłem, będzie atrakcyjną alternatywą na tutejszym rynku wynajmu. Studenci znajdą w nim 775 pokoi o podwyższonym standardzie, w tym nowoczesne studia z własnymi łazienkami oraz przestrzenie wspólne – zapowiadają przedstawiciele inwestora.

Jak tłumaczą, wszystko wskazuje na to, że studenci wprowadzą się tam już w 2022 roku, bo realizacja inwestycji przy Sienkiewicza weszła właśnie na kolejny etap. W połowie sierpnia zamknięto kolejny zakres prac objętych umową: ukończono fasadę budynku, sfinalizowano stolarkę i ślusarkę zewnętrzną, a także zapewniono wstępną wodoszczelność.

– To dla nas kamień milowy w realizacji tego projektu. Możemy teraz bez przeszkód prowadzić prace wykończeniowe zgodnie z harmonogramem. Cieszę się, że nasza czwarta inwestycja w Polsce nabiera kształtów, a także, że udało nam się z sukcesem zamknąć kolejny etap starań o certyfikat BREEAM – mówi Krzysztof Czarnecki, przedstawiciel spółki reprezentującej BaseCamp w Polsce. 

Nowszej części inwestycji BaseCamp przyznano certyfikat przejściowy za etap projektowy w ramach BREEAM International. Akademik otrzymał go za projekt autorstwa Grupy 5 Architekci, a obecnie stara się o sfinalizowanie procesu certyfikacji BREEAM i uzyskanie w niej poziomu „Very Good”. Inwestor spodziewa się – w dalszej perspektywie – przyznania analogicznego certyfikatu także za zabytkową część budynku.

Czytaj także: Mieszkania na wynajem zamiast hotelu. Nowe plany dla działki przy piekarni Mamut

Od piekarni do akademika

Budynek dawnej piekarni przy ulicy Sienkiewicza wzniesiono na początku XX wieku. Pierwotnie znajdował się tam magazyn piekarni należącej do Breslauer Consum Verein. Jeszcze przed wojną obiekt został rozbudowany. Należał do największych w Niemczech, w 1945 wypiekano w nim 8 ton pieczywa na dobę. Po II wojnie światowej działała tam piekarnia “Mamut”.

W 2007 roku kompleks trafił w prywatne ręce, a inwestycję na tym terenie zapowiadała firma deweloperska K&K Development, która chciała tam zrealizować m.in. hotel, biura, lokale usługowe i mieszkania. Ostatecznie jednak dawną piekarnię odkupiła jedna ze spółek powiązanych z siecią luksusowych akademików Base Camp.

Od 2008 roku zespół budowlany dawnej piekarni przy ulicy Sienkiewicza 18-22 jest wpisany do rejestru zabytków. Znajduje się w nim budynek dawnego magazynu mąki, główny budynek produkcyjny z kominem oraz łącznik zachodni, pomiędzy budynkiem dawnego magazynu mąki a głównym budynkiem produkcyjnym z kominem.