W najbliższą niedzielę 20 września Fundacja Wroclife zaprasza wszystkich miłośników dwóch kółek na drugą edycję wycieczki rowerowej Brzegiem Widawy.

Pomysł na wycieczkę ciągnącymi się wzdłuż brzegów rzeki Widawy wałami przeciwpowodziowymi narodził rok temu. Fundacja Wroclife zrealizowała projekt dzięki wsparciu z projektu Mikrogranty „NGO w plenerze” dla młodych organizacji pozarządowych. W ramach projektu realizowanego w 2019 roku powstała mapa trasy rowerowej Brzegiem Widawy. Mapa została wykorzystana w praktyce podczas wrześniowej wycieczki i gorąco przyjęta przez wszystkich uczestników. Zarówno przy tworzeniu mapy, jak i prowadzeniu wycieczki, współpracowali z nami pasjonaci i znawcy tych okolic. Mieliśmy przyjemność pracować z ekspertami z Wrocławskiego Stowarzyszenia Fortyfikacyjnego, Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX oraz Stowarzyszenia Zmieniaj Zakrzów. Dzięki tej szerokiej współpracy udało nam się pokazać bardzo różne oblicza Widawy: jej historię, przyrodę oraz inicjatywy mieszkańców.

Co nowego w drugiej edycji Brzegiem Widawy?

W tym roku zapraszamy na drugą edycję naszego projektu, którą również realizujemy dzięki Mikrograntom. Tym razem zbieramy od naszych ekspertów bogatą wiedzę o historii i przyrodzie w okolicy oraz społecznych inicjatywach. Celem jest wspólne przygotowanie dla uczestników książkowego przewodnika „Brzegiem Widawy”, który rozdamy w dniu wycieczki. W tym roku do wyprawy dołączy Renata Piwko-Wolny ze Stowarzyszenia Grupa z Pasją oraz Filip Karpiński, lider sportu rowerowego w DECATHLON Korona Wrocław. Renata Piwko-Wolny poprowadzi Przystanek Inicjatyw Społecznych w okolicy Swojczyckiego Parku Czarna Woda. Filip Karpiński będzie wspierał uczestników swoim doświadczeniem podczas całej trasy i poprowadzi konkurs wiedzy o Widawie podczas przystanku w Forcie Piechoty nr 6.

W niedzielę 20 września zapraszamy na drugą edycję wyprawy Brzegiem Widawy. Zabierzcie ze sobą rower, wodę i dobry humor, a mapę trasy i książkowy przewodnik „Brzegiem Widawy” dostaniecie od nas! Podobnie jak w zeszłym roku, mamy do przejechania ok. 30 km wzdłuż wałów przeciwpowodziowych ciągnących się nad Widawą. Ale nie będzie to jedynie szybki rowerowy wypad. Podczas trasy opowiemy o tym, co żyje w dzikich nabrzeżnych zaroślach, o historii zapomnianych nadwidawskich zabytków oraz o tym, jakie plany mają i realizują mieszkańcy okolicznych osiedli.
Pokażemy Wam jedną z najpiękniejszych rzek przepływających przez Wrocław ze wszystkimi jej bogactwami. Przez Wrocław przepływa kilkanaście rzek i strumieni – nie bez powodu jest on zwany “miastem stu mostów”. My wybraliśmy opracowanie trasy rowerowej biegnącej wzdłuż najbardziej krętej wrocławskiej rzeki (stąd jej prasłowiańska nazwa „vid”), malowniczej i, jak się okazuje – najmniej znanej samym wrocławianom. Okolice Widawy są nie tylko mało znane mieszkańcom, ale również słabo oznakowane.
Dzięki mapie trasy opracowanej przez nas w zeszłorocznej edycji, na pewno nie zgubicie się podczas wyprawy, a dzięki naszemu przewodnikowi – poznacie wiele tajemnic, które skrywa ta dolina.

Brzegiem Widawy 2020

Przewodnik książkowy „Brzegiem Widawy”

Dla wszystkich uczestników wycieczki przygotowujemy w tym roku wyjątkową książkę. Będzie to kieszonkowy przewodnik „Brzegiem Widawy” tworzony wspólnie przez Stanisława Kolouszka (WSF), Aleksandrę Kolanek (TH NATRIX), Michała Torza (RO Strachocin-Swojczyce-Wojnów) oraz Tomasza Matejuka (Wroclife) pod redakcją Moniki Glińskiej (Stowarzyszenie Zmieniaj Zakrzów).
Znajdziecie w nim szczegółową historię okolicy oraz opracowanie przyrodnicze poświęcone żyjącym tu gatunkom roślin i zwierząt. Ponadto omówienie najciekawszych projektów rekreacyjnych i sportowych, których pomysłodawcami są lokalni mieszkańcy. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik będzie odtąd Waszym niezbędnikiem podczas nadwidawskich eskapad!

