Od końca lutego bieżącego roku na placu Grunwaldzkim działa centrum aktywności dzieci i młodzieży. Jednym z najciekawszych projektów jest Pracownia Komfortu – miejsce, gdzie nastolatki mogą skorzystać z bezpłatnego, profesjonalnego wsparcia psychologicznego. Udział w zajęciach na Curie 63a może być sposobem na złagodzenie skutków długotrwałej izolacji od rówieśników.

Agnieszka Kozak jest psycholożką z długoletnim doświadczeniem, edukatorką i trenerką w obszarze komunikacji bez przemocy i filmoterapii. Do końca tego roku będzie prowadziła zajęcia w Pracowni Komfortu OD-NOWA w Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży na osiedlu Plac Grunwaldzki. Pierwsze zajęcia już się odbyły, a tematem spotkania była empatia, budowanie własnej wartości i świadomość emocji.

Mimo tego, że wiedza z zakresu psychologii jest coraz bardziej powszechna, to brakuje miejsc, gdzie można zwyczajnie przyjść i przegadać ważne dla siebie kwestie – mówi Agnieszka Kozak. – Pracownia Komfortu jest takim miejscem. Spotkania będą prowadzone do końca roku, a udział w nich jest darmowy. Przychodząc do nas można sprawdzić czy taka forma jest dla danej osoby odpowiednia, bez dodatkowych kosztów. Ważną sprawą jest możliwość uzyskanie wsparcia, wymiany myśli i spostrzeżeń bez obaw, że ktoś je oceni lub wyciągnie z nich negatywne konsekwencje. Chciałabym podkreślić, że od początku do końca udział w zajęciach to wybór, który cechuje dobrowolność, więc jeśli ktoś zauważa potrzebę zaopiekowania się swoimi emocjami i myślami i chce wypić przy tym herbatkę lub po prostu pobyć w innej przestrzeni to zapraszamy.

Pracownia Komfortu – to nie jest przypadkowa nazwa

Jak wyglądają zajęcia?

Na początku sprawdzamy co się dzieje u nas, rozmawiamy, robimy różne ćwiczenia, wykonujemy techniki uważnościowe – opowiada Agnieszka Kozak. Chciałabym mocno podkreślić, że każdy sam decyduje w co się angażuje. Jeśli ktoś chce np. rozmawiać – ok, jeśli nie – to też jest ok. Pełna swoboda, bo każdy ma się czuć komfortowo. Nazwa pracowni nie jest przypadkowa. Czy pierwsze zajęcia się podobały? Trzeba byłoby zapytać uczestników, ich zdanie jest tu najważniejsze. W moim odczuciu było to bardzo wartościowe spotkanie. Bardzo lubię otwierać się na nowe i poznawać różne punkty widzenia, wymieniać myśli i doświadczenia.

Jak mówi psycholożka, spotkania w pracowni może być dla młodych ludzi sposobem na to, aby poradzić sobie z przedłużającą się izolacją od środowiska szkolnego i rówieśników. Badania pokazują, że ich sytuacja psychologiczna jest bardzo trudna.

Statystyki wskazują, że w 2020 roku liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży znacznie wzrosła, a najmłodsza osoba, która dokonała samobójstwa, miała 8 lat. To dla mnie przerażające i czuje duży niepokój, kiedy dowiaduje się o kolejnych, coraz nowszych statystykach. Zamknięcie w domach, prowadzenie zajęć zdalnie, brak kontaktu z rówieśnikami wpływa negatywnie na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, tak jak i osób dorosłych. Obecnie coraz więcej osób zauważa u siebie obniżony nastrój, trudności ze snem. Może tak się zdarzyć, że jako psycholodzy, częściej niż do tej pory będziemy mieć do czynienia z zaburzeniami lękowymi czy nastroju. Ważne są wszelkie działania profilaktyczne i pomocowe. Przede wszystkim te bezpłatne, bo one będą dostępne dla każdego. Spotkania w pracowni Komfortu są odpowiedzią na te potrzeby. Tematy zajęć zostały dobrane tak, by były jak najbardziej przydatne. Mają na celu m.in. redukcję napięcia, dostarczenia technik radzenia sobie ze stresem, rozmowy o sposobach dbania o swój dobrostan psychiczny. Dodatkowo można przyjść uzyskać indywidualne wsparcie. Jedyną rzeczą, którą trzeba zrobić, to zapisać się przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie fundacji Ładne Historie.

