Znamy najlepsze miejsca pracy w Polsce, wedle rankingu Great Place to Work. Na liście laureatów nie brakuje wrocławskich przedsiębiorstw.

Nagrodzonych w tegorocznej, dziesiątej już edycji konkursu „Najlepszych Miejsc Pracy w Polsce”, organizowanego przez Great Place to Work Institute, poznaliśmy we wtorek 27 marca. W jubileuszowej odsłonie rankingu wzięła udział rekordowa liczba firm – 113, zatrudniających łącznie około 60 tys. pracowników. Ostatecznie w dwóch kategoriach – firm średnich i dużych – wyróżniono 25 organizacji.

Wśród firm średnich, zatrudniających poniżej 500 osób, liderem został Mercedes-Benz Bank, z kolei w kategorii firm dużych, zatrudniających powyżej 500 osób, pierwsze miejsce zajęło Cisco Poland. Na liście nagrodzonych nie brakuje także przedsiębiorstw związanych ze stolicą Dolnego Śląska.

mat. prasowe

Debiutant wskoczył na podium

W kategorii średnich firm na trzecim miejscu znalazło się Trans.eu Group S.A. To założona w 2004 roku we Wrocławiu firma technologiczna, wspierająca branżę transportową. W plebiscycie wzięła udział pierwszy raz.

– Do udziału w badaniu zachęcili nas sami pracownicy. Jedna z koleżanek dodała do intranetu artykuł o zwycięzcach poprzednich edycji z komentarzem, że przecież u nas dzieje się jeszcze więcej fajnych rzeczy – mówi Justyna Skorupska, Employer Branding Manager w Trans.eu.

Jak tłumaczy Skorupska, tak wysokie miejsce na na liście najlepszych pracodawców w Polsce to dla nich wielki zaszczyt, szczególnie że znaleźli się obok bardzo znanych, światowych marek.

– To sukces każdego z osobna, bo każdy z nas tworzy to miejsce pracy. Byłam zaskoczona, jak wielu pracowników oglądało na żywo relację z gali! To były niesamowite emocje – dodaje Justyna Skorupska.

Główny produkt firmy to międzynarodowa platforma transportowa, umożliwiającą kojarzenie partnerów, wyszukiwanie wolnych ładunków, ciężarówek, weryfikację firm oraz operacyjne realizowanie i monitorowanie zleceń transportowych.

Ponadto grupa oferuje szereg dodatkowych usług, w tym system specjalistycznych ubezpieczeń dla transportu, faktoring, windykacja, usługi prawne, certyfikacja ISO28000 czy sprzedaż kart paliwowych. Trans.eu konsekwentnie realizuje także strategię CSR. Z jej inicjatywy powstały dwie fundacje  – Truckers Life, propagująca zdrowy styl życia kierowców zawodowych oraz Polskiedzieci.org, edukująca dzieci i rodziców w zakresie zdrowego odżywiania.

W Trans.eu Group zatrudnionych jest blisko 300 pracowników, a w całej grupie kapitałowej – około 600 osób.

mat. prasowe

Ze średniej wielkości firm do grona gigantów

Wśród dużych koncernów na drugim miejscu uplasowało się Objectivity. To wywodząca się z brytyjskiego Coventry firma IT, która od kilkunastu lat ma we Wrocławiu swoje centrum operacyjne. Dodajmy, że w zeszłym roku Objectivity okazało się bezkonkurencyjne wśród średniej wielkości przedsiębiorstw. Dziś zatrudnia już blisko 600 osób, stąd awans do kategorii największych organizacji.

– W badaniu Great Place to Work braliśmy udział po raz czwarty, ale po raz pierwszy w kategorii dużych przedsiębiorstw, zatrudniających powyżej 500 osób. Konkurowaliśmy z naprawdę świetnymi firmami, jak na przykład Microsoft, Akamai czy Cisco. Zatem tym bardziej cieszyliśmy ze świetnego drugiego miejsca – komentuje Marta Kacprzak, Head of Communication w Objectivity.

Jak tłumaczy Kacprzak, najlepsze miejsce pracy to tytuł, który jest przyznawany na podstawie ocen pracowników.

– W ankiecie oceniają różne obszary działania firmy – transparentność, uczciwość, relacje i sposób współpracy na wszystkich poziomach. Z odpowiedzi naszych pracowników tworzymy dwie listy: listę rzeczy, które robimy dobrze i chcemy kontynuować i tych, nad którymi chcemy popracować i usprawnić je – dodaje Marta Kacprzak.

mat. prasowe

3M we Wrocławiu trzyma się mocno

Drugi rok z rzędu wśród nagrodzonych znalazło się mieszczące się we Wrocławiu 3M Global Service Center Poland. W ubiegłym roku 3M GSC debiutowało w konkursie, otrzymując wyróżnienie w kategorii dla średniej wielkości przedsiębiorstw. W tym roku po raz pierwszy firma startowała w najwyższej kategorii (zatrudnia już 564 osoby), zajmując 7 miejsce.

