Nie możemy pójść do kina. Teatry nie działają, koncerty wstrzymane, hotele i restauracje pozamykane. Co zatem robić w trakcie majówki we Wrocławiu?

Majówka Domówka Bis

Centrum Historii Zajezdnia i zaprasza na wirtualną Majówkę Domówkę Bis. W programie znajdą się interesujące artykuły, archiwalne zdjęcia, quizy czy ciekawostki. Nie zabraknie propozycji dla najmłodszych – zaplanowano dla nich wieczorynki, a dla kreatywnych i spragnionych emocji czeka konkurs fotograficzny z nagrodami.

W ubiegłym roku nasza wirtualna Majówka Domówka na Facebooku spotkała się ze sporym zainteresowaniem. W tym roku wciąż nie mamy możliwości zorganizowania naszego tradycyjnego, majowego pikniku, postanowiliśmy więc powtórzyć wydarzenie w formie online. W ten sposób, mimo ograniczeń, proponujemy wyjątkową, ale też bezpieczną majówkę – opowiadają organizatorzy.

Do tej trzydniowej, dostępnej dla każdego wirtualnej imprezie można będzie dołączyć na Facebooku oraz dedykowanej stronie www.

materiały Centrum Historia Zajezdnia

Startuje kolejny sezon na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych – Partynice

3 maja, w poniedziałek o godzinie 12:30 wystartuje kolejny sezon na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych. W dniu otwarcia odbędzie się 9 gonitw, w których udział weźmie 89 koni z Polski, Czech, Słowacji oraz Włoch, a 34 z nich pochodzi z Wrocławia. Jeźdźcy rywalizować będą w trzech gonitwach z przeszkodami, dwóch z płotami oraz czterech na dystansach płaskich. Niestety ze względu na obowiązujące jeszcze obostrzenia epidemiczne fani wyścigów konnych będą mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu tylko przy pomocy transmisji online na stronie torpartynice.pl, partynickim kanale YouTube oraz na Facebooku.

Podczas transmisji widzowie nie tylko obejrzą gonitwy, ale będą mogli wysłuchać fachowych analiz ekspertów oraz wywiadów w studio wyścigowym. Gośćmi prowadzącej – Anny Marii Sobierajskiej – będą m.in. Jerzy Sawka – dyrektor Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych – Partynice, Konrad Imiela – dyrektor Teatru Muzycznego Capitol i prywatnie miłośnik koni, prof. Karol Wolski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który współpracuje z torem w zakresie pielęgnacji nawierzchni wyścigowej. Relacji towarzyszyć będą trenerzy oraz dżokeje, którzy na bieżąco analizować będą rozgrywane gonitwy.

Spotkać Dinozaury

29. kwietnia 2021 roku do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego przyjechały dinozaury – a właściwie naturalnej wielkości modele dinozaurów z ery mezozoicznej z JuraParku w Krasiejowie. W naszym Ogrodzie Botanicznym będzie je można oglądać od 1 do 30 maja.

Do Wrocławia przyjedzie 8 modeli tych niezwykle ciekawych gadów, które są zgodne z oryginalnymi wymiarami i wykonane zostały z ogromną dbałością o szczegóły. I chociaż zwierzęta, które będzie można obejrzeć w Ogrodzie, nie przetrwały do naszych czasów, to – co ciekawe – na ziemi wciąż rosną gatunki roślin, z którymi dinozaury żyły. Rośliny te to relikty dawnych czasów, które zachowały się po dziś dzień. Przedstawiciele roślin nagonasiennych: iglastych czy dobrze wszystkim znanego miłorzębu, paprocie, sagowce-który do dziś występują naturalnie na niewielkich obszarach lądów, a także przodkowie pierwszych roślin kwiatowych – przedstawicieli rodziny magnoliowatych.

Eksponaty będzie można oglądać od 1 do 30 maja, w godzinach otwarcia Ogrodu Botanicznego, od 9:00 do 18:00 (wyjście do 19:00).

Otwarcie sezonu w kompleksie Hali Stulecia

1 maja rusza sezon letni w kompleksie Hali Stulecia. Uruchomiona zostanie Wrocławska Fontanna Multimedialna z dziennymi pokazami. Otwiera się też w pełni Strefa Gastro, czyli Taras letni przy Pergoli z nowym menu oraz Strefa foodtrucków.

Naszym zadaniem jest zapewnianie najlepszych okoliczności do spędzania wolnego czasu dla wrocławian i gości. Póki co, ze względu na epidemię, jesteśmy w stanie zaproponować atrakcje tylko na zewnątrz: Wrocławską Fontannę Multimedialną, Funpark,  dobre jedzenie, czyli Taras letni przy Pergoli oraz Strefę foodtrucków. Na szczęście wiosna się rozkręca, a my razem z nią – mówi Magdalena Piasecka, Prezes Hali Stulecia. 

