We Wrocławiu powstaje w pełni ekologiczny system wytwarzania chłodu, który za jakiś czas ma zostać wykorzystany, jako naturalny klimatyzator jednego z budynków Politechniki Wrocławskiej. Prof. Sabina Rosiek-Pawłowska i dr inż. Bartosz Gil, pracują nad systemem, który ma być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną wykorzystywaną w związku ze wzrostem popularności klimatyzatorów.

Z danych wrocławskiej uczelni wynika, że w ciągu ostatnich 25 lat na świecie zużycie energii przeznaczanej do zasilania urządzeń chłodniczych wzrosło aż trzykrotnie. Naukowcy szacują, że w najbliższych latach trend ten się utrzyma, a najprawdopodobniej w związku ze zmianami klimatycznymi, jeszcze przyspieszy.

Wobec tego na Politechnice Wrocławskiej trwają prace nad opracowaniem systemu chłodzenia, który w pełni wykorzystywałby odnawialne źródła energii. Naukowcy z Wrocławia przy projekcie COOLSPACES 4 LIFE pracują razem z hiszpańskimi partnerami, bazując m.in. na projekcie Ciesol realizowanym na Uniwersytecie w Almerii.

Docelowo system ma pozwolić na uruchomienie ekologicznej klimatyzacji, która będzie w stanie chłodzić jedno piętro uczelnianego budynku Geocentrum (ul. Na Grobli). Urządzenia chłodnicze mają mieć moc 70 kW. Ich zasilanie w całości ma pochodzić z energii słonecznej wytworzonej przez panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu budynku.

– Udowodnimy, że możliwe jest wykorzystanie budynków jako zasobu środowiskowego do generowania, magazynowania i oszczędzania energii – zapowiada prof. Sabina Rosiek-Pawłowska z Politechniki Wrocławskiej.

Projekt zakłada, że energia pozyskana z 75 paneli fotowoltaicznych zasili instalację złożoną z urządzeń chłodniczych opartych o tzw. zielone czynniki chłodnicze. Wytworzony w ten sposób chłód ma trafić do specjalnego magazynu, skąd zimna woda popłynie do urządzeń chłodniczych zainstalowanych na trzecim piętrze budynku, gdzie znajdują się sale ćwiczeń, laboratoria i gabinety pracowników.

Co ciekawe instalacja ma być przystosowana na tyle uniwersalna, że w chłodniejsze dni pozwoli zamienić energię elektryczną na ciepło, dzięki któremu w ekologiczny sposób będzie można ogrzać pomieszczenia uczelni.

– Stworzymy gotowe rozwiązanie, które będzie testowanie nie tylko u nas, w kampusie Politechniki Wrocławskiej, ale także w Hiszpanii, u naszych partnerów. Będziemy sprawdzać efektywność działania projektowanej instalacji w innych warunkach klimatycznych, na południu Hiszpanii, gdzie od maja do października potrzeba chłodu jest wręcz ekstremalna. Ponieważ nasze urządzenie może dostarczać także ciepło, dążymy do tego, żeby było uniwersalne i można je było zamontować i używać na dowolnej szerokości geograficznej w Europie – tłumaczy prof. Rosiek-Pawłowska.