W 1972 roku 27 kwietnia ustanowiono  Dzień Nauczyciela, natomiast od 1982 na mocy ustawy Karta Nauczyciela 14 października jest obchodzony jako Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji proponujemy przyjrzeć się szkolnictwu we Wrocławiu.

Dziś przypada rocznica powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została powołana właśnie 14 października 1773 z inicjatywy  Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ten organ władzy oświatowej właściwie nazywał się Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca i była to pierwsza w Europie forma obecnego ministerstwa oświaty publicznej.

W inicjatywę było zaangażowanych wiele osób związanych z postacią Hugona Kołłątaja, który rozwijał działania Komisji. Do grona uczonych i artystów, którzy współpracowali z Kołłątajem można zaliczyć Franciszka Bielańskiego, Juliana Ursyna Niemcewicza, Feliksa Oraczewskiego, Andrzeja Gawrońskiego, Dawida Plichowskiego, Grzegorza Piramowicza oraz Hieronima Stroynowskiego.

W pierwszym okresie działalności opracowano trzystopniowy model szkół podstawowych i średnich. Powstał Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, które było odpowiedzialne za opracowanie podręczników. Następnie zajęto się kadrą nauczycielską, która w dużej mierze składała się z kleru związanego z jezuitami. Zaczęto wprowadzać nauczycieli, którzy byli absolwentami zreformowanej Akademii Krakowskiej czy  Wileńskiej. Dzięki tym zmianom łatwiej można było wprowadzać zmiany oświatowe. Komisja Edukacji Narodowej miała wiele zasług w tym nauka w języku polskim a nie łacinie. Imponująca działalność pierwszego organu władzy oświatowej została zniszczona konfederacją targowicką, która odebrała jej władzę nad szkołami zakonnymi oraz całkowicie zmieniła jej skład.

Dziś szkolnictwo stoi przed nowymi wyzwaniami ale powinniśmy doceniać to, że mamy tak duży wybór i z roku na rok szkoły stawiają na coraz to lepszą kadrę nauczycielską. Oczywiście system oświaty czasami kuleje jednak na szczęście są to inne bolączki niż w XVIII wieku. Często wynikają z naszego rozkapryszenia i braku pokory, jednak chyba wszyscy chcemy iść w tym samym kierunku – do przodu.

Dlatego w dniu kiedy wspominamy Komisję Edukacji Narodowej warto przyjrzeć się liczbom  określającym szkolnictwo we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

 

W całym województwie w roku szkolnym 2017/2018 było 188,5 tys. uczniów szkół podstawowych, w porównaniu z wcześniejszym rokiem szkolnym oznacza to wzrost o 25,4 tys. Między rokiem 2016 a 2017 nastąpił wzrost w liczbie szkół podstawowych z 804 do 887, co wynikało z nowej reformy szkolnictwa. Po reformie na Dolnym Śląsku zostało 163 gimnazja w roku szkolnym 2017/2018 (rok wcześniej było ich 505).

Na terenie województwa jest 155 liceów ogólnokształcących, do których uczęszcza 31,1 tys. uczniów, w porównaniu z ostatnimi latami zauważa się minimalny spadek.

Na Dolnym Śląsku w minionym roku szkolnym było 32,8 tys. uczniów techników, a samych szkół tego rodzaju jest 128. Szkół policealne jest 155, nastąpił spadek w porównaniu z rokiem szkolnym 2016/2017 o 19. W całym województwie do szkół policealnych uczęszczało 16,5 tys. uczniów.  Największą grupę osób pobierających edukacje stanowią studenci, w roku szkolnym 2017/2018 było ich 123,8 tys. a samych szkół wyższych było 32 w województwie.

Podsumowaniem części edukacji jest matura, która świadczy o poziomie edukacji. Jak wypadło w minionym roku województwo dolnośląskie?

Zdawalność egzaminów maturalnych w roku szkolnym 2017/18

Źródło: http://wroclaw.stat.gov.pl