Nowym Wojewodą Dolnośląskim został Jarosław Obremski, były senator i wiceprezydent Wrocławia.

W czwartek 5 grudnia premier Mateusz Morawiecki na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji powołał Jarosława Obremskiego na stanowisko Wojewody Dolnośląskiego. Po uroczystości premier oraz członkowie kierownictwa KPRM udali się na spotkanie z nowo powołanym wojewodą.

Dzisiaj zostałem powołany na stanowisko Wojewody Dolnośląskiego. Dziękuję za powierzone mi zaufanie Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. #KPRM #WojewodaDolnośląski

Opublikowany przez Jarosława Obremskiego – Twója Senator Czwartek, 5 grudnia 2019

Gratulacje Jarosławowi Obremskiemu złożył już marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski.

https://www.facebook.com/PrzybylskiCezaryBezpartyjniSamorzadowcy/photos/a.390174884463045/1459455380868318/?type=3&theater

Kim jest nowy Wojewoda Dolnośląski?

Jarosław Obremski urodził się 14 czerwca 1962 roku we Wrocławiu. W latach 80-tych był zaangażowany w działalność organizacji katolickich. Przez trzy lata przewodniczył Radzie Duszpasterstwa Akademickiego „Dominik”, był także przewodniczącym Ruchu Młodych Katolików „U siebie”. 

Związany z wrocławską opozycją antykomunistyczną, działał w strukturach podziemnej Solidarności. Był współzałożycielem Niezależnego Samorządu Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, a przy okazji wyborów w 1989 roku zaangażował się w działalność wrocławskiego Komitetu Obywatelskiego.  

Jest absolwentem Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Po ukończeniu studiów, w latach 1987-1989, pracował naukowo w Katedrze Chemii Nieorganicznej Akademii Ekonomicznej. Porzucił jednak studia doktoranckie na rzecz zaangażowania się w działalność nowo kształtującego się w Polsce samorządu terytorialnego.  

W 1990 roku, w pierwszych demokratycznych wyborach do rad gmin, został wybrany na Radnego Rady Miejskiej Wrocławia. Był nim przez 12 lat. W latach 1990-1998 pełnił też funkcję członka Zarządu Miasta Wrocławia.

W Zarządzie był odpowiedzialny za politykę mieszkaniową, oświatową, utworzenie Międzynarodowego Portu Lotniczego we Wrocławiu oraz organizację 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, za co został odznaczony przez Jana Pawła II Orderem Pro Eclessian Portifice. W latach 1998-2001 pełnił natomiast funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej.

W latach 2001-2011 był Wiceprezydentem Wrocławia i zajmował się miejską polityką zdrowotną, opieką społeczną, edukacją i kulturą. Przyczynił się m.in. do pozyskania przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Był też członkiem Rady Kuratorów Fundacji Ossolineum.

W 2011 roku został Senatorem RP. Startował z Komitetu Wyborczego Wyborców Rafała Dutkiewicza, który wchodził w skład szerszego Ruchu Unia Prezydentów – Obywatele do Senatu. Wstąpił do Koła Senatorów Niezależnych. W 2015 roku wyborcy ponownie powierzyli mu mandat senatora. Zasiadał w Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, gdzie pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego.

foto główne: KPRM