Wieżowiec przy ulicy Świeradowskiej 65 stał się jednym z nowocześniejszych we Wrocławiu. Wszystko dzięki umieszczeniu na jego dachu 153 paneli fotowoltanicznych. Całość kosztowała 240 tysięcy złotych.

elektrownia słoneczna na świeradowskiej

Środki na realizację zadania spółdzielnia Wrocław-Południe otrzymała od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Około 80 tysięcy to bezzwrotna dotacja. Reszta to niskooprocentowana pożyczka rozłożona na dziewięć lat. Zarząd spółdzielni liczy, że inwestycja zwróci się w ciągu kilku lat. Po spłacie pożyczki rachunki za energię elektryczną mają być dla mieszkańców raptem symboliczne.

Elektrownia ma moc około 40 kW. Prąd z niej ma oświetlić części wspólne budynku. Nieocenione są także zyski dla środowiska. Taka instalacja może ograniczyć wydzielanie gazów cieplarnianych do atmosfery. Szacuje się, że w przypadku jednego bloku ograniczenie wyniesie 30 to CO2 w skali jednego roku.

Spółdzielnia chce wkrótce uruchomić kolejne elektrownie na innych budynkach. W sumie ma być ich 13. Będzie to razem ponad 1750 paneli o łącznej mocy ponad 450 kW. Całościowy koszt ma wynieść około 2,7 miliona złotych. Również w tym wypadku część obejmie dotacja, a część preferencyjna pożyczka. Jeżeli wziąć pod uwagę zyski dla środowiska również one będą nieocenione. W przypadku 13 nowych elektrowni ilość dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery spadnie o ponad 360 ton rocznie.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej liczy, że projekt przyciągnie kolejne wspólnoty mieszkaniowe i Wrocław stanie się przykładem dla innych miast w Polsce.

Pożyczka i dotacja, z której skorzystała spółdzielnia pochodziła z programu Prosument. Mogą z niego korzystać również inne wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. W jego ramach można pozyskiwać środki między innymi na panele słoneczne, instalacje opalane biomasą czy małe elektrownie wiatrowe. WFOŚiGW otrzymał na ten cel 25 milionów złotych. Z tej kwoty aż 9 milionów to bezzwrotna dotacja a reszta to niskooprocentowana pożyczka. Wniosków o wsparcie finansowe można składać do końca października.