Czy wiesz, jak bezpiecznie korzystać z internetu i czym jest „fonoholizm”? O tym porozmawiają uczestnicy debaty poświęconej cyberhigienie, czyli zwykłemu, codziennemu działaniu, które podniesie nasze poczucie bezpieczeństwa podczas wszelkich działań online.

Na webinar, organizowany z okazji obchodzonego w październiku Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa #CyberSecMonth 2021, zaprasza Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. Webinar odbędzie się 27 października 2021 o godz. 11 na YouTubie Komisji Europejskiej w Polsce.

W trakcie debaty zaproszeni goście porozmawiają o tym, jak bezpiecznie korzystać z internetu, czym jest „fonoholizm” i jak dbać o nasze dzieci i młodzież w dobie powszechnej dostępności online, a także jakie rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa proponuje Komisji Europejska w ramach priorytetu „Europa na miarę ery cyfrowej”.

Debatę kierujemy do codziennych użytkowników internetu, którzy chcą wzmocnić swoje bezpieczeństwo w sieci, ale także rodziców i nauczycieli, którzy zmagają się z coraz częstszym problemem uzależnienia dzieci od sieci – zapowiadają organizatorzy.

Kto weźmie udział w debacie?

W debacie wezmą udział ekspertki i eksperci:

  • Magdalena Bigaj – wiceprezeska Fundacji Dbam o Mój Z@sięg. Jest konsultantką Parlamentarnego Zespołu ds. Cyberbezpieczeństwa Dzieci oraz komisji Ministerstwa Cyfryzacji ds. bezpieczeństwa dzieci w internecie.
  • Jarosław Greser – członek sieci eksperckiej Komisji Europejskiej Team Europe, doktor nauk prawnych, adiunkt na UAM w Poznaniu w zakresie prawa nowych technologii i regulacji wschodzących technologii.
  • Paweł Zegarow – specjalista ds. cyberpsychologii i czynnika ludzkiego w Zespole Analiz Strategicznych i Rozwoju Cyberbezpieczeństwa NASK Państwowego Instytutu Badawczego.

Debatę moderować będzie Marta Klimowicz – doktorka socjologii i antropolożka kulturowa z ponad dziesięcioletnim stażem w branży IT. Menadżerka liderująca zespół w agencji software’owej. Zainteresowana tematyką wpływu nowych technologii na człowieka i społeczeństwa oraz strategii ograniczających ich negatywne skutki, autorka publikacji naukowych i popularyzatorskich na ten temat.