Sztuczne oddychanie, masaż serca – wiedza o tym, jak wykonać podstawowe czynności ratujące życie jest powszechna i często aktualizowana. A jak udzielać pierwszej pomocy… psychologicznej? Ona też może uratować życie i zdrowie.

10 października to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Ma przypominać o narastającym problemie cywilizacyjnymi, jakim jest zwiększona zapadalność na choroby psychiczne. Jego celem jest także wskazanie, jak ważna jest profilaktyka i dbanie o własną higienę psychiczną, a także uważność i pomoc osobom w kryzysie. Jak to zrobić?

Umiejętność równie ważna, jak udzielenie pomocy przedmedycznej

Mirela Batog, psycholog, uważa, że jedną z najważniejszych umiejętności, która pozwala skutecznie interweniować w sytuacji kryzysu psychicznego jest wrażliwość – zarówno na własne stany emocjonalne, jak i na zachowania innych ludzi.

Zanim zasięgniemy porady u specjalistów, ważne jest, aby umieć rozpoznać sygnały alarmowe, podobnie jak uczymy się rozpoznawać objawy zawału serca, aby w razie potrzeby wezwać pogotowie. Kiedy będziemy uwrażliwieni na nietypowe zachowania, myśli, emocje, możemy łatwiej sięgnąć po pomoc lub zaproponować takie wsparcie osobie cierpiącej.

Jak mówi Mirela Batog, bardzo ważna w interwencjach jest umiejętność słuchania w sposób empatyczny i otwarty.

Zamiast mówić „jak możesz tak myśleć, weź się w garść, wszystko będzie dobrze” lepiej powiedzieć „widzę, że to dla Ciebie trudna sytuacja, czy coś mogę dla Ciebie zrobić? Chcesz o tym pogadać?”. Czasem lepiej nie powiedzieć nic, ale okazać empatie w gestach, mimice, zamiast starać się na siłę znaleźć rozwiązanie problemu.

Umiejętność udzielania pierwszej pomocy psychologicznej może być równie ważna jak udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Specjaliści mówią o tym, że co czwarty z nas w jakimś etapie życia spotka się z sytuacją trudną, traumatyczną, kryzysem – czyli czymś, co przekroczy nasze możliwości radzenia sobie.

Cieszę się, że dziś coraz więcej i odważniej mówimy o trudnościach psychicznych i szukamy możliwości współpracy, działania dla poprawy naszego stanu psychicznego – mówi Mirela Batog.

Nastolatki nauczą kolegów jak pomagać rówieśnikom

Umiesz przeprowadzić sztuczne oddychanie? Mam nadzieję, że tak. A czy umiesz zareagować odpowiednio, gdy twój rówieśnik zwierza ci się ze swoich problemów? KPP — Koleżeńska Pomoc Psychologiczna to projekt, w ramach którego poznasz podstawy pierwszej pomocy psychologicznej. Dzięki temu będziesz umieć pomóc drugiemu człowiekowi, który przeżywa aktualnie pewien kryzys. – to zachęta, aby zapisać się na warsztaty z pierwszej pomocy psychologicznej. Najbliższa edycja odbędzie się w weekend 30 – 31 października, a kolejna – 6 – 7 listopada. Może wziąć w nich udział każdy uczeń wrocławskiej szkoły ponadpodstawowej. Są darmowe – projekt finansowany jest z Mikrograntów.