– Miano jednego z najlepszych miejsc do pracy wśród największych firm w kraju to dla nas ogromny powód do radości. 3M Global Service Center Poland jest obecne we Wrocławiu dopiero od 3 lat, a to już nasze drugie wyróżnienie w tym konkursie – podkreśla Judith Garcia Galiana, 3M Global Service Center Vice President.

Rafał Olejniczak, dyrektor generalny 3M Global Service Center Poland we Wrocławiu, dodaje, że drugie z rzędu wyróżnienie w konkursie Great Place to Work potwierdza, że obrany przez firmę kierunek działań jest słuszny.

– Połączyliśmy go z dynamicznym rozwojem. W ostatnim roku nasz zespół powiększył się o blisko 20%. W najbliższych miesiącach planujemy zatrudnienie kolejnych specjalistów – zapowiada Olejniczak.

3M Global Service Center Poland we Wrocławiu funkcjonuje od 2015 roku. Jest jednym z trzech istniejących na świecie centrów usług wspólnych 3M. Zajmuje się obsługą i optymalizacją procesów biznesowych w obszarach finansowym, księgowym, zakupowym, zarządzania danymi, zarządzania zasobami ludzkimi, obsługi klienta, automatyzacji procesów oraz IT dla wszystkich oddziałów 3M w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Dodajmy, że na 10 miejscu wśród średniej wielkości firm znalazła się także spółka 3M Poland, która ma we Wrocławiu dwa zakłady produkcyjne, a także Centrum Innowacji oraz Centrum Szkoleniowe.

mat. prasowe

Jak powstaje ranking?

Analitycy Great Place to Work oceniają organizacje i wybierają te, które mogą znaleźć się na listach, na podstawie dwóch kryteriów oceny: ankiety pracowniczej Trust Index i wyników Audytu Kulturowego.

– Dzięki tym narzędziom w sposób jasny i zwięzły oceniamy, jak pracownicy postrzegają firmę. Pytamy o ich doświadczenia w miejscu pracy i analizujemy efektywność praktyk leżących u podstaw kultury organizacji – tłumaczą twórcy konkursu.

Podkreślają, że na tegorocznej liście na szczególną uwagę zasługuje wciąż niezwykle silna pozycja branży IT. W kategorii firm dużych 6 pierwszych miejsc należy do organizacji z tego sektora. W całym zestawieniu licznie reprezentowana jest także branża usług profesjonalnych oraz firm działających w sektorze handlu detalicznego (po 5 firm).

Z analizy wyników ankiety pracowniczej, które w standardzie badawczym Great Place to Work wpływają w 2/3 na finalną ocenę firmy, ale także z danych ogólnopolskiego sondażu, wynika, że dla pozytywnej oceny miejsca pracy kluczowe znaczenie mają takie aspekty: przeświadczenie, że firma prowadzona jest w etyczny i uczciwy sposób, poczucie, że kierownictwo dostrzega w pracowniku człowieka i że każdy jest traktowany jako pełnoprawny członek zespołu, bez względu na zajmowane stanowisko.

mat. prasowe

„Wspaniałe miejsca pracy”

Podczas gdy w firmach reprezentujących średnią krajową pozytywne oceny w kluczowych aspektach kształtowały się na poziomie od 49% do 55%, w przypadku laureatów listy Najlepszych Miejsc Pracy odsetek pozytywnych odpowiedzi wynosił 80% i więcej.

– To porównanie pokazuje, że naszym laureatom udaje się trafiać w niekoniecznie oczywiste oczekiwania pracowników. Co więcej, takich oczekiwań nie da się spełniać prostym ruchem, jakąś powierzchowną „regulacją” czy pustosłowiem. Taką fasadę pracownicy potrafiliby bardzo szybko zdemaskować. O skuteczności laureatów w trafianiu do serc pracowników niech świadczy fakt, że średnio 81% osób zatrudnionych w nagrodzonych w tym roku firmach jest gotowych potwierdzić, że ich firmy to „wspaniałe miejsca pracy”. Dla porównania, tylko 46% osób zapytanych przez nas w odrębnym ogólnopolskim sondażu potwierdziło, że ich firmy są „wspaniałe” – mówi Maria Zakrzewski, prezes zarządu Great Place to Work w Polsce.