Dwa tysiące mieszkań, zrewitalizowany basen portowy, biura, lokale usługowe i ogólnodostępne tereny zielone – Vantage Development właśnie zaprezentował szczegóły zakrojonej na szeroką skalę inwestycji na Popowicach, tuż nad Odrą. Projekt obejmie teren o powierzchni 14 hektarów i jest przewidziany na około 10 lat.

Jak zapowiada deweloper, Port Popowice, położony przy ulicy Wejherowskiej –  w sąsiedztwie Parku Popowickiego i Zachodniego, ma być osiedlem otwartym, przyjaznym społecznie, zielonym i o nowoczesnym budownictwie. Vantage Development zrealizuje to przedsięwzięcie wspólnie z firmą Rank Progress, która wcześniej zapowiadała budowę na Popowicach osiedla Marina Park.

O planach połączenia sił przez deweloperów głośno zrobiło się pod koniec 2017 roku, gdy obie firmy zawarły porozumienie i podpisały umowę inwestycyjną. Łączna wartość gruntu, na którym powstanie osiedle, szacowana jest na ponad 150 mln złotych.

Swoim rozmachem Port Popowice ma dorównać Promenadom Wrocławskim, czyli sztandarowemu projektowi Vantage Development, który powstaje od wielu lat na północy miasta, tuż nad brzegiem Odry.

– Cały teren, objęty koncepcją, ma blisko 20 hektarów. My obecnie jesteśmy właścicielami gruntów o powierzchni 14 hektarów. Pozostałe nieruchomości należą do osób prywatnych, gminy Wrocław czy urzędu celnego – tłumaczy Dariusz Pawlukowicz, członek zarządu Vantage Development.

Dlatego na razie deweloper planuje inwestycję na posiadanych przez siebie gruntach, ale nie wyklucza, że w przyszłości uda się pozyskać pozostałe tereny.

– Centralnym punktem naszej inwestycji będzie sam port, który przejdzie rewitalizację. Z obiektu przemysłowego stanie się miejscem przeznaczonym na rekreację i otoczonym przez liczne lokale usługowe. Chcemy, by powstała tam m.in. przystań dla miłośników sportów wodnych – zapowiada Pawlukowicz.

mat. inwestora

Dwa tysiące mieszkań w 10 lat

Koncepcję zagospodarowania terenu przygotowała wrocławska pracownia Majewski Architektura, która wygrała ogłoszony przez dewelopera konkurs architektoniczny. Brały w nim udział biura nie tylko ze stolicy Dolnego Śląska, ale i m.in. z Warszawy.

– Łącznie chcemy tam wybudować około 2 tysięcy mieszkań, a realizacja całego projektu planowana jest na 10 lat i 6-8 etapów. W pierwszym z nich, który ruszy już jesienią 2018 roku, powstanie – w trzech budynkach usytuowanych od strony ulicy Popowickiej – 400 mieszkań. Będą gotowe na przełomie 2019 i 2020 roku – wylicza Dariusz Pawlukowicz.

Łącznie, na 150 tys. metrach kwadratowych powierzchni użytkowej, może zamieszkać nawet 6 tysięcy osób. Najwyższy z budynków będzie usytuowany przy samym porcie, większość obiektów ma mieć około 7 kondygnacji, a te od strony ulicy Popowickiej mają odpowiadać wysokością budynkom po drugiej stronie ulicy, czyli powinny liczyć około 10 pięter.

Przed rozpoczęciem budowy inwestor we współpracy z miastem planuje przeprowadzić prace związane z usuwaniem kolizji sieci, badanie geotechniczne gruntu oraz prace archeologiczne. Trwają również negocjacje z potencjalnymi wykonawcami pierwszego etapu inwestycji.

Deweloper będzie też partycypował, jako współinwestor, w budowie nowej linii tramwajowej na Popowice. Przebudowane zostaną trzy skrzyżowania w pobliżu planowanego przedsięwzięcia, a ruch na osiedle będzie wprowadzała ulica Białowieska.

mat. inwestora