W najbliższe kilka dni wiele się we Wrocławiu dzieje: Dolnośląski Festiwal Filmów Krótkometrażowych, 41. Przegląd Piosenki Aktorskiej, liczne targi, warsztaty i koncerty na świeżym powietrzu. Co nas czeka w weekend 12-13 czerwca?

Dolnośląski Festiwal Filmów Krótkometrażowych

10 czerwca 2021 roku ruszył II Dolnośląski Festiwal Filmów Krótkometrażowych „Long Story Short Film Festival” organizowany przez Dolnośląskie Centrum Filmowe. W tym roku zaprezentowane będzie blisko 80 tytułów. W konkursie filmowcy powalczą o statuetki Salamandry oraz czeki po 3 tysiące złotych w każdej z trzech kategorii: fabuła, dokument oraz animacja. Zwycięzców wybierze jury w składzie: Weronika Bilska, Natalia Grzegorzek, Konrad Imiela, Agnieszka Kruk, Jarosław Perduta oraz Filip Zawada. Nagrodę dziennikarzy przyznają przedstawiciele dolnośląskich mediów, a nagrodę publiczności widzowie festiwalu.

– Ubiegłoroczna pierwsza edycja Long Story Short Festival cieszyła się dużym zainteresowaniem. Był to pierwszy dolnośląski festiwal zorganizowany całkowicie online i jeden z pierwszych w Polsce festiwali odbywających się w sieci. Pokazy festiwalowe obejrzano ponad 22 tysiące razy, a widzowie meldowali się z całego kraju – mówi Jarosław Perduta, dyrektor DCF, cytowany na stronie Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się stacjonarnie w kinie DCF w dniach od 10 do 13 czerwca, a następnie w sieci od 14 do 19 czerwca. Wszystkie filmy prezentowane zarówno w kinie, jak i on-line będą bezpłatne. Wejściówki na pokazy można odbierać dzień wcześniej w kasach Dolnośląskiego Centrum Filmowego przy ul. Piłsudskiego 64a we Wrocławiu. Organizator informuje, że nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji.

Przegląd Piosenki Aktorskiej

Przegląd Piosenki Aktorskiej organizowany jest od 1976 roku. Przez wrocławską scenę muzyczną przewinęło się wielu znakomitych aktorów, wokalistów i performerów. W zeszłym roku ze względu na pandemię koronawirusa wydarzenia 41. PPA zostały odwołane. W programie tegorocznej edycji Przeglądu udało się zachować większość koncertów z ubiegłorocznego programu. W dniach 11-20 czerwca wystąpią mi.in Kovacs, Pussy Riot, Renata Przemyk, Mary Komasa, Magda Kumorek, Ivo Dimchev, Salvador Sobral. W programie Przeglądu odbędzie się: spektakl Teatru Współczesnego w Szczecinie „Być jak Beata” z piosenkami Beaty Kozidrak, „Złota skała. Opowieść o Robercie Brylewskim” z Teatru Studio, czy „Boże! Ojczyzna! –Ale jaka?” w reż. Bogusława Sobczuka. Będzie można obejrzeć też spektakle dyplomowe szkół teatralnych z ubiegłego roku: „Przybysza” w reż. Wojciecha Kościelniaka i „Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów” w reż. Agaty Dudy-Gracz z warszawskiej AT oraz „Innych ludzi” w reż. Macieja Stuhra.

W tym roku PPA przybiera formę hybrydową – większość koncertów i spektakli będzie można oglądać na żywo i online.
Koncert Galowy pod tytułem „Wiązanka pieśni miłosnych” reżyseruje Jan Klata.

Organizatorem Przeglądu Piosenki Aktorskiej jest Teatr Muzyczny CAPITOL. Szczegółowy program oraz bilety dostępne są na stronie www.ppa.teatr-capitol.pl

materiały prasowe PPA

Święto podwórka Ruska 46

Oświetlony zabytkowymi neonami dziedziniec przy ul. Ruskiej 46 jest wyjątkowym na skalę Polski hubem kulturalnym, służącym  przede wszystkim spotkaniom i działaniom twórczym, ale i rozrywce. 12 czerwca od godziny 14:00 na podwórku tym będzie się wiele działo.

Ruska 46 to miejsce, które skupia organizacje kulturalne, galerie, zespoły muzyczne, kluby, teatry, NGO-sy i artystów-freelancerów, mających tu swoje siedziby lub pracownie.

