Bez dopracowanego scenariusza, rozpisanych dialogów i scenografii. Czy taki spektakl może być udany? Owszem, nawet bardzo. Nie wierzysz? Przekonaj się o tym sam. Zapraszam w podróż do świata improwizacji teatralnych.
Temat ustalony, scenariusza i dialogów brak. Widownia w doskonałym nastroju, z głowami pełnymi pomysłów. Wystarczy, że damy się ponieść fantazji, a jeśli nam jej zabraknie, to nie ma się czym przejmować: aktorzy są przygotowani na każdą ewentualność. Teatr improwizacji to „operacja na otwartym sercu fantazji”. Tutaj może zdarzyć się wszystko, a zwroty akcji często zaskakują nawet samych twórców.
Impro to w Polsce jeszcze bardzo młoda forma: można śmiało rzec, że dopiero raczkuje. Jednak trudno odmówić polskim „improwizatorom” profesjonalizmu i zaangażowania. Wbrew temu, co może się wydawać na pierwszy rzut oka, improwizacja jest sztuką, która rządzi się ściśle określonymi regułami. Wymaga zarówno sporych umiejętności, jak i całych pokładów kreatywności. Jest jednocześnie formą bardzo przyjazną w pracy z amatorami. Impro jest nie tylko rozrywką – to również doskonałe ćwiczenie na rozwinięcie kreatywności, uważności na inne osoby, szybkości reakcji. Dzięki intensywnej pracy z ciałem zdecydowanie zwiększa jego świadomość.
Wrocławske impro
Wrocław jest jednym z najprężniej działających ośrodków kultury w Polsce, zatem trudno się dziwić, że nasza scena improwizacji ma sporo do zaoferowania. W stolicy Dolnego Śląska mamy do wyboru wiele tego typu aktywności. W niektórych spektaklach możemy wziąć udział nawet bezpłatnie, w innych płacąc symboliczną kwotę. Ceny biletów zaczynają się już od 10 złotych. Możemy przebierać w krótkich, eksperymentalnych formach, długich wieczorach komediowych, a nawet w kilkugodzinnych maratonach. Zapraszam na przegląd wrocławskich inicjatyw.
Improkracja
Teatr komedii improwizowanej, który bawi publiczność od początku 2011 roku. Na ich fanpage’u czytamy, że pierwsze przygody ze sceną improwizacyjną część grupy zaczynała już w 2005 roku. W międzyczasie improkraci studiowali aktorstwo, założyli kabarety, grupy impro i kilka innych projektów we Wrocławiu. W ich repertuarze znajdziemy wieczory autorskie, długie formy improwizowane oraz eksperymentalne, krótkie formy.
Grupa powstała z inicjatywy Artura Jóskowiaka oraz Dobrosławy Beli. W sieci obecni są na prężnie działającym fanpage’u @Improkracja, na żywo można ich zobaczyć w Vertigo Jazz Club & Restaurant.
Improwizowane Poniedziałki
Podobnie jak wyżej wspomniana grupa, zespół Improwizowanych Poniedziałków oficjalnie zaczął swoją przygodę w 2011 roku. Jak sama nazwa wskazuje, grają w każdy poniedziałek, skutecznie odczarowując ten dzień. Połowę dochodu z biletów przeznaczają na cele charytatywne. Zatem uczestnicząc w pełnym wyśmienitej rozrywki wieczorze, możemy również spełnić dobry uczynek.
Podczas Improwizowanych Poniedziałków widzowie mogli do tej pory obserwować i kreować losy m.in. Trzech Komorników, posłuchać opowieści o duchach, a także wziąć udział w Buncie Facetów. W sieci znajdziecie ich pod adresem improwizowane.pl, na Facebooku Improwizowane Poniedziałki, i – co najważniejsze – na żywo co poniedziałek w pubie Schody Donikąd.
Dwaj Panowie – duet improwizowany
Skuteczna dawka dobrej energii i kawał solidnej improwizacji w wykonaniu dwóch improwizatorów związanych z Teatrem Improkracja oraz Akademią Improwizacji. Sami o sobie piszą, że ich spektakle to improwizowane komedie, które są nacechowane gęstymi relacjami postaci, dawką dobrego humoru i zaskakującymi sytuacjami.
Team tworzą Mateusz Płocha – aktor, lalkarz i improwizator, oraz Artur Jóskowiak – aktor improwizator, nauczyciel, trener improwizacji i biznesu. Szukajcie ich na Facebooku: Dwaj Panowie – duet improwizowany.
Irga
Młodziutka grupa, która zaistniała na wrocławskiej scenie w 2016 roku. Pełni energii, młodzi ludzie wzbogacają wrocławską scenę impro o powiew świeżości. Znajdziecie ich na Facebooku pod nazwą Irga, na żywo możecie ich zobaczyć w pubie podróżniczym Wędrówki.
PAPTAK
Formacja, która dopiero zaczyna swoją przygodę teatralną na improwizowanej scenie. Wrocławianie pierwszy raz mogli bawić się z nimi wiosną 2017 roku. O sobie piszą, że Teatr PAPTAK został założony z potrzeby i chęci tworzenia spektakli, w których komedia jest efektem zderzenia charakterów, emocji, relacji i atmosfery. Żeby ich znaleźć, wystarczy wpisać na Facebooku PAPTAK. Na żywo od niedawna występują w pubie podróżniczym Wędrówki.
Wrocławska scena impro jest w ciągłym ruchu, warto więc obserwować nowo powstające inicjatywy oraz kierunki, w których rozwijają się działające już grupy. Udział w takich przedsięwzięciach to zarówno doskonały pomysł na spędzenie wieczoru, jak i ćwiczenie kreatywności.