Od niedzieli 12 grudnia na Dolnym Śląsku obowiązuje nowy rozkład jazdy pociągów. Koleje Dolnośląskie wprowadzają do swojej siatki m.in. połączenia do Jelcza-Laskowic przez Dobrzykowice. Duże zmiany czekają również mieszkańców Wrocławia, którzy skorzystają z dodatkowych przystanków.

Co roku w grudniu wchodzi w życie nowy rozkład jazdy, który obowiązuje (z uwzględnieniem kwartalnych korekt) przez kolejne 12 miesięcy. Tegoroczne zmiany weszły w życie 12 grudnia. Od niedzieli pasażerowie mogą skorzystać z nowych połączeń dostępnych na dolnośląskich trasach.

Po 20 latach pociągi wracają na trasę do Jelcza-Laskowic przez Wrocław Wojnów. Dzięki temu na mapie Wrocławia pojawią się nowe przystanki, m.in.: Wrocław Popiele, Strachocin oraz Wojnów Wschodni  – podkreśla Bartłomiej Rodak, rzecznik Kolei Dolnośląskich.

Wśród dodatkowych zmian Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wraz z Kolejami Dolnośląskimi uwzględnili również nowe pociągi, które będą dostępne m.in. na odcinkach Wrocław Główny – Rawicz, Legnica – Jawor, Bielawa Zachodnia – Dzierżoniów Śląski oraz Legnica – Głogów.

Część relacji dotychczasowych połączeń zostanie wydłużona, rozszerzone zostaną terminy kursowania niektórych pociągów oraz wprowadzone zostaną zatrzymania na nowych przystankach. Relacja dwóch par pociągów z Wrocławia w kierunku Międzylesia zostanie wydłużona do czeskiego Lichkova (łącznie funkcjonować będzie 6 par połączeń), natomiast  dwie pary połączeń do/z Żary zostaną wydłużone do Tuplic w Lubuskim – zapowiada przewoźnik.

Przeczytaj: Pociągi po ponad 20 latach wróciły na trasę z Wrocławia do Jelcza

fot. Koleje Dolnośląskie

Nowe przystanki we Wrocławiu

Na trasach dolnośląskiego przewoźnika pojawiło się również 12 nowych przystanków, które do tej pory nie były obsługiwane w ruchu pasażerskim. Część z nich po raz pierwszy została oddana do użytku podróżnym. Wśród nich znajdują się przystanki zlokalizowane na terenie stolicy Dolnego Śląska: Wrocław Szczepin, Wojnów Wschodni, Iwiny, Popiele, czy Strachocin.

Na przystanku Wrocław Szczepin od grudnia zaczną się zatrzymywać pociągi. Do rozkładu jazdy na stałe wejdą również postoje na stacjach Nadolice Małe i Wielkie, Dobrzykowice Wrocławskie oraz Chrząstawa Mała. Chcemy być przewoźnikiem dostępnym zarówno dla mniejszych gmin, jak i głównych miast w regionie. Dzięki temu dla mieszkańców gmin aglomeracji poprawi się dostępność komunikacyjna centrum Wrocławia. Naszym celem jest zapewnienie wygodnego transportu kolejowego dla wszystkich mieszkańców województwa – podkreśla Bartłomiej Rodak.

Osoby podróżujące z Iwin oraz Jagodna będą mogły w kilka minut dotrzeć do Dworca Głównego. Podobny czas będzie miała również podróż z przystanku Wrocław Szczepin. Pasażerowie kierujący się do centrum w trzy minuty dojadą do stacji Wrocław Mikołajów, a do Dworca Głównego w osiem minut.

Przeczytaj: Kolej Aglomeracyjna coraz bliżej – jest decyzja w sprawie przystanków Iwiny i Szczepin!

fot. Koleje Dolnośląskie

Przystanki na żądanie i zmiany w taryfach

Od nowego rozkładu jazdy do listy dolnośląskich przystanków na żądanie dojdą cztery kolejne: Batowice Lubańskie, Gierałtów, Gorzelin, Piechowice Dolne. Biorąc pod uwagę obserwowane potoki pasażerskie, wprowadzanie przystanków na żądanie pozwala – mimo niewielkiego zainteresowania podróżnych – utrzymać ich dostępność. W katalogu połączeń Kolei Dolnośląskich takich przystanków będzie łącznie 26.

Od 12 grudnia pasażerów dolnośląskiego przewoźnika obowiązują nowe taryfy uwzględniające zmiany cen biletów. Nowy cennik obejmuje zarówno taryfę podstawową, jak i stałe oferty oraz promocje przewoźnika. W stosunku do dotychczasowych biletów ceny będą różnić się średnio o około 10 procent.

Jak wyjaśniają przedstawiciele KD, zmiany w cenniku są konsekwencją wysokiej inflacji oraz wzrostu kosztów m.in. paliw, energii elektrycznej, które wpływają na cały sektor kolejowy.

Obok wzrostu kosztów wynagrodzeń i obsługi taboru, ceny energii to najszybciej rosnąca pozycja kosztowa. Pomiędzy 2019 a 2021 rokiem łączny koszt zakupu energii trakcyjnej wzrósł o prawie 50 procent. Sytuacja na rynku zmusza przewoźników do aktualizacji taryf. Nie chcemy, aby ceny energii odbiły się na zmniejszeniu liczby połączeń, dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie nowego cennika – zaznacza Rodak.

Nowy rozkład wraz ze zmienionym cennikiem biletów zacznie obowiązywać od 12 grudnia. Informacje dotyczące rocznego rozkładu jazdy dostępne są na stronie przewoźnika.

Przeczytaj: Kolejowe przystanki “na żądanie” na Dolnym Śląsku