Park Grabiszyński, jaki znaliśmy do tej pory, może zmienić się w ciągu kilku lat nie do poznania. Powstaną Ogrody Wrażeń, zielone komnaty oraz wypoczynkowe pawilony, a rozległe tereny zielone przekształcą się między innymi w ogrody tematyczne i polany rekreacyjne z boiskami i siłowniami na świeżym powietrzu. Wizualizacje parku Grabiszyńskiego po rewitalizacji przedstawił w minionym tygodniu Zarząd Zieleni Miejskiej. Co myślą na ten temat mieszkańcy? Swoje propozycje i uwagi będą mogli zgłaszać do wiosny 2018 roku.

Wizualizacje Zarządu Zieleni Miejskiej

Park Grabiszyński jest największym tego typu terenem na południu miasta. Chętnie odwiedzają go również mieszkańcy z innych rejonów Wrocławia, dla których pozostawał enklawą zieleni. Podkreślają, że pięć kilometrów od głośnego centrum mają miejsce, gdzie mogą odpocząć wśród przyrody.

Park czekają jednak gruntowne zmiany. Władze miasta planują go powiększyć i uporządkować, a dla mieszkańców stworzyć nowe przyjazne miejsca do spacerów i rekreacji. Urzędnicy podkreślają, że prezentacja nakreśla dopiero wstępną koncepcję rewitalizacji, a nie gotowy projekt.

– Masterplan dla parku Grabiszyńskiego jako dokument strategiczny dla większego obszaru ma służyć miastu w szczegółowym zapoznaniu się z jego walorami i problemami oraz skutecznym planowaniu kolejności poszczególnych działań. Celem jest ochrona cennego historycznie i przyrodniczo obszaru oraz koordynacja prac i inwestycji, które toczą się na jego terenie i w jego otoczeniu – wyjaśnia Monika Pęc-Święcicka, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej.

To pierwsza tak daleko idąca rewitalizacja parku położonego na terenie dawnego cmentarza. Kompleks zieleni będzie rozciągał się od alei Hallera aż do rzeki Ślęzy i Górki Skarbowców. W planie przebudowy tego ostatniego miejsca zostały uwzględnione projekty, które zwyciężyły w ubiegłym roku w Wrocławskim Budżecie Obywatelskim.

Jak będzie wyglądał park Grabiszyński?

Teren zielony ma być podzielony na kilka stref. W północnej części, od strony alei Hallera do parku zaprosi strefa ozdobna, gdzie zostaną posadzone nowe drzewa i krzewy. Spacerowicze będą mogli spotkać się i wypoczywać na placu przy fontannie.

W dalszej części powstaną Ogrody Wrażeń. Każda komnata przyciągałaby różnymi zapachami i barwami roślin i ziół. Oprócz zielonych kwater i ogród tematycznych znalazłyby się tutaj polany, łąki kwietnie i pawilony do wypoczynku.

Park Grabiszyński wizualizacje Zarządu Zieleni Miejskiej

Park Grabiszyński wizualizacje Zarządu Zieleni Miejskiej

Ogrody Wrażeń zajęłyby prywatne tereny po dawnej szkółce leśnej. Masterplan rozważa kilka wariantów urządzenia tego miejsca. Jednym z pomysłów jest rewitalizacja zabytkowego budynku wraz z obiektami szklarni. Teren urozmaicą akweny wodne, nad którymi odpoczniemy na leżakach.

Park Grabiszyński wizualizacje Zarządu Zieleni Miejskiej

Dla rodzin najwięcej atrakcji przewiduje południowa część parku. Dzieci będą mogły spędzać czas na wodnych placach zabaw. Oprócz tego w planach jest także siłownia i strefa fitness na świeżym powietrzu czy ścieżka zdrowia. W tym rejonie parku spotkamy się też chętnie przy grillu, wynajmiemy altanę na piknik czy posłuchamy koncertu lub występu na scenie letniej. W okolicach Wzgórza Żołnierzy Polskich będą również wyznaczone miejsca dla food trucków.

Park Grabiszyński wizualizacje Zarządu Zieleni Miejskiej

Jeżeli bardziej niż leniwy relaks preferujemy aktywny wypoczynek i sport, najwięcej czasu będziemy spędzać w Ekoparku, który będzie rozciągał się wzdłuż rzeki Ślęzy aż do pętli na ulicy Racławickiej. Zamiast nieużytków, będzie tutaj duża łąka rekreacyjna i jezioro. Od strony ulicy Odkrywców pojawią się też boiska do siatkówki i piłki nożnej, a także mini siłownie.

