Już wiemy, że tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy został przez miasto przeniesiony na termin bliżej nieznany. Czy w mieście poczujemy charakterystyczny klimat Świąt Bożego Narodzenia? Czy we Wrocławiu zrobimy zakupy u lokalnych artystów?

Na Rynku stoi inna niż w latach poprzednich choinka. Miasto rozbłyśnie mniejszym blaskiem świątecznych ozdób. Wszyscy chyba w tym roku zwolnimy tempo. Wielu z nas żałuje jarmarcznego klimatu w ścisłym centrum Wrocławia, ale znaleźliśmy dla Was namiastkę tej świątecznej atmosfery.

– Tegoroczny wystrój bożonarodzeniowy miasta będzie wyglądał inaczej niż pierwotnie zakładano. Obszar objęty świąteczną iluminacją będzie mniejszy i przeznaczymy na ten cel około 1/3 zakładanego na początku roku budżetu – mówi Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta – ponownie zobaczymy w wielu miejscach kolorowe światełka, zaaranżowane w kompozycje gwiazd i płatków śniegu, tradycyjnie już kojarzące się z Bożym Narodzeniem. Prócz niewątpliwych walorów estetycznych, dekoracje te będą dla nas wszystkich remedium na poprawę nastroju i namiastką świątecznej atmosfery. Szczególnie teraz, gdy wiadomo już że tegoroczne święta Bożego Narodzenia i Sylwestra spędzimy zupełnie inaczej niż do tej pory – dodaje.

Oprócz choinki w Rynku, miasto planuje postawić świąteczne drzewka na placu Nowy Targ oraz na Nowych Żernikach.

Jarmark Bożonarodzeniowy online

Mimo zimna, czasem pierwszych przymrozków, mnóstwo wrocławian co roku ruszało do Rynku poczuć świąteczny klimat, napić się grzanego wina i kupić pierwsze świąteczne prezenty.

Jak już wspominaliśmy, w tym roku jarmark w swojej tradycyjnej postaci został odwołany. Miasto jednak postanowiło wyjść naprzeciw lokalnym rzemieślnikom, którzy w porównaniu do lat poprzednich, w tym gorącym okresie nie mogą równie intensywnie sprzedawać swych produktów. Magistrat tworzy właśnie bazę wrocławskich producentów. Ich dzieła oraz usługi będą umieszczone na stronie miasta oraz w drukowanym biuletynie. To wszystko ma na celu zachęcić wrocławian do zakupu prezentów świątecznych u naszych rodzimych rękodzielników.

fot. Pexels.com

Świątecznie na Nadodrzu

Na wrocławskim Nadodrzu słynącym z artystów i rzemieślników rusza świąteczny pchli targ online mający na celu wsparcie wrocławskich twórców i przedsiębiorców. Na Facebookowym wydarzeniu grupa aktywistów Nowe Nadodrze zachęca mieszkańców osiedla do zrobienia świątecznych zakupów w sieci. Udział wystawców jest bezpłatny.

– Wydarzenie już ruszyło. Zachęcamy wszystkich do wystawiania swoich prac. W tej chwili największą popularnością cieszy się ręcznie robiona czekolada – opowiada Izabela Duchnowska przewodnicząca stowarzyszenia Nowe Nadodrze.

W zeszłym roku przy placu Świętego Macieja stanęła nadodrzańska choinka przyozdobiona przez mieszkańców. Podczas dekorowania drzewka śpiewane były kolędy oraz składane były świąteczne życzenia. W tym roku nie uda się wspólnie spotkać i pośpiewać, w związku z tym Szkoła Podstawowa nr 108 im. Juliana Tuwima we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Nowe Nadodrze organizują konkurs dla dzieci „Nadodrzańskie kolędowanie”, do udziału którego zachęcają wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz ich całe rodziny.

​Ręki Dzieła Fest – targ tradycyjny

Jeśli jednak nie chcecie kupować przysłowiowego kota w worku, to macie okazję uczestniczyć w tradycyjnym targu świątecznym. Przez kolejne 3 weekendy (5-6, 12-13, 19-20 grudnia) na placu Solnym odbędzie się Ręki Dzieła Fest, czyli wrocławskie święto artystów, na którym zakupić będzie można unikatowe produkty oraz porozmawiać z ich twórcami. To pierwsza świąteczna edycja tego kiermaszu na świeżym powietrzu.

– Od 2013 roku Fundacja Paliwo Artystyczne realizowała [to wydarzenie] w kinie Nowe Horyzonty. Ten rok jest wyjątkowo ciężki, miejsca kultury są zamknięte, a marzyło mi się, aby zimą (tak jak latem w Przejściu Żelaźniczym) przenieść wydarzenie w okolice Rynku. Plany były inne, jednak przez odwołany Jarmark Bożonarodzeniowy pojawiła się szansa, aby w formie targu postawić kilka małych namiotów, w których lokalni artyści rękodzieła zaprezentują swoją sztukę. Wszelkie zasady bezpieczeństwa będą zachowane, traktujemy to jako targi na wolnym powietrzu, bez gastronomii. Ręki Dzieła Fest to od początku idea promocji lokalnych twórców rękodzieła, tych z większym, jak i małym dorobkiem. To wspaniałe, tworzone z sercem produkty, unikatowe, doskonałe na oryginalny prezent czy dekoracje domu – zaznacza Anna Jur prezes Fundacji Paliwo Artystyczne.
Tej zimy ok. 15 małych namiotów stanie na placu Solnym w trzy weekendy grudnia: 5-6, 12-13 i 19-20, w godz. 11-18. Bardzo zależy nam na wsparciu lokalnej sztuki. Podczas zimowej i wiosennej edycji odbywają się również warsztaty rękodzielnicze dla dzieci. W tym sezonie zawsze przygotowywaliśmy ozdoby choinkowe i świąteczne. Tym razem przygotujemy filmy, które będą wskazówkami, jak takie zajęcia przygotować we własnym domu. Umieścimy je na fundacyjnym kanale YouTube, a wszystkie informacje udostępnianie będą na www.facebook.com/rekidziela oraz www.paliwoartystyczne.org uzupełnia.

źródło: Ręki Dzieła Fest

fot. główne: www.wroclaw.pl