Rozsiąść się w wygodnym leżaku i obejrzeć dobry film, pójść na spektakl wśród zieleni, a może oddać się kulinarnej uczcie? Lato w pełni. Polecamy, gdzie zajrzeć w najbliższy weekend 2-4 lipca.

Dużo kina

W ramach Festiwalu Kultury Europejskiej: 10 lat Domu Europy we Wrocławiu 2 lipca o godzinie 17:30 zaprezentowany zostanie film “Bestia” Aleksandra Hertza z 1917 roku z muzyką na żywo w wykonaniu wrocławskiego jazzmana Michała Hadasika.

Film “Bestia” był jednym z czterech filmów z Polą Negri wyprodukowanych przez Sfinksa – największą wówczas polską wytwórnię filmową – i pokazanych publiczności w 1917 roku. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasach kina DCF od godziny 15:00.

Jeśli lubicie dobre kino, a szczególnie takie pod chmurką, to nie może Was zabraknąć na tych weekendowych wydarzeniach:

  • W Centrum Historia Zajezdnia od dziś, w każdy lipcowy oraz sierpniowy piątek o godz. 21:30 serwowane będą bezpłatne pokazy filmowe, dostępne także dla zmotoryzowanych. Tematyka filmowego repertuaru oscylować będzie wokół motywów dobrej energii, wakacji i letniego nastroju. Na początek cyklu CH Zajezdnia zaprasza na komediodramat „Najlepsze najgorsze wakacje”. Dla kinomanów czekać będą wygodne leżaki.
  • Już 2-3 lipca na terenie Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych na Partynicach do dyspozycji Wrocławian będzie darmowe kino plenerowe. W programie kolejno: w piątek „Bękarty Wojny”, a w sobotę film „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”. Wstęp bezpłatny!
  • Jeśli te pierwsze 2 dni Wam nie wystarczą, to w niedzielę 4 lipca możecie się udać na Nocny Targ Tęczowa przy ul. Tęczowej 65, aby obejrzeć „Przetrwać w Nowym Jorku” z Leonardo Leonardo DiCaprio w roli głównej. Nie zabraknie tam orzeźwiających drinków i strzelającego popcornu.

Noc Nadodrza

3 lipca po raz 25 odbędzie się Noc Nadodrza, która jest flagowym wydarzeniem Infopunktu Nadodrze – Łokietka 5. W tę sobotę na mieszkańców czekają wyjątkowe atrakcje w postaci koncertów, wystaw i warsztatów.

Najbliższa edycja Nocy Nadodrza odbędzie się pod hasłem Eko miasto. Przyglądając się praktykom lokalnych biznesów i angażując działających na osiedlu artystów organizatorzy chcą zastanowić się nad znaczeniem zieleni w mieście i możliwościach na oddolne działania na rzecz eko zmian. Dowiemy się gdzie na Nadodrzu kupić ekologiczne zamienniki codziennych produktów, która kawiarnia ma własny kompostownik i czy łąki kwietne zamiast skoszonych trawników to dobry pomysł. Poznamy też przedsiębiorców, którzy prowadzą swoje biznesy w sposób zrównoważony i nie są im obce takie idee jak zero waste.

W programie Reotwarcie Natury Rzeczy – nadodrzańskiej pracowni, która tworzy w drewnie oraz małej manufaktury świeczek i oryginalnych dekoracji. Dni otwarte Domu Rzemiosła i pracowni Ostrzę ostrze oraz zniżka na renowację noży i nożyczek. Wystawa dyplomowa Zuzy Tokarskiej – Dziewczyny na wsi. Sitodruk na używanych tkaninach. Kino plenerowe z pokazem filmu Korzeń. I wiele innych.

To święto Nadodrza tworzone jest wspólnie przez lokalne ośrodki kulturalne i przedsiębiorców.

materiały Infopunkt Łokietka 5

Co dla dzieci?

Już za chwilę, bo w piątek o 18:00 na zielonym skwerze za Famą – Centrum Biblioteczno-Kulturalnym odbędzie się koncert Alicji Janosz. Organizatorzy zapraszają młodsze i starsze dzieci, a także te, które są już całkiem dorosłe. W programie koncertu hity z dobrze znanych bajek Disneya czy Akademii Pana Kleksa i nie tylko, ponieważ Alicja Janosz promuje właśnie swój autorski projekt dla dzieci, w którego skład wchodzą piosenki bardzo różnorodne brzmieniowo, osadzone w wielu gatunkach muzycznych. Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy: https://fama.wroc.pl/koncert-alicja-janosz-dzieciom/

W niedzielę 4 lipca od 15 w Intakusie przy ul. Wróblewskiego 9 odbędzie się Festiwal Baniek Mydlanych. Dla uczestników tego wydarzenia organizatorzy przygotowują: dużo darmowego płynu, bańkowe zabawy, tysiące małych baniek, konkursy z nagrodami. W programie również wiele innych atrakcji, jak dmuchańce, czy eurobungee. Wstęp bezpłatny.

