Popadający w ruinę kompleks dawnej piekarni „Mamut” dostanie drugie życie. W zabytkowych, poprzemysłowych budynkach powstanie dom studencki, planowana jest także budowa nowego hotelu.

W poniedziałek 17 lutego firma Erbud zawarła dwie umowy na roboty budowlane i generalne wykonawstwo. Pierwsza, podpisana ze spółką BC Wrocław Sienkiewicza, opiewa na ponad 167 mln 717 tys. zł netto i obejmuje realizację Domu Studenckiego Base Camp przy ul. Sienkiewicza we Wrocławiu.  

Na podstawie Umowy Emitent został zobowiązany do wykonania inwestycji obejmującej: Remont z przebudową, rozbudową oraz zmianą sposobu użytkowania poprzemysłowych budynków dawnej piekarni „Mamut” dla potrzeb budynku zamieszkania zbiorowego – domu studenckiego z usługami, niezbędną infrastrukturą techniczną i drogową, garażem podziemnym oraz zagospodarowaniem terenu – czytamy w raporcie giełdowym.

Zakończenie całości robót zostało przewidziane w terminie 26 miesięcy od daty rozpoczęcia robót.

Druga umowa zawarta przez spółkę Erbud ze spółką BC Wrocław Sienkiewicza Hotel o wartości łącznej ponad 69 mln 915 tys. zł netto dotyczy z kolei realizacji hotelu przy ulicy Sienkiewicza.

Na podstawie Umowy Emitent został zobowiązany do wykonania inwestycji obejmującej: Budowę budynku zamieszkania zbiorowego – hotelu z niezbędną infrastrukturą techniczną i drogową, garażem podziemnym oraz zagospodarowaniem terenu, na nieruchomości położonej we Wrocławiu, przy ul. H. Sienkiewicza 18-22 – informuje Erbud w komunikacie.

Zakończenie całości robót zostało przewidziane w terminie 22 miesięcy od daty rozpoczęcia robót.

Base Camp to sieć domów studenckich, która swoje akademiki ma w Danii (w Kopenhadze, a kolejny powstaje w Lyngby), Niemczech (w Lipsku i Poczdamie), a także w Łodzi, gdzie nowe życie zyskał budynek Łódzkiej Drukarni Dziełowej. Drugi dom studencki tej sieci w Łodzi stanie przy ulicy Rembielińskiego.

Inwestor na razie na zdradza, jak będzie wyglądać dom studencki we Wrocławiu. Jak wynika z wniosku o pozwolenie na budowę, obiekt projektuje warszawska pracownia Grupa 5 Architekci.

Od piekarni do akademika

Budynek dawnej piekarni przy ulicy Sienkiewicza wzniesiono na początku XX wieku. Pierwotnie znajdował się tam magazyn piekarni należącej do Breslauer Consum Verein. Jeszcze przed wojną obiekt został rozbudowany. Należał do największych w Niemczech, w 1945 wypiekano w nim 8 ton pieczywa na dobę. Po II wojnie światowej działała tam piekarnia „Mamut”.

W 2007 roku kompleks trafił w prywatne ręce, a inwestycję na tym terenie zapowiadała firma deweloperska K&K Development, która chciała tam zrealizować m.in. hotel, biura, lokale usługowe i mieszkania. Ostatecznie jednak dawną piekarnię odkupiła jedna ze spółek powiązanych z siecią luksusowych akademików Base Camp.

Od 2008 roku zespół budowlany dawnej piekarni przy ulicy Sienkiewicza 18-22 jest wpisany do rejestru zabytków. Znajduje się w nim budynek dawnego magazynu mąki, główny budynek produkcyjny z kominem oraz łącznik zachodni, pomiędzy budynkiem dawnego magazynu mąki a głównym budynkiem produkcyjnym z kominem.

foto: Agnieszka Kwiecień, Nova – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl