500+ dla Ukraińców. W weekend specjalne dyżury we wrocławskich oddziałach ZUS

Bartosz Senderek • 2022-03-25 500+ dla Ukraińców. W weekend specjalne dyżury we wrocławskich oddziałach ZUS

Uchodźcy z Ukrainy mogą już ubiegać się o świadczenie 500+. Specjalny wniosek w języku ukraińskim od ubiegłego tygodnia jest już dostępny na stronach ZUS. W ten weekend Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje dyżury dla Ukraińców, podczas których wyjaśniane będą wszelkie wątpliwości dotyczące świadczenia.

O świadczenie z programu Rodzina 500+ czyli 500 zł na każde dziecko mogą ubiegać się obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 23 lutego 2022 r., w związku z działaniami wojennymi. Przyjęta przez sejm specustawa umożliwiła uchodźcom korzystanie z pomocy finansowej dla rodzin.

– Będą oni mogli starać się o wypłatę z programów 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce – wylicza Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Weekendowy dyżur ZUS dla obywateli Ukrainy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w najbliższy weekend 26-27 marca 2022 r. organizuje specjalne dyżury dla Ukraińców, którzy mają problemy ze złożeniem wniosku lub potrzebują dodatkowych informacji na temat świadczeń.

Na terenie Wrocławia dyżury będą prowadzone w sobotę i niedzielę (26/27 marca) w godzinach 9:00-15:00 w dwóch oddziałach ZUS:

  • ul. Litomska 36,

  • ul. Pretficza 11.

Podobne akcje będą odbywać się w najbliższy weekend także w pozostałych oddziałach i inspektoratach ZUS w całym kraju.

Uchodźcy z Ukrainy porad mogą szukać też na specjalnej infolinii (czynna od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8:00 do 18:00) pod numerem 22-444-02-55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres UA@zus.pl.

Na miejscu będzie można też złożyć elektroniczny wniosek w systemie PUE (tylko w taki sposób można składać wnioski o ww. świadczenia). Osoby, które będą chciały skorzystać z takiej możliwości powinny zabrać ze sobą:

  • paszport – swój i dziecka – lub inny dokument tożsamości, na podstawie, których przekroczono granicę, (jeśli go mają)

  • zaświadczenie o nadaniu polskiego identyfikatora PESEL – swój i dziecka

  • numer swojego rachunku bankowego w Polsce

  • swój numer telefonu w Polsce i adres e-mail

  • orzeczenie polskiego sądu, jeśli jest się opiekunem tymczasowym

  • dokument potwierdzający, że wnioskujący sprawuje pieczę zastępczą nad dzieckiem, jeśli jest taka taką sytuacja

  • dokument potwierdzający legalność pobytu i dostęp do rynku pracy w Polsce, jeśli obywatel Ukrainy przybył do Polski przed 24 lutego 2022 r.

Najpopularniejsze