Od wtorku, 1 marca w życie weszły nowe, złagodzone zasady dotyczące obostrzeń epidemicznych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu, zrezygnowano z większości restrykcji gospodarczych. Wciąż jednak obowiązuje kilka zasad mających chronić nas przed rozprzestrzenianiem się epidemii.

Decyzja o łagodzeniu obostrzeń ma związek ze spadkiem liczny nowych zachorowań. Podobne decyzje zapadły też w ostatnim czasie w innych krajach.

Od 1 marca zlikwidowane zostały obostrzenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczych m.in. limity w sklepach czy restauracjach, a także zalecenie pracy zdalnej w instytucjach publicznych. Obecnie obowiązują jednak wciąż zasady sanitarne związane z zakrywaniem ust i nosa w miejscach publicznych oraz izolacji i kwarantanny.

Wciąż obowiązujące (po 1 marca 2022) w Polsce obostrzenia to:

Zakrywanie nosa i ust za pomocą maseczki w przestrzeniach zamkniętych

Wchodząc do sklepu, pojazdu komunikacji miejskiej, instytucji i innych pomieszczeń zamkniętych nadal musimy pamiętać o założeniu maseczki ochronnej. Według obowiązujących przepisów musi to być maseczka, a nie szalik, komin czy inna podobna część garderoby.

Izolacja w przypadku zakażenia COVID-19

Osoby, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem nadal podlegają izolacji. Oznacza to, że chorzy nie mogą opuszczać miejsca zamieszkania. Izolacja obecnie trwa 7 dni, o ile po tym terminie nie występują już objawy choroby.

Kwarantanna dla współdomownika osoby zakażonej COVID-19

Jeżeli mieszkamy z osobą zakażoną koronawirusem, to na czas jej izolacji nakładana na nas wciąż jest kwarantanna. Zwolnienie z kwarantanny mogą uzyskać jednak osoby zaszczepione, które uzyskają negatywny wynik testu.

Kwarantanna przyjazdowa (dla osób bez ważnego UCC)

7-dniowej kwarantannie podlegają też osoby, które wróciły z zagranicy. Dotyczy to jednak wyłącznie osób bez Unijnego Certyfikatu Covidowego, czyli ważnego szczepienia przeciwko COVID-19 lub statusu ozdrowieńca.