Jeśli w ogóle można „opowiedzieć miasto”, opisać jego historię, ludzi, kulturę, przeszłość i przyszłość, to trudno sobie wyobrazić lepszą lokalizację niż Centrum Historii Zajezdnia. Jej serce stanowi niesamowita wystawa „Wrocław 1945-2016”.

Fenomen wystawy „Wrocław 1945-2016” polega na tym, że ekspozycja w Centrum Historii Zajezdnia pozwala przenieść się w czasie i podróżować ulicami miasta wraz z jego mieszkańcami lat czterdziestych, pięćdziesiątych, aż do współczesności. Ekspozycja jest bowiem scenograficzna, multimedialna oraz interaktywna. Tutaj nie nosi się muzealnych kapci, a wielu instalacji można po prostu dotknąć lub przyjrzeć im się z bliska.

– Pokazujemy, jak przebiegał proces przybywania do Wrocławia ludności polskiej po II wojnie światowej, jak to miasto się tworzyło, a potem jak w roku 1980 na nowo odzyskiwało swoją tożsamość – opowiada dr Wojciech Kucharski, jeden z kuratorów wystawy.

– Zapraszamy odwiedzających, aby przenieśli się w czasie i przeżyli przygodę. Wystawa jest zorganizowana jak miasto: z ulicami, dworcem kolejowym, sklepem mięsnym, czytelnią, kioskiem i labiryntem. Można zejść też do podziemia, gdzie opowiadamy o opozycji antykomunistycznej. Nasz odbiorca może się poczuć jak ktoś, kto przyjeżdża do Wrocławia zaraz po wojnie i w godzinę przeżyć 70 lat – dodaje dr Wojciech Kucharski.

Czekan Fereńskiego, buty Szurkowskiego

Wystawa „Wrocław 1945-2016” składa się z ośmiu chronologicznie ułożonych części. Pierwsza wprowadza w historię spokojnego miasteczka na Kresach Wschodnich w czasach II RP. Jego mieszkańcy zostali zmuszeni do przesiedleń i migracji. Wielu Polaków znalazło swój nowy dom we Wrocławiu, a ich losom poświęcona jest część „Obce miasto”. O czasach PRL-u opowiadają z kolei m.in. części „Za żelazną kurtyną” oraz „Miasto nad Odrą 1945-1980”. Szczególne miejsce na wystawie zajmują losy Solidarności we Wrocławiu. Na koniec na zwiedzających czeka historia Wrocławia po roku 1989 – aż do czasów obecnych.

Ekspozycja to nie tylko scenografia, ale także pamiątki i przedmioty wyjątkowych ludzi związanych z historią naszego miasta. Jednym z takich przedmiotów jest czekan Janusza Fereńskiego – narzędzie, które pomagało mu we wspinaczce na Broad Peak w 1975 roku. Na wystawie można także znaleźć buty Ryszarda Szurkowskiego – jednego z najbardziej utytułowanych polskich kolarzy. Jest też szal Dalajlamy, przekazany przez przywódcę Tybetu w 2010 roku. Zwiedzający mogą zajrzeć do szuflady Tadeusza Różewicza, w której znajdą m.in. jego okulary, kolekcję pocztówek z osobistymi adnotacjami czy lusterko z Claudią Cardinale i minitomik dowcipów o blondynkach.

Centrum Historii Zajezdnia

„Wrocław 1945-2016” – wystawa główna w Centrum Historii Zajezdnia

Godziny zwiedzania:

  • poniedziałek – nieczynne
  • wtorek, środa – 9-17
  • czwartek – 10-17
  • piątek-niedziela – 10-18.

Ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem.

Ceny biletów:

  • normalny: 10 zł
  • ulgowy: 5 zł
  • rodzinny: 25 zł (2 osoby dorosłe i dwoje lub więcej dzieci)
  • grupowy: 30 zł od grupy (dotyczy tylko grup szkolnych po obowiązkowym wcześniejszym zgłoszeniu).

Możliwa jest rezerwacja biletów grupowych (szkolnych) pod numerem telefonu 71 715 96 80. Grupy zorganizowane są zobligowane do zwiedzania z przewodnikiem (dodatkowa opłata: 75 zł).

Bilety ulgowe przysługują za okazaniem dokumentów potwierdzających wiek: uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, studentom, uczestnikom studiów doktoranckich.

Wstęp bezpłatny przysługuje za okazaniem dokumentów potwierdzających wiek: dzieciom do 6. roku życia i osobom powyżej 60. roku życia.