Spotkania będą odbywać się w każdy wtorek o godzinie 18:00.

Prowadzimy to my, szaleńcy, którzy chcą zrobić coś fajnego z mieszkańcami

Działalność Fundacji Ładne Historie na Placu Grunwaldzkim rozpoczęła się w czerwcu 2019 roku, kiedy zostali poproszeni o organizację festynu dla mieszkańców z okazji odsłonięcia muralu przy ulicy Łukasiewicza. Krzysztof Bielaszka, członek fundacji, wspomina, że po wydarzeniu zatrzymał się przed budynkiem przy Curie Skłodowskiej 63a i mówił do koleżanki o tym, że to powinno to być miejsce dla mieszkańców. Marzenia spełniły się, budynek w którym mieściły się biura Wrocławskich Mieszkań, został przekazany Wrocławskiej Spółdzielni Socjalnej a całe piętro działa jako ogromna przestrzeń sąsiedzka – Plac Grunwaldzki OD NOWA.

Prowadzimy to my, szaleńcy, którzy chcą zrobić coś fajnego z mieszkańcami – mówi Krzysztof Bielaszka. – Zaczęliśmy zajęcia na osiedlu już w zeszłym roku – nasze pierwsze spostrzeżenie było takie, że jest tutaj ogromna potrzeba, wręcz głód jakiejś aktywności, ludzie rzucali się na każdą naszą inicjatywę, strefa spędzania czasu wolnego nie była wcale zagospodarowana. Wtedy właśnie pomyśleliśmy, że chcielibyśmy dać coś dzieciom i rodzicom, bo im też należy się odpoczynek.

Jak mówi Krzysztof Bielaszka, jest to szczególnie ważne w sytuacji, kiedy przedłużająca się edukacja zdalna odbiera dzieciom możliwość spędzania czasu z rówieśnikami na typowej, dziecięcej aktywności.

Pandemia zabrała nam bardzo dużo. Dzieci muszą się wybiegać, wyszaleć, mieć kontakt z rówieśnikami. To jest czas, kiedy poznaje się świat w bardziej dojrzały sposób, jeśli przegapimy ten okres – potencjał danego wieku rozwojowego zostanie zmarnowany. Próbujemy to chociaż trochę nadrobić, wyciągnąć dzieci sprzed monitorów i laptopów, bo może się okazać, że po dwóch latach zdalnego nauczania oni zapomną, że jest życie z rówieśnikami, beztroska, granie w kręgle, granie w boule, kopanie piłki. To są podstawowe rzeczy edukacyjno-animacyjne ale bardzo mocno wpływają na rozwój młodego człowieka.

Zakwas Studio, fot. Jerzy Wypych

Osiedle, które zachęca do eksploracji

Bardzo dużym zasobem i potencjałem centrum jest jego położenie na Placu Grunwaldzkim – miejscu o bardzo ciekawej historii i róznorodnej architekturze.

Chcielibyśmy, jeśli będzie to możliwe, poeksplorować to osiedle. Zobaczyć co się tutaj dzieje, przejść się po podwórkach, zobaczyć jak wygląda architektura – dlaczego tak, a nie inaczej. Dzieciakom nie opowiada się w szkole co jest tkanką miasta, w jaki sposób ona narastała, czym się różnią poszczególny budynki.

Zapisy na zajęcia są bardzo proste – wystarczy wypełnić formularz on-line. Zajęcia w centrum odbywają się od poniedziałku do piątku od 15:30 do 19:30 w dwóch grupach wiekowych. Czasami jest to odrabianie lekcji i korepetycje, granie w planszówki, zajęcia plastyczne i  ruchowe – ćwiczenia, kręgle. Wszystkie zajęcia odbywają się zgodnie z wymogami bezpieczeństwa: w grupach pięcioosobowych, w maseczkach, przestrzeń jest dezynfekowana i wietrzona. W każdy piątek chętni biorą udział w zajęciach ceramicznych  w zaprzyjaźnionym studiu „Zakwas”. Na lato zaplanowane są zajęcia w Ołbińskim Ogrodzie Otwartym, wycieczki do muzeów, galerii czy zoo.