Na Tarasie letnim przy Pergoli Hala Stulecia wprowadziła nową odsłonę menu i uruchomiła własną produkcję lodów naturalnych.

Postawiliśmy na najlepsze, a przede wszystkim na naturalne produkty i składniki. Po miesiącach intensywnych prób i testów naszej załodze udało się stworzyć ponad 30 świetnych smaków – mówi Piasecka. W sprzedaży zawsze dostępnych będzie dziesięć z nich – osiem smaków lodów naturalnych sprzedawanych w gałkach i dwa smaki kręconych lodów włoskich.

Propozycja nowej odsłony menu, ze względu na obostrzenia epidemiologiczne, będzie dostępna wyłącznie w opcji na wynos, w biodegradowalnych naczyniach i opakowaniach. W przypadku napojów Hala Stulecia ponownie podjęła współpracę z wrocławską firmą ETNO CAFE oraz Browarem Profesja, z którym zacieśniła współpracę, tworząc razem nowy produkt – piwo „Architekt”. Będzie się go można napić zarówno na Tarasie letnim, jak i w Strefie foodtrucków, która zmieni w tym roku lokalizację. Została przeniesiona na plac od strony ul. Wróblewskiego, czyli naprzeciwko ZOO.

Gdzie jeszcze można coś zjeść?

1 maja od godziny 8 rano będzie można zrobić zakupy na Ekobazarze. W Browarze Mieszczańskim przy ul. Hubskiej pojawi się ponad 20 wystawców. Jak zapowiadają organizatorzy podczas wydarzenia będzie można kupić wszystko co potrzebne na grilla i nie tylko. Nie zabraknie świeżych warzyw, owoców, mięs, ryb oraz przetworów.

Na plaży Hydroplan Beach Bar przy stawie mieszczącym obok ul. Kunickiego, 1-3 maja odbędzie się pierwszy w tym sezonie zlot foodtrucków. W programie wydarzenia odbędą się targi rękodzieła, udostępnione będą rowery wodne oraz nowo powstały plac zabaw dla dzieci.

Zwiedzić Wrocław

Jeśli zdecydujemy się wyjść z domu, to może warto pozwiedzać Wrocław?

1 maja przy Iglicy organizowany jest spacer z przewodnikiem dla dzieci. Podczas wydarzenia poznać będzie można tajemnice i ciekawostki Parku Szczytnickiego i Hali Stulecia. Uczestnicy otrzymają kartę z zadaniami, dzięki której będą mogli rozwiązać różne zagadki. O Iglicy, „pudle na kapelusze”, drzewie, które wyjątkowo przyciąga pioruny opowie Alina Filipowicz – wrocławski i sudecki przewodnik.

Free Walkative Tour zaprasza zaś na zwiedzanie Dzielnicy Czterech Wyznań. Nie jest to tylko miejsce, które fascynuje swoją historią i bogactwem kulturowym. Jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Wrocławia. Tętni ono życiem nie tylko dzięki sztuce ulicznej, ale dzięki licznym przytulnym restauracjom, klubom, jak również dzięki odbywającymi się tutaj koncertami oraz wystawami. Jest to tylko jedna w propozycji wycieczek po stolicy Dolnego Śląska, którą oferuje nam w ten weekend Free Walkative Tour.

Ze względu na panujące jeszcze obostrzenia, ilość miejsc na powyższych wydarzeniach jest ograniczona.

Majówka w okolicy

Nieopodal Wrocławia przy Wzgórzach Trzebnickich możemy zwiedzić najbliższą stolicy Dolnego Śląska winnicę. Przez całą majówkę Winnica 55-100, która mieści się w miejscowości Rzepotowice udostępnia zwiedzającym 4ha przestrzeni. W ramach majowego pikniku będzie można zwiedzić winnicę (w godzinach 13:00 oraz 15:00), winiarnię, degustować lokalne wina i specjały oraz grillować.

Arboretum Wojsławice Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego umiejscowione jest na obszarze chronionego krajobrazu Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich. To przepiękne i niepowtarzalne miejsce zdobi kolekcja obejmująca ponad 14 tysięcy taksonów (gatunków i odmian) roślin drzewiastych oraz byliny. To właśnie tu możemy podziwiać ponad 100 gatunków magnolii, różaneczników. Majówka to idealny czas na krótką wycieczkę do Wojsławic. W ten długi weekend będzie można nie tylko podziwiać niezwykłą florę, ale również uczestniczyć w ogólnopolskim kiermaszu roślin.

fot. TomaszG/ Wikimedia Commons