Hala Stulecia, ZOO, Park Szczytnicki – wrocławska Wielka Wyspa obfituje w atrakcje, które jak magnes przyciągają tłumy mieszkańców i turystów. Nie wszyscy jednak wiedzą, że tuż obok, trochę na uboczu, można znaleźć eksperymentalne osiedle sprzed blisko 100 lat, które do dziś zachwyca wizjonerską architekturą. Zapraszamy na spacer po WuWie.

Zachęcamy do eksplorowania Wrocławia i odkrywania ukrytych nieco w cieniu perełek naszego miasta. A taką bez wątpienia jest WuWA, czyli wzorcowe, modernistyczne osiedle na Wielkiej Wyspie, zbudowane na potrzeby wystawy mieszkaniowej w 1929 roku, które dziś – po trwającej 10 lat rewitalizacji – odzyskało dawny blask.

Wyprawę zaczynamy od wizyty w InfoWuWA przy ulicy Tramwajowej, czyli kawiarni połączonej z punktem informacyjnym. Dostajemy tam nie tylko kubek aromatycznej kawy, ale też mapki i publikacje, które pozwolą nam dokładniej poznać osiedle zbudowane w ramach zorganizowanej przez niemiecki Werkbund wystawy „Mieszkanie i miejsce pracy” („Wohnung und Werkraum Ausstellung” – stąd nazwa WuWA).

Stamtąd kierujemy się w stronę dawnego przedszkola, w którym obecnie – po odbudowie – mieści się siedziba Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów. Tuż obok budynku znajdziemy odsłoniętą niedawno makietę WuWy, która zwieńczyła 10-letnią rewitalizację tej unikatowej w skali Europy przestrzeni i umożliwia poznanie całej struktury osiedla. Po krótkim postoju na przestudiowanie makiety, uzbrojeni w niezbędną wiedzę ruszamy dalej.

Czekają na nas projekty 11 wrocławskich architektów, na które złożyło się ponad 100 mieszkań w kilkudziesięciu budynkach. Wszystkie wybudowano w ciągu 3 miesięcy. W 2020 roku Komisja Europejska przyznała wrocławskiej WuWie – wspólnie z pozostałymi 5 modelowymi osiedlami w Stuttgarcie, Zurichu, Wiedniu, Pradze i Brnie – Znak Dziedzictwa Europejskiego. Tym bardziej warto na własne oczy obejrzeć tę modernistyczną perłę naszego miasta. Miłego spaceru!