Punktualnie o godzinie 9:00, w 47 wrocławskich gimnazjach rozpoczął się pierwszy dzień egzaminów. Uczniowie zmierzyli się z wiedzą o społeczeństwie, historią oraz językiem polskim.

Pomimo trwającego trzeci dzień strajku nauczycieli, udało się skompletować wszystkie komisje egzaminacyjne, częściowo dzięki pomocy wolontariuszy. Oprócz nauczycieli, którzy nie przystąpili do strajku, bądź zawiesili strajk na czas trwania egzaminów, w komisjach zasiedli m.in. katecheci, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, a nawet rodzice czy dziadkowie.

We wszystkich wrocławskich szkołach rozpoczął się egzamin gimnazjalny – napisał na swoim twitterze Prezydent Jacek Sutryk. – Bardzo dziękuję dyrektorom szkół i nauczycielom za organizację egzaminów. To ważne dla naszej młodzieży. Mam nadzieję, że testy do końca przebiegną bez zakłóceń.

Prezydent po raz kolejny zapewnił także, że popiera postulaty nauczycieli.

Jednocześnie podkreślam, że cały czas bardzo mocno popieram postulaty nauczycieli. Wciąż mam nadzieję, że rząd zrobi krok w tył i zrozumie, że edukacja to polska racja stanu, a podwyżki dla pedagogów są potrzebne. I że doceni odpowiedzialność dyrektorów i nauczycieli. A za młodzież mocno trzymam dziś kciuki.

W godzinach południowych na twitterze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej pojawiły się wpisy z podziękowaniami, kierowane do dyrektorów szkół, samorządów, nauczycieli, którzy pracowali w komisjach, a także Kuratorów Oświaty, którzy wspierali organizację egzaminów.

W dniu jutrzejszym odbędą się egzaminy z przyrody i matematyki, zaś w piątek uczniowie zdawać będą język obcy.

fot. F1Digitals, pixabay.com, CC0