Przebudowa ulicy Pomorskiej, nowe drogi rowerowe na Dubois, Legnickiej i Zabrodzkiej czy realizacja kolejnych projektów z budżetu obywatelskiego – to tylko niektóre z zadań, na które przetargi zostaną ogłoszone w 2022 roku. Przyglądamy się planom spółki Wrocławskie Inwestycje.

Przypomnijmy, w tegorocznym budżecie Wrocławia na inwestycje została przeznaczona rekordowa kwota 1,15 mld złotych, z której ma być sfinansowana realizacja wielu kluczowych dla naszego miasta przedsięwzięć. Ich koordynacją zajmują się różne miejskie jednostki, jak m.in. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, Zarząd Inwestycji Miejskich czy spółka Wrocławskie Inwestycje. Ta ostatnia opublikowała już plan postępowań publicznych na 2022 rok. Sprawdzamy, jakie przetargi zostaną ogłoszone w najbliższych miesiącach.

Zdecydowanie największym przedsięwzięciem, zaplanowanym przez urzędników z Wrocławskich Inwestycji, jest przetarg na przebudowę ulicy Pomorskiej na odcinku od ulicy Dubois do wiaduktu przy ulicy Reymonta. Postępowanie ruszy w najbliższym czasie, a orientacyjna wartość zamówienia to ponad 76 mln złotych.

– To będzie wielka inwestycja drogowa, ale także infrastrukturalna. Przebudujemy kompleksowo sieci podziemne, w tym XIX-wieczną kanalizację. Przebudujemy blisko kilometr jezdni, torowiska tramwajowego, ponad 6 km nowych chodników, ponad 2,1 dróg rowerowych. Powstaną nowe przejścia dla pieszych (m.in. na wysokości ul. Wąskiej czy Biskupa Tomasza Pierwszego) i przejazdy rowerowe. Wybudujemy przystanek wiedeński tramwajowo-autobusowy na wysokości ul. Pomorskiej i pl. Staszica. Posadzimy nowe drzewa i krzewy – wyliczają przedstawiciele WI.

Jak dodają, zgodnie z ustaleniami z konserwatorem zabytków, jezdnia i drogi rowerowe będą z masy bitumicznej.

Co jeszcze jest w planach?

W pierwszym kwartale 2021 roku urzędnicy zamierzają rozpisać przetargi m.in. na kontynuację rewitalizacji terenu dawnego kąpieliska Na Niskich Łąkach. Chodzi o budowę brakujących odcinków trasy pieszo-rowerowej od Żabiej Ścieżki do Krzywej Grobli, a orientacyjna wartość zamówienia to 200 tys. złotych.

Do realizacji pójdą także dwa projekty z WBO 2020, dotyczące terenu toru wyścigów konnych na Partynicach. Na projekt PartyNice, czyli strefę rekreacji i zagospodarowanie okolic stawu przewidziano 750 tys. złotych, a na oświetlenie ścieżki pieszo-biegowej w parku linearnym – 2 mln złotych.

Wśród zadań przewidzianych na pierwszy kwartał jest też drugi etap projektu Grow Green (budżet na to zadanie to 2,3 mln złotych), a także przebudowa ulicy Dubois w celu wydzielenia dróg rowerowych wraz z opracowaniem dokumentacji projektowej (1 mln 350 tys. zł).

Ruszył już także kolejny przetarg na zapowiadaną od dłuższego czasu budowę drogi rowerowej na ulicy Legnickiej – od placu Jana Pawła II do ulicy Rybackiej. Na to zadanie miasto zamierza wydać niespełna 900 tys. złotych. Z kolei na drugi kwartał 2022 roku zaplanowano przetarg na budowę drogi dla pieszych i rowerów w ciągu ulicy Zabrodzkiej – na odcinku od granicy gminy Wrocław do ulicy Kwiatkowskiego (orientacyjna wartość zamówienia to 361 tys. zł).

Także w drugim kwartale powinny ruszyć kolejne postępowania związane z budżetem obywatelskim. W planie opublikowanym przez Wrocławskie Inwestycje figuruje budowa miejsc parkingowych wzdłuż ulicy Idzikowskiego wraz z infrastrukturą towarzyszącą – progi zwalniające, zieleń (budżet to 600 tys. zł), a także oświetlenie i elektryfikacja parku Brochowskiego (125 tys. zł). W trzecim kwartale ma zostać ogłoszony przetarg na projekt „Rowerem w obie strony po Armii Krajowej” z budżetem na poziomie 4 mln złotych.

Kilka planowanych przetargów będzie dotyczyć opracowania dokumentacji projektowych. Tu znajdziemy projekt dróg dojazdowych do Wrocławskiego Centrum Sportu (postępowanie jeszcze w tym kwartale, budżet to niecałe 732 tys. zł), projekt drogi dla rowerów w ciągu ulicy Mokronoskiej od granicy miasta do ulicy Kwiatkowskiego (przetarg już ruszył, budżet wynosi 82 tys. zł), projekt budowy buspasa na istniejącym torowisku w ciągu ulicy Bardzkiej na odcinku od Pięknej do Armii Krajowej (I kwartał, 150 tys. zł), projekt budowy chodnika na ulicy Polanowickiej (I kwartał, 100 tys. zł), a także aktualizację dokumentacji projektowej dla remontu mostów Średzkich (IV kwartał, 150 tys. zł).

Wizualizacja główna: Grzegorz Kilian