Rozpoczęła się rewitalizacja Młyna Maria, znajdującego się między Wyspami Piasek i Młyńską. W 2020 roku, znajdą się tam mieszkania, lokale usługowe oraz apartamenty z tarasami. Inwestor zachowa przemysłowy klimat budynku, wraz z charakterystycznymi dla niego detalami architektonicznymi oraz układem, obejmującym młyńskie kanały i łączniki.

Fot. Fotopolska.eu

W lutym 2016 zabytkowy Młyn Maria, który z roku na rok niszczał coraz bardziej, kupił inwestor – firma RealCo Property Investment and Development. Następnie przygotowywał projekty oraz prowadził badania konieczne do przeprowadzenia renowacji. Jak zapowiada inwestor, rewitalizację przeprowadzi zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ostatnio firma otrzymała prawomocne pozwolenie na budowę.

Zostanie zachowany przemysłowy klimat budynku

Fot. Fotopolska.eu

– Przez ostatnie 20 lat Młyn Maria coraz bardziej chylił się ku upadkowi. Nie trzeba mówić, jak bolesny musiał to być widok dla tych, którzy Wrocław od zawsze noszą w swoim sercu. Na szczęście już wkrótce obiekt otrzyma nowe życie a efekt wszystkich pozytywnie zaskoczy. Nową odsłonę Młyna Maria poznamy już w 2020 roku. Planujemy, aby po latach zapomnienia Młyn Maria, stał się jedną z pereł Wrocławia – zapowiada inwestor.

– Działania związane z jego reanimacją wykona firma, posiadająca doświadczenie w pracy nad zabytkową materią. W trakcie rewitalizacji zostanie zachowany przemysłowy klimat budynku wraz z charakterystycznymi dla niego detalami architektonicznymi oraz układem, obejmującym młyńskie kanały i łączniki – zapowiada inwestor.

Do wyboru niesamowite widoki

Fot. RealCo Property Investment and Development

W odnowionym Młynie Maria znajdą się zarówno lokale mieszkalne, jak i usługowe, które zostaną usytuowane na dolnych kondygnacjach. W inwestycji znajdzie się także kilka apartamentów z rozległymi tarasami położonymi między innymi na dachach poszczególnych budynków.

Firma RealCo Property Investment and Development nie zdradza na razie terminu sprzedaży mieszkań. Poda go w chwili, gdy prace na terenie tego zabytkowego obiektu będą bardziej zaawansowane. Jednak już teraz można zgłosić chęć zakupu lokalu przez specjalny formularz, znajdujący się na stronie www.mlynmaria.pl. Do wyboru opcje na mieszkania: 1-pokojowe, 2-pokojowe do 45 m kw., 2-pokojowe powyżej 45 m kw., 3-pokojowe apartamenty i większe. Jedną z opcji jest też widok z mieszkania, z wyborem na: Stare Miasto, Ostrów Tumski i katedrę Jana Chrzciciela, Bulwar Wyszyńskiego, Wyspę Słodową lub kanał młyński i Odrę.

Blisko 800 lat historii

Fot. Fotopolska.eu

Pierwszy młyn w miejscu dzisiejszego Młyna Maria powstał w 1242 roku. Nazywano go Wójtowskim, Bożego Ciała, Mariackim, Feniks czy Maria. Zakony były właścicielem młyna przez prawie 500 lat. W 1810 przeszedł on w ręce państwa Pruskiego i wtedy rozpoczął się okres prosperity. Na przełomie XIX i XX wieku zmodernizowano koła wodne i większość urządzeń mechanicznych. Umocniono też nabrzeże oraz rynny wodne, a Młyn Maria stał się jednym z najnowocześniejszych młynów w regionie.

Po II wojnie światowej młyn wciąż działał napędzany wodą z Odry. W latach 60. zdecydowano się na elektryfikację, a zabytkowe urządzenia wodne zdemontowano i zniszczono. W czasach PRL-u budynek wielokrotnie przebudowywano, aż w końcu urządzono w nim mieszkania.

W czasie Powodzi Tysiąclecia (1997 rok) wokół filarów młyna zaczęły gromadzić się konary drzew i inne przedmioty niesione przez wodę, co groziło zalaniem zabytkowej Wyspy Piasek. Zastanawiano się nawet nad wysadzeniem całej budowli, ale ostatecznie zburzono kawałek muru przy młynie i wielką wodę puszczono w kierunku zalanej już Wyspy Słodowej.

Po latach niszczenia budynku, czekamy zatem na efekty prac i pierwsze wizualizacje.

Fot. Fotopolska.eu