Wrocławska firma Good Spot rozpoczyna współprace z Politechniką Wrocławską. Wydział Inżynierii Środowiska ma przygotować dla producenta pierwszych w Polsce mobilnych hoteli projekt, który sprawie że innowacyjne miejsca noclegowe staną się całkowicie autonomiczne.

Mobilne hotele to pomysł wrocławskiego start-upu, na czele którego stoi Roman Sokołowski. Komfortowe domki, przypominające swoim wnętrzem pokoje hotelowe, mogą być transportowane i ustawiane w różnych miejscach. Do ich produkcji wykorzystano naczepy chłodnicze.

Do tej pory, by móc korzystać z mobilnego hotelu w wybranym miejscu, konieczne jest podłączenie naczepy do mediów. Wspólny projekt firmy z Politechniką Wrocławską ma to zmienić.

– Good Spot poszukiwał partnera do zbudowania energetycznie niezależnego hotelu, który mógłby komfortowo działać bez konieczności zasilania z zewnątrz w energię i wodę. Przyjęliśmy to zadanie – jest ono dla nas bardzo ciekawe, współczesne i dotyka tych problemów, którymi naukowo i wdrożeniowo zajmujemy się na co dzień. Niezależność energetyczna, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, odzysk wody i ciepła czy zamknięty obieg tych elementów w mobilnym obiekcie mieszkalnym jest dla nas bardzo interesujący – mówi prodziekan dr inż. Piotr Jadwiszczak.

Prace nad wspólnym projektem mają odbywać się w specjalnej hali na Psim Polu. Prototypowe rozwiązanie ma zostać zaprezentowane jeszcze w III kwartale tego roku.

– Pomysł, żeby nawiązać współpracę z Politechniką Wrocławską, powstał już kilka miesięcy temu. Postanowiliśmy wykorzystać doświadczenie i kontakty ze wcześniejszej współpracy z Wrocławskim Centrum Transferu Technologii i skontaktować się z Politechniką. Jestem przekonany, że ta współpraca zaowocuje stworzeniem konceptu ogólnoświatowego, popartego ciałem naukowym i tym, że to nie tylko poszczególni rzemieślnicy będą tworzyć ten projekt. Będą składać się na to także badania, które zoptymalizują sposób działania naszego projektu – komentuje Roman Sokołowski.