W ten weekend warto zrobić proste rzeczy, które przybliżą nas do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Można oddać głos w WBO, a także dopisać się do spisu wyborców, aby wziąć udział w przyszłotygodniowych wyborach do Rad Osiedli. Na obie te rzeczy jest czas do 11 października. Obie można zrobić on-line.

Parki, skwery, rekreacja – nie budzi żadnej kontrowersji stwierdzenie, że obiektów służących do odpoczynku powinno być w naszym mieście jak najwięcej. Tą tendencję, jak co roku, potwierdzają projekty zgłoszone do WBO, z których najliczniejszą grupę stanowią te z kategorii „zieleń i rekreacja”. Jak, na przykład, projekt numer 361, zgłoszony przez Akademię Liderów Przedmieścia Oławskiego.

Jak głosować na swoich faworytów? – przeczytacie w naszym artykule.

Ogrody wertykalne w sercu Trójkąta

Ambitny projekt zagospodarowania „trójkąta na Trójkącie” zgłosiła grupa aktywistów z Przedmieścia Oławskiego. Koncepcja zmian na placu przy przecięciu ulic Kościuszki, Komuny Paryskiej i Zgodnej zakłada powstanie nowej przestrzeni dla mieszkańców z dwiema strefami: rekreacyjną i kulturalną. Jak czytamy na stronie projektu, miejsce ma zachęcać do odpoczynku, gry w szachy i relaksu wśród zieleni. Ma tam również powstać pergola z zadaszeniem, oświetlenie girlandowe i dwa ogrody wertykalne. Roślinność ma być podlewana za pomocą instalacji do zbierania wody deszczowej, a do zasilenia sprzętu elektrycznego (np. nagłośnienia) mają służyć panele fotowoltaiczne.

Chcemy aby to miejsce stało się sercem osiedla – mówi Cezary Stańczyk z Akademii Liderów Przedmieścia Oławskiego. – Ta część miasta jest mocno zabetonowana. Każdy mieszkaniec będzie mógł przyjść na nasz plac za dnia z laptopem, połączyć się z miejskim internet i odetchnąć trochę od miejskiego życia wśród licznych nasadzeń, jak i ogrodów wertykalnych. Powstanie również miejsce na mobilny telebim oraz scena, aby można było organizować, wraz z mieszkańcami, wydarzenia kulturalno rozrywkowe.

Zobacz także: WBO 2021: Karłowice i Różanka walczą o parki

Podwórze czterech ulic – brud, brak zieleni, bajoro, beznadzieja

Nasadzenia zieleni, mikroskwerki, funkcjonalne uporządkowanie przestrzeni, hydro-przepuszczalny system utwardzenia powierzchni, wyznaczenie ścieżek, oświetlenie.- to plan na rewitalizację jednego z największych podwórek na Osiedlu Plac Grunwaldzki. Jak mówią inicjatorzy projektu, obszar w kwartale ulic Górnickiego, Sienkiewicza, Benedyktyńskiej, Sępa Szarzyńskiego stanowi jeden z największych nieuporządkowanych terenów w obszarze osiedla, negatywnie kontrastując z postępującą rewitalizacją tej części miasta i umniejszając jej rezultat. Piszą, że jest tam brud, brak zieleni, bajoro, beznadzieja. I chcą to zmienić.

Bardzo zależy nam na odnowieniu tego miejsca, już drugi rok prowadzimy tam letnie warsztaty dla dzieci – mówi Maria Zięba z Fundacji Ładne Historie, operatora osiedlowego Centrum Aktywności Lokalnej. – Jest to podwórko, które jest w fatalnym stanie, a jest jednym z największych podwórek na naszym osiedlu, o ile nie największym. Zachęcamy do osiedlowej solidarności, a już w listopadzie zaprosimy mieszkańców do naszego centrum na debatę co na kolejne WBO.

Zagłosowane? To upewnij się, że możesz zagłosować także za tydzień

Wybory do Rad Osiedli odbędą się już 17 października. Aby móc w nich zagłosować trzeba być wpisanym do rejestru wyborców. Nie trzeba być zameldowanym we Wrocławiu. Wystarczy potwierdzenie zamieszkania na terenie miasta – np. umowa najmu, rachunki, lub złożony w Urzędzie Skarbowym PIT z wrocławskim adresem zamieszkania. Rejestracji można dokonać przez e-PUAP.

Foto główne: Gaja Tyralska, CH Zajezdnia