Najzdolniejsi twórcy młodego pokolenia będą we Wrocławiu walczyć o zaproszenie na legendarny festiwal FAMA w Świnoujściu. Może ta wyjątkowa scena będzie należeć właśnie do Ciebie? Muzycy, wokaliści, tancerze, aktorzy, plastycy, filmowcy, fotografowie i inni artyści mogą przesyłać swoje zgłoszenia do 12 kwietnia. Eliminacje we Wrocławiu, w dniach 23-24 kwietnia, organizuje Zrzeszenie Studentów Polskich przy Uniwersytecie Ekonomicznym.

FAMA 2017

Fot. Katarzyna Fleszar/ Festiwal FAMA (www.fama.org.pl)

Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej FAMA 2017 to wydarzenie z długą historią, które wciąż cieszy się wielkim prestiżem w środowisku twórców. To debiuty artystów, którzy nie mają nic do stracenia, za to wiele do zyskania. I premiery ich pomysłów, którymi mogą lada dzień zaskoczyć całą Polskę. Od 47 lat co roku ze scen w Świnoujściu festiwal niesie znad morza świeży powiew sztuki, promując utalentowanych polskich artystów i otwierając im drzwi do profesjonalnej kariery.

Nazwiska twórców, którzy wypłynęli na szerokie wody dzięki festiwalowi, mogą przemawiać do wyobraźni. Marek Grechuta, Jacek Kaczmarski, zespół Raz Dwa Trzy, a współcześnie m.in. Mela Koteluk czy zespół Coma – dla wszystkich FAMA oznaczała wygranie wielkiej szansy. Czas, aby fale pomysłów poniosły nowych artystów.

FAMA 2017

Fot. Justyna Nowaczek/Festiwal FAMA (www.fama.org.pl)

FAMA Wrocław 2017 – kto może się zgłosić?

Nadmorski festiwal od początku miał stwarzać przestrzeń i okazje do regularnych spotkań dla artystów z całej Polski. Odbywa się od 1965 roku, w tegorocznej edycji Świnoujście będzie gościć ich  od 14 do 27 sierpnia. Na festiwal główny pojadą twórcy, których wyłonią eliminacje organizowane w trzech miastach – Poznaniu, Lublinie i właśnie we Wrocławiu.

Zwyciężyć mogą tylko te osoby, które zaprezentują własną, autorską twórczość. Legitymacja studencka w portfelu nie jest jednak konieczna.

– Kierujemy się głównie do studentów, ale to nie oznacza, że zamykamy się na artystów spoza środowiska akademickiego. Wręcz przeciwnie, w eliminacjach mogą wystartować osoby w wieku od 18 do 55 lat. Mamy już pierwsze zgłoszenia i czekamy na kolejne – zachęca Justyna Turek z działu promocji organizatora – Zrzeszenia Studentów Polskich.

Festiwal otwiera się na każdy rodzaj sztuki i zapewne w tym tkwi jego wyjątkowość i sekret długiej tradycji. W jednym miejscu mogą spotkać się aktorzy z pisarzami, krytycy sztuki z twórcami kabaretów, uzdolnieni graficy z filmowcami, a także zespoły wszystkich bez wyjątku gatunków muzycznych.

W ramach eliminacji we Wrocławiu artyści mogą zgłosić się, indywidualnie lub jako grupa, do przynajmniej jednej z czterech sekcji:

  • muzycznej;
  • wokalnej;
  • scenicznej (aktorzy, tancerze, twórcy stand-upów, kabaretów, happeningów i innych performance`ów);
  • wizualnej (filmowcy, fotografowie, plastycy, graficy, malarze).

Ze względu na ogólnopolski charakter festiwalu w eliminacjach mogą startować osoby z całego kraju, nie tylko z Wrocławia i okolic. Regulamin i szczegóły udziału można sprawdzić tutaj.

Eliminacje we Wrocławiu – festiwal główny w Świnoujściu

Młodzi artyści zaprezentują swoje umiejętności i projekty przed jury już 23-24 kwietnia (niedziela-poniedziałek). Już niedługo poznamy także miejsce eliminacji, które organizatorzy uzależniają od liczby zgłoszeń. Jedno jest pewne – wśród uczestników znajdzie się osoba albo zespół, która/y otrzyma bezpośrednie zaproszenie do Świnoujścia. Szczęśliwców może być jednak więcej. Dodatkowo Jury przyzna bowiem dwie rekomendacje polecające. Będą one zbierane ze wszystkich trzech miast-gospodarzy eliminacji i również mogą oznaczać przepustkę do festiwalu głównego.

Oprócz zwycięzców eliminacji nad Bałtykiem wystąpią uczestnicy poprzednich edycji oraz artyści już znani i uznani. W ostatnich latach w Świnoujściu gościli m.in. Andrzej Smolik, zespół Voo Voo, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszką Duczmal, literaci, teatry i kabarety w pełnym składzie. Artyści spotkają się z młodszymi kolegami po fachu także w ramach specjalnych warsztatów.

Łącznie na 15 scenach i w innych miejscach w Świnoujściu będzie mieć miejsce ponad 100 wydarzeń. Dwa festiwalowe tygodnie zakończą się w najlepszy możliwy sposób – koncertem finałowym oraz rozdaniem nagród dla najlepszych występów oraz wybitnych odkryć wydarzenia.

Warto poczuć na własnej skórze atmosferę tego wyjątkowego miejsca i czasu. Nie prześpijcie swojej szansy – zgłoszenia będą przyjmowane tylko do 12 kwietnia.

FAMA 2017

projekt: Kaja i Piotr Depta-Kleśta