Już 28 października rozpocznie się międzynarodowy projekt „Wyspa Książka – kierunek Północ”. Na początek organizatorzy zapraszają na debatę o intrygującym tytule: „Czy wszyscy nosimy drzewo do lasu, czyli o potrzebie zdobywania nowej publiczności”.

Jak zapowiadają przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, podczas debaty będziemy rozmawiać o ogromnym potencjale współpracy wielu sektorów.

W myśl tej idei zapraszamy do czynnego udziału, do dyskusji, która ma szansę choć w niewielkim stopniu zmieniać rzeczywistość – podkreślają.

MBP wyjaśnia, że celem projektu „Wyspa Książka – kierunek Północ” jest poprawa dostępu do kultury, poprzez angażowanie rodzin i grup rówieśniczych w twórcze wspólne działania w obszarze literatury, rozwój kompetencji w zakresie edukacji czytelniczej i docieraniu do nowych grup odbiorców.

W całej Polsce obserwujemy niepokojący spadek zainteresowania literaturą, która zabiega o uwagę młodego człowieka, konkurując z nowymi technologiami. We Wrocławiu ani na Dolnym Śląsku nie było do tej pory Festiwalu Literatury Dziecięcej wykorzystującego potencjał sieci Miejskiej Biblioteki Publicznej im. T. Różewicza, zaangażowanych w promocję czytelnictwa osób, organizacji współpracujących ze środowiskiem lokalnym i silnych merytorycznie partnerów z Polski i Norwegii – tłumaczą przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej.

MBP realizuje innowacyjne działania

Wśród działań zaplanowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu są:

1. Job shadowing bibliotekarzy i edukatorów podczas festiwalu literatury w Norwegii.

2. Dzień polski na Festiwalu w Norwegii/ Dzień norweski na Festiwalu w Polsce – prezentacja trendów we współczesnej literatury dla dzieci.

3. Warsztat on-line z ekspertami i opracowanie rozwiązań dla Polski i Norwegii w obszarach: metody dotarcia do nieczytających dzieci i rodziców, współczesne skuteczne sposoby komunikacji, budowa publiczności w grupach zagrożonych wykluczeniem.

4. Międzynarodowe seminarium z obszaru edukacji czytelniczej i docierania do nowych grup odbiorców – warsztaty, prezentacje, wymiana doświadczeń bibliotekarzy i edukatorów. Publikacja na stronie projektu scenariuszy zajęć w jęz. polskim i angielskim.

5. Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej we Wrocławiu. 

Szczegółowe informacje znajdziecie na www.biblioteka.wroc.pl

Zdjęcie główne Tom Hermans on Unsplash