Mieszkańcy Wrocławia ocenili bezpieczeństwo w naszy mieście na mocną trójkę. Najlepiej w rankingu dzielnic Otodom wypadła Fabryczna, najsłabiej Śródmieście. Autorzy badania podkreślają jednak, że różnice w ocenach były niewielkie.

W badaniu można było przyznać od 1 do 5 punktów w każdej z kilkunastu kategorii. Oceniano między innymi: bezpieczeństwo, komunikację, koszty życia, ekologię, relacje sąsiedzkie oraz dostępność sklepów i  atrakcji kulturalnych.

Jak tłumaczą autorzy raportu, choć mieszkańcy wielu miast z zazdrością spoglądają na rozwój Wrocławia, to sami wrocławianie są dla stolicy Dolnego Śląska dość krytyczni.

W tegorocznej edycji rankingu Otodom żadnej z dzielnic w tym mieście w żadnej z kategorii nie udało się uzyskać czwórki w pięciostopniowej skali ocen. Nie będzie więc niespodzianką, jeśli stwierdzimy, że mieszkańcy ocenili bezpieczeństwo we Wrocławiu na trójkę. Dodajmy jednak – bardzo mocną trójkę. Najlepiej pod tym kątem wypadła Fabryczna – wyjaśniają.

Na Fabrycznej najbezpieczniej

Na potrzeby rankingu dzielnic poproszono ponad 3000 mieszkańców stolicy Dolnego Śląska o wskazanie najbezpieczniejszej dzielnicy Wrocławia. Sprawdzono również, w której okolicy wrocławianie czują się najmniej pewnie.

Pierwsze, co rzuca się w oczy przy lekturze wyników rankingu dzielnic Otodom, to bardzo wyrównane wyniki dzielnic. Różnica między najbezpieczniejszą okolicą Wrocławia a tą zdaniem ankietowanych najmniej bezpieczną wynosi zaledwie 0,4 punktu w pięciostopniowej skali. Widać również wyraźnie, że – co naturalne – nieco bardziej niż o samych siebie respondenci boją się o swoje dzieci. Ankietowani bowiem oceniali bezpieczeństwo w swoim mieście w dwóch kategoriach: bezpiecznego poruszania się, także po zmroku oraz bezpieczeństwa dzieci poza domem. O ile średnia ocena Wrocławia dla pierwszej kategorii to 3,7 punktu, to w przypadku drugiej jest to 3,4 – wyliczają autorzy badania.

W pierwszej edycji rankingu dzielnic Wrocławia w kategorii bezpieczeństwo zwyciężyło Psie Pole przed Krzykami i Fabryczną. W drugiej edycji na podium ponownie znalazły się te trzy lokalizacje, jednak w innej kolejności. Wrocławianie zgodnie orzekli, że obecnie najpewniej czują się na ulicach Fabrycznej. Zwycięzca z roku 2017 spadł na trzecią lokatę, drugie miejsce pozostało bez zmian. Warto przy tym zauważyć, że różnice między dzielnicami są minimalne. Lokalizacje z pierwszej trójki dzieli zaledwie 0,1 punktu.  

Niepewnie na Śródmieściu

Na przeciwległym biegunie znalazło się Śródmieście – mimo stosunkowo niewielkiej straty do lidera, dzielnica ta została uznana przez ankietowanych za najmniej bezpieczną.

Tak wyrównane wyniki są jednak jasnym sygnałem dla osób planujących zakup bądź wynajem nieruchomości, że żadna z dzielnic Wrocławia nie odstaje od reszty pod względem bezpieczeństwa. Dotyczy to także ostatniego w rankingu Śródmieścia – tłumaczą autorzy badania.

Na tle odpowiedzi z innych miast Wrocław nie wypadł najlepiej. Spośród 12 miast, dla których powstał ranking najbezpieczniejszy okazał się Lublin, gdzie ocena bezpieczeństwa to 3,92 oraz Białystok i Gdańsk, które osiągnęły tylko wynik zaledwie o jedną setną punktu niższy. Wrocław ze swoją oceną 3,63 zajął przedostatnie miejsce wyprzedzając tylko Łódź (3,43).