Park Grabiszyński wizualizacje Zarządu Zieleni Miejskiej

Szczególny charakter ma zachować środkowa część parku Grabiszyńskiego. To właśnie tutaj wyrazisty układ alejek i okrągłe place na skrzyżowaniach ścieżek najbardziej przypominają, że park powstał na obszarze po dawnym cmentarzu. Aby uszanować historię tego miejsca, a jednocześnie włączyć je do parku, miasto chce odnowić układ zieleni i utworzyć strefę pamięci.

Czas na opinie mieszkańców

Park Grabiszyński został już wstępnie zaakceptowany przez miejskiego konserwatora zabytków. Na przełomie października i listopada mają rozpocząć się konsultacje społeczne z mieszkańcami.

– Planujemy by konsultacje trwały do wiosny przyszłego roku. Zależy nam na tym, aby zapoznać mieszkańców z wiedzą i analizami jakie wykonano na tym terenie, planami związanymi z jego ochroną i rozwojem, oraz zebrać cenne uwagi. Park ma znaczenie nie tylko lokalne, ale jest dobrem o charakterze regionalnym, dlatego konsultacje w bezpośrednim sąsiedztwie terenu, w centrum miasta oraz z całym środowiskiem zainteresowanym tematem będą niezwykle wartościowe – podkreśla Monika Pęc-Święcicka, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej.

Swoje uwagi będziemy mogli przedstawić osobiście lub przesłać je elektronicznie. Głos zabiorą zarówno eksperci, jak i wszyscy mieszkańcy, którzy w ostatnich latach zgłosili wiele propozycji w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego odnośnie parku. Liderem kilku takich projektów był Bartosz Jungiewicz, mieszkaniec i radny osiedla Grabiszyn-Grabiszynek.

– Uważam, że przedstawiona koncepcja ma swoje dobre i złe strony. Dobrze, że ktoś pomyślał o parku Grabiszyńskim jako o spójnej całości. Cieszy mnie pomysł włączenia do niego terenu obecnej szkółki leśnej w tzw. części cmentarnej. Nie do końca jestem natomiast przekonany, czy potrzebna jest kompleksowa rewitalizacja. Pozornie nieuporządkowane ścieżki w parku stanowią o jego uroku – mówi portalowi Wroclife Bartosz Jungiewicz.

Radny osiedla w odpowiedzi na zgłaszane projekty otrzymał informację, że ich realizacja jest uzależniona od masterplanu. Obawia się więc, że dokument może blokować inicjatywy obywateli. O przyszłości parku powinien decydować konserwator, mieszkańcy i pragmatyczne potrzeby, a nie wieloletni plan – twierdzi.

Monika Pęc-Święcicka tłumaczy, że projekty mieszkańców w ramach WBO były jednym z powodów, dla których powstał masterplan. Chodziło o to, aby uporządkować przestrzeń parku i lepiej opiniować zgłaszane pomysły z poszanowaniem kompozycji i przyrody parku.

– Dotychczasowe projekty zostały uwzględnione w masterplanie i skorygowane w zakresie wynikającym z jego opracowania. Projekt i realizację oświetlenia nadzoruje spółka WI, Zarząd Zieleni Miejskiej realizuje projekt placu zabaw i siłowni, których wykonanie przewidujemy jeszcze w bieżącym roku – zapewnia Monika Pęc-Święcicka.

Park Grabiszyński wizualizacje i plan stref

Park Grabiszyński wizualizacje Zarządu Zieleni Miejskiej

Park Grabiszyński mapa planowanych stref. Źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej

Życie jest w parkach!

Poważna wyprawa na czterokołowym rowerku, jesienny spacer z dziadkiem za rękę, pierwsza w życiu randka… Któż tego nie pamięta? A potem – wprowadzanie własnych dzieci w przestrzenie z dzieciństwa, przeżywanie starych wspomnień, ale jednocześnie – budowanie na nowo relacji z przyrodą i z innymi ludźmi. Niepostrzeżenie, to właśnie parki są tłem bardzo wielu scen z naszego życia.

Ile parków jest we Wrocławiu? Czy i dlaczego są tak ważne dla mieszkańców? Przeczytajcie więcej.

zieleń miejska Wrocław

Infografika Wroclife. Wykonał Maciej Kisiel