Profesorowie Justyna Ziółkowska i Dariusz Galasiński wraz z blisko 20-osobowym zespołem przygotowali bajkę „Ola, Borys i nowi przyjaciele” w językach ukraińskim i rosyjskim. Publikacja ma pomóc uchodźcom z Ukrainy odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Autorzy obecnie szukają źródła finansowania, dzięki któremu książeczki z bajkami mogłyby trafić do małych Ukraińców.
Napisana z inicjatywy naukowców z SWPS i Uniwersytetu Wrocławskiego bajka terapeutyczna nosi tytuł „Ola, Borys i nowi przyjaciele”. Opowiada ona historię dwójki bohaterów, którzy po przyjeździe do nowego kraju muszą oswoić się z regułami panującymi w tym państwie.
– Ta bajka ma dwa cele. Po pierwsze chcemy przyjeżdżającym do nas dzieciom dać prezent. To znak, że są u nas mile widziane. Po drugie bajka ma pomóc im odnaleźć się w nowej rzeczywistości, pokazać, że nie jest ona tak straszna, jak im się wydaje – mówi prof. Dariusz Galasiński, pomysłodawca projektu.
„Ola, Borys i nowi przyjaciele” to książeczka skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, które musiały uciekać przed wojną na Ukrainie. Podobną wydarzenia przeżywają bohaterowie bajki, którzy po przyjeździe do Polski muszą odzyskać poczucie bezpieczeństwa i przełamać pewne bariery.
Marzeniem autorów jest to, aby książeczka trafiła do wszystkich ukraińskich dzieci, które musiały opuścić swój kraj i przyjechać do Polski. Publikacja została przygotowana pro-bono, jednak obecnie trwają poszukiwania sponsora, który sfinansowałby jej masowy wydruk.
– Zwracam się do wszystkich, którzy mogliby współfinansować nasz projekt. Pieniędzy na druk potrzebujemy teraz. Nie w lipcu, nie na jesień, ale teraz. Ten, kto ratuje życie, ratuje cały świat, mamy wiele światów do uratowania – mówi prof. Galasiński.
Książkę w języku ukraińskim i rosyjskim można pobrać tu: https://cirhi.uwr.edu.pl/pl/bajka-ola-borys-i-nowi-przyjaciele/.