Kurtyna wodna, trampoliny, mobilna zjeżdżalnia, interaktywne ścieżki, wygodne hamaki. To będzie pierwsze tego typu miejsce we Wrocławiu, które powstanie na Przedmieściu Oławskim.

Fot. Materiały Prasowe

24 studentów kierunków architektonicznych, kształtowania krajobrazu oraz Akademii Sztuk Pięknych stworzyło pięć projektów Parku Sensorycznego na Przedmieściu Oławskim.

Projekty powstały pod okiem trzech tutorów: Macieja Dębskiego z EPR Architects, inicjatora warsztatów z pracowni, która zaprojektuje wypracowaną koncepcję parku, a także Łukasza Dworniczaka – architekta zieleni oraz Tomasza Tomaszewskiego, którego specjalnością jest rzeźba w architekturze. Prace były oceniane przez Stephena Richardsa z Gillespie, czołowego brytyjskiego projektanta krajobrazu, Adę Kwiatkowską z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz Macieja Hawrylaka ze Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP także Piotra Reda – przewodniczącego Polskiego Stowarzyszenia Architektów Krajobrazu.

Park w ramach zmysłów

Specjalne wyróżnienie otrzymała praca „W Ramach Zmysłów”. – Studenci przedstawili niezwykle dojrzałą koncepcję projektową odpowiadającą na zróżnicowane potrzeby mieszkańców Przedmieścia Oławskiego i odwiedzających. Punktem wyjścia były symboliczne bariery społeczne, które zostały przetworzone w interaktywne, zaskakujące rzeźbiarskie obiekty przestrzenne, tytułowe „ramy”. Dają się modyfikować i przekształcać zgodnie z wolą użytkowników. Ramy zawierają w sobie między innymi kurtyny wodne, instalacje sensoryczne, mobilne zjeżdżalnie, hamaki czy nawet outdoorowy głuchy telefon. Celem projektu jest zbudowanie przestrzeni, która będzie łączyć nie tylko gości parku, ale także ich zmysły – mówi Maciej Dębski z pracowni EPR Architects, która zaprojektuje finalny park.

DNA Przedmieścia Oławskiego

Fot. Materiały Prasowe

Jedną z propozycji jest projekt o nazwie „DNA”, którego organiczna forma jest inspirowana kształtem helis i ma nawiązywać do naturalnych uwarunkowań terenu – w tym obecności rzeki. Plan obejmuje między innymi strefę sprawności fizycznej z trampolinami, wygodne hamaki czy przestrzeń sensoryczną z wodotryskami oraz ściankami stymulującymi dotyk, słuch i wzrok, poprzez grę świateł w nocy.

Ciekawą propozycją jest „Contexture”. Projekt swoją nazwę, jak i formę, zawdzięcza inspiracji dawną tkalnią bawełny zlokalizowaną niegdyś na terenie przeznaczonym pod Park Sensoryczny. Wykorzystując potencjał urządzeń i instalacji pobudzających zmysły, niesie za sobą liczne propozycje struktur, mogące służyć nie tylko dzieciom, ale i dorosłym.

Fot. Materiały Prasowe

Studenci zaproponowali również „Mozaikę”. Jej celem jest połączenie ludzi, jako wspólnoty. Funkcje mają się tutaj przeplatać się ze sobą, a to użytkownicy zadecydują, jak wykorzystają dostępną przestrzeń.

Fot. Materiały Prasowe

Z kolei „Greenfinity” nawiązuje do otoczenia Przedmieścia Oławskiego i nabrzeży Oławy, poprzez wprowadzenie wody i organicznie ukształtowanego terenu do przestrzeni parku.

Fot. Materiały Prasowe

Wszystkie projekty będą wkrótce wystawione publicznie (miejsce jest ustalane), a głosy wrocławian będą jednym z czynników kształtujących projekt docelowy. Będzie je można oddać podczas konsultacji społecznych zaplanowanych na styczeń.

Druga szansa

Pracownia EPR Architects we współpracy z wybranymi studentami zaprojektuje przestrzeń nowego parku we Wrocławiu. Zrealizuje to przedsięwzięcie grupa deweloperska Angel Poland.

– Park Sensoryczny doskonale wpisze się w klimat Przedmieścia Oławskiego. Mam nadzieję, że będzie służył zarówno tym młodszym, jak i starszym mieszkańcom. Chcemy, by pobudzał ich zmysły i stawał się celem samym w sobie. To będzie pierwsze i jedyne tego typu ogólnodostępne miejsce we Wrocławiu – mówi Ron Ben Shahar, partner Angel Poland Group.

Inwestycja powstanie na terenie zarządzanym przez Spółkę Wrocławskie Mieszkania. W chwili obecnej prowadzone są rozmowy i ostatnie uzgodnienia, ale obie strony deklarują gotowość przystąpienia do wspólnego projektu.

– Jest to przykład wzorowej współpracy dewelopera i przedstawicieli gminy. Park sensoryczny połączy i stworzy wspólną przestrzeń dla mieszkańców Przedmieścia Oławskiego. Przyczyni się to do podniesienia atrakcyjności tej zabytkowej części miasta – mówi Monika Tendaj-Bielawska prezes zarządu Wrocławskich Mieszkań.