Przebieg wycieczki

Wyprawę zaczynamy dokładnie w tym samym punkcie, z którego startowaliśmy w zeszłym roku: na osiedlu Psie Pole-Zawidawie. Zbieramy się dokładnie na wałach przeciwpowodziowych przy Mostach Bolesława Krzywoustego, w miejscu oznaczonym na mapce. Startujemy o godzinie 11.00 i jedziemy w stronę osiedla Kowale, a potem Strachocin-Swojczyce-Wojnów. Na styku tych osiedli czeka nas Przystanek Inicjatyw Społecznych przy Swojczycki Park Czarna Woda. Przystanek poprowadzi nasza tegoroczna ekspertka Renata Piwko-Wolny z zaprzyjaźnionego stowarzyszenia Grupa z Pasją oraz Rady Osiedla Strachocin-Swojczyce-Wojnów.

Następnie przecinamy Widawę i kierujemy się w stronę Wilczyc. Będąc już po drugiej stronie wałów przeciwpowodziowych, jedziemy przez Psie Pole i zatrzymujemy się na Przystanku Przyrodniczym przy Mostach Krzywoustego, po drugiej stronie rzeki od punktu startu. Tu czeka nas Przystanek Przyrodniczy poprowadzony przez Aleksandrę Kolanek z TH NATRIX (Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX). Stamtąd jedziemy dalej, przez osiedle Sołtysowice w stronę Krzyżanowic. Będziecie tu mogli wybrać trasę krótszą, kierując się prosto do Fortu Piechoty nr 6 na osiedlu Polanowice-Poświętne-Ligota, lub dłuższą – robiąc pętelkę do ul. Sułowskiej i zahaczając o osiedle Widawa. Na wysokości ulicy Polanowickiej 9 czeka nas Przystanek Historyczny w Forcie Piechoty nr 6 (Fort Piechoty 6 – Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne). W planie historyczne opowieści naszego eksperta z WSF, Stanisława Kolouszka, oraz zwiedzanie historycznych fortyfikacji.

Tu również Filip Karpiński z DECATHLON Korona przygotowuje dla Was konkurs wiedzy o Widawie wraz z nagrodami. Słuchajcie zatem uważnie naszych ekspertów podczas wszystkich trzech Przystanków – zdobyta tam wiedza na pewno się Wam przyda!

Przy okazji zaprosimy Was również na gorącą herbatę i ciastko. Stamtąd ruszamy na ostatnią prostą i kończymy wyprawę w punkcie startu, pod Mostami Krzywoustego.

Fort Piechoty nr 6 – schron główny, arch. WSF

Kto może jechać z nami?

Zapraszamy każdego, kto ma do dyspozycji sprawny rower i gotów jest na całodniową wyprawę. Nie będzie to wyczynowa trasa. Planujemy tempo rekreacyjne, kilka krótkich przystanków po drodze oraz dłuższy postój w Forcie Piechoty nr 6 przy ul. Polanowickiej. Jednak przejechanie pełnej trasy to pokonanie dystansu ok. 30 km, całodzienna przygoda i na to trzeba być przygotowanym. Bądźcie spokojni, jeśli w trakcie wycieczki zbytnio opadniecie z sił – mamy też w planach alternatywę. Proponujemy pominięcie jednego końcowego odcinka przed Przystankiem Historycznym w Forcie Piechoty. Zapraszamy wszystkich miłośników rowerowych wypadów oraz wycieczek po najbliższej okolicy. Przygotujcie rower i niezbędny ekwipunek, czyli bidon i ulubione przekąski na czas postojów. Na naszej trasie nie planujemy wizyty w sklepie, zatem warto zaopatrzyć się w suchy prowiant i wodę.

Punkt startu wycieczki na wałach przeciwpowodziowych przy Mostach Krzywoustego

Zasady bezpieczeństwa – COVID-19

Zabierzcie koniecznie również maseczkę lub inne zakrycie nosa i ust, aby chronić siebie i pozostałych uczestników podczas przystanków. Na całej trasie wycieczki będziemy przestrzegać dystansu między uczestnikami i wszystkich zaleceń dot. bezpieczeństwa związanych z obecną sytuacją ze względu na COVID-19.

Orientacyjny godzinowy plan wycieczki:

10:45 – zbiórka, rozdanie uczestnikom Przewodników Brzegiem Widawy oraz map naszej trasy

11:00 – start – Prowadzenie wycieczki: Marcin Gliński (Stowarzyszenie Zmieniaj Zakrzów)

11:30-12:00 – Przystanek Inicjatyw Społecznych – prowadzenie: Renata Piwko-Wolny (Grupa z Pasją)

12:30-13:00 – Przystanek Przyrodniczy – prowadzenie: Aleksandra Kolanek (Towarzystwo Herpetologiczne Natrix)

14.00-16.30 – Przystanek Historyczny – prowadzenie: Stanisław Kolouszek (Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne)

17:00 – koniec trasy i pożegnanie w miejscu zbiórki.

Cała nasza trasa będzie zaznaczona i opisana na przygotowanej przez nas mapie, którą otrzyma każdy z uczestników.

ZAPRASZAMY!

Projekt pn. „Brzegiem Widawy – trasa rowerowa pełna znanych i nieznanych atrakcji” jest dofinansowany w ramach Programu „Mikrogranty NGO” realizowanego ze środków Gminy Wrocław.