Slam poetycki, podwórkowa gra terenowa, zwiedzanie lokali i galerii sztuki, odsłonięcie nowego muralu, drag queen show i koncerty – to tylko kilka propozycji z całego programu Święta Podwórka.

Program wydarzenia

SCENA W PODWÓRKU RUSKA 46
14:00 Koncert chóru Cantores Minores Wratislavienses
14:30 Slam poetycki
16:00 Koncert chóru Ars Cantus
16:30 Slam poetycki
18:00 Odsłonięcie muralu Ewy Ciepielewskiej i performance Jacka Bożka “Drzewo Życia “
18:30 Koncert zespołu Gatunki Zagrożone
19:30 DJ – Wojtek Furmaniak
20:30 Koncert chóru Stoltzer Ensemble
21:00 Drag Queen Show
22:00 Spektakl “Obcy z Mons” – Teatr Ad Spectatores

Moc atrakcji czekać będzie nie tylko w podwórku, ale także w lokalach skupionych wokół Ruskiej 46. W zaprzyjaźnionych lokalach odbędzie się między innymi na pchli targ, warsztaty, wystawy i wykład. Zajrzeć trzeba do Fundacji Ukraina, Atelier Si, Pb – Barbara Idzikowska, Studia BWA Wrocław, IP Group, Surowca, Galerii Otwartej ZPAP, Ogniska Kultury Plastycznej im. Eugeniusza Gepperta, czy TIFF Collective.

Szczegóły na stronie: https://strefakultury.pl/wydarzenie/swieto-podworka-ruska-46/

CZASOPRZESTRZEŃ

W ten weekend 12-13 czerwca w godzinach 11:00-18:00 Czasoprzestrzeń będzie obfitowała w moc wydarzeń, a będą to:

  • Siódma edycja Wrocławskich Targów Plakatu i Ilustracji, w której udział wezmą ilustratorzy i graficy z całej Polski oraz galerie plakatu,
  • Fashion Meeting – targi mody autorskiej i wzornictwa,
  • Natural Beauty – targi kosmetyków naturalnych. Będzie to już siedemnasta edycja tych targów, podczas których będzie można porozmawiać z przedstawicielami rodzimych marek i manufaktur, a także reprezentantami firm zagranicznych, których kosmetyki naturalne zdobywają sławę globalną.
  • Zielono Mi – targi roślin, kwiatów i dekoracji. Pojawią się też w dużej ilości rośliny owadożerne,
  • Dzika Uczta – zlot food trucków i restauracji, podczas którego będziecie mogli ponownie rozsmakować się w potrawach z całego świata, zachwycić się aromatami i kolorami.
  • Słodko Gorzko – festiwal rzemieślniczych słodkości, kawy i lodów. Wiosenna edycja będzie pełna niecodziennych smaków i kuszących zapachów. Nie zabraknie wybornych rarytasów, słodkości, ciastek, babeczek, czekoladek.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

BEACH BARY

Wrocławskie beach bary rozkręcają sezon na dobre.

  • 12 czerwca 2021 roku przy ul. Pasterskiej 2B otwarty zostanie nowy wrocławski beach bar. O godzinie 19:00 w ramach wielkiego otwarcia Mariny Kleczków wystąpi zespół Conga Line, w skład którego wchodzą cenieni wrocławscy muzycy. Wstęp wolny.
  • Również w sobotę 12 czerwca na największej miejskiej plaży w Polsce odbędzie się koncert Natalii Przybysz. O godzinie 21:00 na Hot Spocie przy Hali Orbita artystka zagra koncert w ramach formatu MTV Unplugged. Bilety na wydarzenie dostępne pod adresem https://goingapp.pl/przybyszmtv
  • 12 czerwca w Formie Płynnej Beach Bar przy Wybrzeżu Stanisława Wyspiańskiego 20, w ramach  Vertigo Summer Vibes Festival odbędzie się koncert zespołu Senny. Dodatkowo w ramach festiwalu będzie można zobaczyć Visual Led Show – świetlany pokaz żonglerki i manipulacji ledowymi rekwizytami.
materiały Vertigo Summer Vibes Festival

Lokalnie na osiedlach

  • Festiwal Rękodzieła ponownie zagości na rynku Psiego Pola. 12 czerwca w godzinach 12:00-17:00  organizatorzy zapraszają nie tylko rękodzielników, ale całe rodziny. Festiwal Rękodzieła 2021 to nie tylko prezentacja wyrobów rękodzielniczych, warsztaty z robienia ceramicznych filiżanek, czy sprzedaż smakołyków. To przede wszystkim święto rodzinne, w ramach którego Organizatorzy przewidują wiele atrakcji. Centrum Aktywności Lokalnej-Psie Pole Zawidawie zaprasza na warsztaty z sadzenia ziół, czy warsztaty z robienia przypinek.

