Wrocławskie lotnisko obsłużyło w 2018 roku ponad 3,3 mln pasażerów, czyli najwięcej w swojej historii. Sprawdziliśmy, gdzie podróżni latali najchętniej.

Jak tłumaczą nam przedstawiciele wrocławskiego portu lotniczego, konkretne liczby pasażerów na poszczególnych kierunkach to wrażliwe dane przewoźników, którzy ich nie udostępniają. Stąd też tylko ogólne zestawienie najpopularniejszych kierunków w podziale na segmenty za 2018 rok.

Najpopularniejsze tanie loty międzynarodowe w 2018 roku to Londyn Stansted i Londyn Luton, Dublin, East Midlands, Eindhoven i Oslo Torp.

Z kolei najchętniej wybierane tanie loty na południe Europy w ubiegłym roku to Malaga, Mediolan Bergamo, Lizbona, Rzym i Palermo. Wśród tanich lotów na wschód Europy, w minionym roku przodował Lwów, Kijów (Żuliany i Boryspol), a także Kutaisi.

Top kierunki sieciowe (międzynarodowe) w 2018 roku to Frankfurt, Monachium, Dusseldorf, Paryż (Charles de Gaulle) oraz Kopenhaga. A najchętniej wybierane czartery w zeszłym roku latały do Grecji, Turcji i Hiszpanii.

Rekordowy rok na wrocławskim lotnisku

Jak podkreślają przedstawiciele portu lotniczego, wrocławskie lotnisko ma za sobą swój najlepszy rok w historii.

– Wynik przekroczył nawet wstępne prognozy: port obsłużył ponad 3,347 mln pasażerów, osiągając tym samym swój nowy rekord. Największy udział mają w tym tanie linie, z których oferty na kierunkach międzynarodowych skorzystało łącznie ponad 2 mln pasażerów. Oznacza to wzrost o prawie 26% w porównaniu do poprzedniego roku – wyliczają.

Szczególnie wysokie wzrosty zanotowały w tym segmencie linie Wizz Air, które w swojej bazie operacyjnej we Wrocławiu umieściły w 2018 roku dodatkowy samolot. Znakomite rezultaty odnotowali również przewoźnicy sieciowi, którzy na trasach międzynarodowych obsłużyli o 22,6% podróżnych więcej niż w 2017 roku.

– Osiągnęliśmy ogromne sukcesy w rozwoju połączeń sieciowych, przesuwające nas do europejskiej ekstraklasy lotnisk regionalnych. Po raz pierwszy przekraczamy, i to wyraźnie, granicę 3 mln pasażerów rocznie. Do tego, zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym podróżni mieli do dyspozycji rekordową siatkę połączeń. Równomiernie rozwijały się wszystkie segmenty ruchu – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Dodajmy, że wyraźne ożywienie dotyczy czarterów turystycznych (czyli rejsów w ramach oferty biur podróży), z których skorzystało aż 73,6% podróżnych więcej niż przed rokiem. W sumie, biorąc pod uwagę wszystkie segmenty ruchu, na wrocławskim lotnisku obsłużono o 17,3% więcej pasażerów, realizując prawie 32,5 tys. operacji lotniczych (startów i lądowań).