Szkło, ceramika i metal – klasyczne i eksperymentalne techniki pracy z tworzywami, które do swojej obróbki potrzebują ognia – to temat tegorocznego Festiwalu Wysokich Temperatur. Koniec czerwca na wrocławskiej ASP zapowiada się bardzo gorąco.

Hasło tegorocznego Festiwalu to „Dzieło ognia”. Przyświeca artystom i uczestnikom, którzy jak co roku spotkają się na pokazach, warsztatach oraz wystawach. Zaproszeni z całego świata profesjonalni twórcy szkła, ceramiki i metalu będą prezentowali we Wrocławiu swoje umiejętności w ostatni weekend czerwca. Jest to jedyna w Polsce otwarta impreza artystyczna, podczas której mistrzowie pracy z ogniem dzielą się wiedzą i doświadczeniem z publicznością, prezentując swoją pracę niejako „od kuchni”.

Szkło, metal, ceramika – wirtualnie i na żywo

Festiwal znany jest z warsztatów i pokazów. W tym roku artyści zaprezentują na przykład widowisko odlewania żeliwa czy performans z wykorzystaniem płynnego metalu. Nie zabraknie też nowości, takich jak m.in. pokaz z użyciem pieca ceramicznego inspirowanego maszynami parowymi czy tworzenie puzzli z aluminium. Dla spragnionych wiedzy organizatorzy przygotowali spotkanie z twórcami, którzy na konferencji zatytułowanej „Sztuka w blasku ognia”, opowiedzą o swojej działalności artystycznej oraz procesie powstawania dzieł z wykorzystaniem wysokich temperatur. Będzie można posłuchać między innymi takich sław, jak: m.in. Frederik Rombach, Eglė Einikyte-Narkevičienė, Adam Abel czy John Moran.

W tym roku, organizatorzy zaplanowali również wydarzenia dziejące się w przestrzeni wirtualnej. Dzięki przygotowanym materiałom, filmom i streamingom online, publiczność będzie mogła  dowiedzieć się więcej zarówno o artystach, jak i tworzonej przez nich sztuce. Wykładowcy wrocławskiej ASP, zaprezentują m.in. proces tworzenia ceramiki Raugo, różne metody formowania rzeźb pod odlewy z metali czy techniki piecowe i palnikowe. Dowiemy się także jak powstaje witraż, obraz ceramiczny z wykorzystaniem szkliw oraz obiekt ze szkła w hucie. Pojawi się również możliwość poznania dwunastu niezwykłych twórców, którzy opowiedzą o wybranym dziele własnego autorstwa. Materiały te będą prezentowane na kanałach społecznościowych Festiwalu od czerwca.

Wystawy w Galerii Neon

W dniach 22-28 czerwca organizatorzy zapraszają do Galerii Neon, przy Traugutta 19/21 na wystawę „Dzieło ognia”. Zaprezentują się na niej dydaktycy Wrocławskiej ASP tworzący w „festiwalowych” materiałach: szkle, ceramice i metalu. Wystawę będzie można zwiedzać stacjonarnie, jednak już od początku maja sylwetki artystów, którzy biorą w niej udział, prezentowane są w kanałach social media Festiwalu. Będzie to na przykład Paweł Czekański, którego pracę prezentowaliśmy na łamach naszego magazynu.

Jak co roku, również i teraz kontynuowana jest festiwalowa tradycja, a więc konkurs na czarkę do herbaty. Tym razem po raz pierwszy wydarzenie to ma zasięg międzynarodowy, a nadesłane prace będą prezentowane na wystawie w trakcie Festiwalu.

Szczegółowy program można znaleźć na stronie Festiwalu: https://festiwalwysokichtemperatur.pl/