Dla łasuchów

Pierwszy Festiwal Pasibrzucha, który od 2 do 4 lipca zaplanowano we Wrocławiu zapowiada się pysznie. Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice w pierwszy weekend lipca przemieni się w wielki tor smakoszy, gdzie zjadą się przedstawiciele najlepszych konceptów gastronomicznych. Pierwszy Festiwal Pasibrzucha, to nie tylko dobre jedzenie, ale też liczne atrakcje i wydarzenia towarzyszące.

Pierwszego dnia, w piątek sceną zawładnie formacja stand-up’owa. Na sobotę zaplanowano bogaty program artystyczny podkreślający uliczny klimat wydarzenia. Trzeci i ostatni dzień imprezy, czyli niedziela to relaks oraz atrakcje przygotowane specjalnie dla rodzin z dziećmi. W trakcie wydarzenia będzie można wziąć udział w wielu konkursach i wyzwaniach organizowanych przez wystawców i partnerów wydarzenia. Pasibus zaprasza m.in. na Festiwal Red Hota, podczas którego będzie można się zmierzyć z mega ostrym burgerem w dwóch wariantach pikantności.

W sobotę i niedzielę odbędą się profesjonalne biegi z przeszkodami dla dzieci organizowane przez Survival Race. Dodatkowo, w trakcie Festiwalu prowadzone będą eliminacje do konkursu jedzenia na czas, którego finał będzie można oglądać w niedzielę na scenie głównej.

Oprócz tego każdy uczestnik Festiwalu Pasibrzucha będzie mógł za darmo skorzystać z licznych atrakcji np. kina nocnego, rampy dla deskorolkarzy i wiele więcej.

Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

W niedzielę, 4 lipca podczas Wrocławskiego Bazaru Smakoszy w hali przy ul. Paczkowskiej 26 odbędzie się Wrocławski Festiwal Sera. Odwiedzający rozsmakować będą się mogli w serach rzemieślniczych. W programie m.in. otwarcie 40-kilogramowego krążka Parmigiano Reggiano, interaktywny pokaz kulinarny, warsztaty, foodpairingi i degustacje.

Teatr pod chmurką

Wrocławski Teatr Pantomimy kończy kolejny sezon teatralny przedstawieniem „Los Mimos”, na który zaprasza jeszcze 2 i 3 lipca do swojego Ogrodu – sceny letniej.

„Los Mimos” jest kreacją zbiorową zespołu aktorskiego pod opieką reżyserską Leszka Bzdyla.

Jest to niezwykła opowieść o miłości. W oceanie zieleni rozpływają się pantomimiczne miłosne wyznania, namiętność i intryga. Niczym w hiszpańskiej historia de un amor pojawia się także pasja i melancholia. – mówi Olga Nowakowska, dyrektor naczelna WTP.

– Siedziba Teatru, sto lat temu spełniająca funkcje mieszkalne, dziś staje się miejscem artystycznych inicjatyw. Ogród Teatru to miejsce magiczne, pełne różnych odcieni zieleni i burgundu. Nie sposób przejść obok niego obojętnie. Ze wszystkich stron jest fascynujący. Inspiruje tajemniczymi zakątkami i uruchamia twórcze natchnienie – dodaje.

To właśnie teatralny ogród oraz fasada budynku stanowić będą naturalną scenografię dla historii rodziny Barona i Baronowej oraz ich gości i służby, uwikłanych w szereg intryg i nie do końca oczywistych relacji.

Bilety na spektakl dostępne są na stronie bilety.pantomima.wroc.pl

Fot. Natalia Kabanow, materiały WTP

A gdyby tak każdy mieszkaniec mógł za darmo obcować z teatrem i to w jakimś parku, czy skwerze? Wrocławski Teatr Plenerowy, to inicjatywa która od czterech lat gości na zielonych terenach Wrocławia.

Sceną niech będzie trawnik, widownia niech zasiądzie na leżakach a teatr niech rodzi się pomiędzy aktorami a publicznością. – tak o teatrze piszą jego organizatorzy na wydarzeniu na Facebooku.

W roku setnych urodzin Tadeusza Różewicza w ramach projektu wystawiona będzie „Kartoteka”. 4 lipca o godz. 18:00 w Parku na Niskich Łąkach w okolicy Żabiej Ścieżki zobaczymy pierwszy dramat i chyba jednocześnie najbardziej znany tytuł Różewicza.

W „Kartotece” wystąpią Aleksandra Dytko, Angelika Wójcik, Dariusz Maj, Robert Chmielewski, Michał Szwed, Marek Kocot. Tekst Tadeusza Różewicza opracował i spektakl reżyseruje Marek Kocot.