    Środowiskowy Dom Samopomocy, wspólnie z Klubem Seniora „Zawsze Młodzi” szykuje natomiast pyszny kiermasz ciast oraz wystawę ceramiki, świec i drewnianych lampionów, a wszystko to w rytmie klimatycznej oprawy muzycznej.
  • W sobotę 12 czerwca pod przewodnictwem dendrologa Roberta Sobolewskiego odbędzie się spacer po Parku Południowym z Grupą Aktywnych Pilotów i Przewodników w ramach projektu „Borek gra w zielone – na bis”. Podczas całego spaceru uczestnikom towarzyszyć będzie poezja – odczytane będą wiersze T. Różewicza, L. Staffa, J. Tuwima i innych twórców i twórczyń, którzy swoje utwory poświęcali drzewom i przyrodzie.

    Start spaceru rozpoczyna się o 11:00 przy głównym wejściu do Parku Południowego. Obowiązują zapisy pod mailem: borekgrawzielone@gmail.com
  • Również w najbliższą sobotę, 12 czerwca 2021, po pandemicznej przerwie powróci Tarnogajski Pchli Targ. W nowej odsłonie, zmienionej lokalizacji i z masą atrakcji. Tym razem wydarzenie odbędzie się przy ul. Nyskiej 66, przed Szkołą Podstawową nr 9.
    Na Tarnogajskim Pchlim Targu możesz kupić bądź sprzedać niemal wszystko: ubrania i ubranka, zabawki, bibeloty, książki, płyty, kasety a nawet drobne meble.

    Wstęp jest wolny zarówno dla kupujących jak i sprzedających, jednak chęć wystawienia się trzeba wcześniej zgłosić, ze względu na ograniczoną ilość miejsca – informuje Basia Rogalińska ze stowarzyszenia Przyjazny Tarnogaj, organizatora wydarzenia.
    Wszyscy wystawcy proszeni są o zgłoszenia poprzez naszą stronę: www.przyjaznytarnogaj.pl/pchli-targ

    Oprócz stanowisk sprzedażowych odwiedzających czekają dodatkowe atrakcję. Szczegóły na wydarzeniu na facebooku.

    Wracamy po długiej przerwie, spragnieni kontaktu z sąsiadami, którego w ciągu ostatniego roku, było tak małoTomasz Myszko-Wolski, Przyjazny Tarnogaj. – Jednak nie zapominamy o zagrożeniu związanym z pandemią koronawirusa. Zachowujemy dystans, stosujemy właściwą higienę rąk, ale też namawiamy też do zainstalowania aplikacji swojego banku na telefonie i dokonywanie płatności na numer telefonu.
  • Organizatorzy Zaklętego Targu poinformowali, że wydarzenie w czasie lata będzie odbywać się raz w tygodniu. Rzemieślnicy, lokalni wytwórcy i artyści powrócili na dobre na Przedmieście Oławskie. Wszystko dzięki Zaklętemu Targowi, imprezie, która co tydzień odbywa się w magicznym budynku Zaklętych Rewirów. Do tej pory wystawcy rozstawiali swoje towary w soboty i niedziele, jednak w czasie wakacji organizatorzy zdecydowali się na system jednodniowy i wydarzenie będzie odbywać się już tylko w niedziele.

    Zaklęty Targ jest projektem, który będziemy stale rozwijać. Co tydzień pojawia się u nas coraz więcej sprzedających prezentujących swojej najwyższej jakości towary. Mamy nadzieję, że wkrótce będzie ich już kilkudziesięciu. Docelowo w pięknych klimatycznych salach Zaklętych Rewirów mamy miejsce dla ponad 70 wystawców. Przeprowadziliśmy już pierwsze warsztaty i planujemy kolejne atrakcje dla odwiedzających – komentuje Ryszard Chorążyczewski, właściciel Zaklętych Rewirów przy Krakowskiej 100.
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie zaklete4-1024x683.jpg
materiały: Zaklęty Targ