Po wakacyjnej przerwie wrocławskie teatry ponownie otwierają swoje progi. Na scenach naszego miasta wystawione zostaną spektakle zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Zadowoleni powinni być miłośnicy dobrego humoru. Wśród nadchodzących przedstawień nie zabraknie także kilku nowości.

24 września Wrocławski Teatr Współczesny po raz pierwszy zaprezentuje uwspółcześnioną inscenizację „Gwiazdy” Helmuta Kajzara, wyreżyserowaną przez Krzysztofa Czeczota. Spektakl koncentruje się na postaci aktorki w podeszłym wieku, która u schyłku życia dokonuje gorzkiego podsumowania swoich losów. Lata spędzone na scenie artystka okupiła samotnością i niespełnieniem, które stopniowo prowadzą ją ku granicy szaleństwa. W tytułowej roli paradoksalnie występuje mężczyzna – Maciej Tomaszewski.

7. Teatr Współczesny Pomarańczyk

,,Pomarańczyk”, fot. Sabin Kluszczyński

Również we wrześniu Teatr Współczesny zaprezentuje widzom „Pomarańczyka” Marka Kocota w reżyserii Tomasza Hynka. Głównym bohaterem spektaklu jest czterdziestoparolatek, który postanawia przybrać tożsamość przywódcy wrocławskiego ruchu Pomarańczowej Alternatywy. Chce w ten sposób podbudować swoją samoocenę, poczuć się wreszcie Kimś Ważnym. Obserwacja tragikomicznych poczynań uzurpatora staje się okazją do refleksji nad tym, jak współczesność obchodzi się z niedawnymi bohaterami przełomowych wydarzeń.

W październiku z kolei Teatr Współczesny przedstawi widzom „Gałgana” w reżyserii Eweliny Marciniak. Spektakl ukazuje historię rodzeństwa dotkniętego wspólną traumą, którą wywołała nagła śmierć matki. Siostra wraz z niewidomym bratem wciągają widza w retrospekcyjną opowieść, w której fikcja miesza się z rzeczywistością. Nie mamy pewności, czy przywoływane przez bohaterów zdarzenia faktycznie miały miejsce – być może ich narracja to właściwie przewrotna próba oswojenia tragicznych wspomnień? „Gałgan” inspirowany jest książkami Douwe Draaismy, którego twórczość dotyczy problematyki tzw. pamięci autobiograficznej i mechanizmów kształtujących nasze postrzeganie własnej przeszłości.

8. Teatr Współczesny Gałgan

,,Gałgan”, fot. Tomasz Żurek

Jeżeli myśl o nadchodzącej jesieni nie napawa nas optymizmem, warto pomyśleć o teatralnej poprawie humoru. 25 września na Dużej Scenie Wrocławskiego Teatru Komedia odbędzie się premiera „Pomocy domowej” w reżyserii Wojciecha Dąbrowskiego. Oprócz tego we wrześniu Teatr Komedia zaprasza na „Mayday 2”. Przedstawienie stanowi kontynuację klasycznej już sztuki Raya Cooneya. Tym razem John Smith, londyński taksówkarz-bigamista, musi zmierzyć się z kłopotami, jakich dostarczają mu jego nastoletnie dzieci. Pochodzą z dwóch różnych małżeństw i przypadkowo nawiązują kontakt przez internet, co rozpoczyna ciąg nowych perypetii bohatera. Miłośnicy dobrego humoru powinni zwrócić także uwagę na recital Mariusza Kiljana pt. „Dwadzieścia najśmieszniejszych piosenek na świecie”, który we wrześniu i październiku będzie można zobaczyć na deskach Sceny Kameralnej Teatru Polskiego. Widzowie spektaklu staną się świadkami jedynego w swoim rodzaju seansu psychoterapeutycznego, przerywanego efektownymi prezentacjami utworów m.in. Jacques’a Brela, Elvisa Presleya czy Władimira Wysockiego. Każdy z wokalnych popisów Kiljana stanowi odrębną kreację sceniczną – w czasie jednego przedstawienia obserwujemy więc właściwie dwadzieścia różnych postaci w wykonaniu jednego aktora.

spektakl " Y " (why) reż. Paweł Passini, Teatr Muzyczny Capitol fot. Lukasz Giza
” Y „, fot. Lukasz Giza

We wrześniu z recitalem wystąpi także dyrektor Teatru Capitol, Konrad Imiela. Premiera jego nowego spektaklu pt. „Wrażliwość na olśnienie w normie” odbędzie się 17 września na Scenie Ciśnień. Jak stwierdza sam Imiela, „doświadczenie życiowe niekoniecznie musi stępić w nas wrażliwość; wręcz przeciwnie, może pomóc w głębszym przeżywaniu i ekscytowaniu się światem”. Tezy tej dowodzić będzie na scenie wraz z Piotrem Dziubkiem i Adamem Skrzypkiem, którzy będą odpowiadać za warstwę instrumentalną przedsięwzięcia. Oblicze współczesnej popkultury pokazuje spektakl ,,Y” Pawła Passiniego. Znane piosenki The Beatles usłyszymy w nowych aranżacjach. We wrześniu Capitol zaproponuje widzom ponownie „Po Burzy Szekspira” Agaty Dudy-Gracz.

4. Capitol Po Burzy Szekspira
,,Po Burzy Szekspira”, fot. Greg Noo-Wak

Pod koniec września w Teatrze Polskim po raz 250. wystawiona zostanie „Smycz”, autorski spektakl Bartosza Porczyka w reżyserii Natalii Korczakowskiej. Opowiada o zniewoleniu, w które sami wpędzamy się poprzez uzależnienia. Przedstawienie zawarte zostało w formie serii aktorskich monologów, które przeplatają się z utworami Marka Grechuty, zespołu Myslovitz czy grupy Lady Pank. W październiku do refleksji nad istotą okrucieństwa skłoni nas „Szkoła błaznów” Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Spektakl Zbigniewa Szymczyka stawia pytania dotyczące roli i postrzegania przemocy na przestrzeni dziejów. Jakie są jej konsekwencje dla całego społeczeństwa i nas samych?

10. Teatr Polski Smycz

,,Smycz”, fot. Anna Łoś

Jeżeli chcielibyśmy zabrać na przedstawienie nasze dzieci, z pewnością warto zwrócić uwagę na repertuar Wrocławskiego Teatru Lalek. We wrześniu najmłodsi widzowie poznają przygody niesfornego Emila. Chłopiec bardzo chciałby stać się kimś ważnym, ale nie do końca wie, jak to osiągnąć. Emil spróbuje zatem swoich sił w różnych profesjach i z różnym skutkiem. Atutem przedstawienia są liczne piosenki i zabawy, w które angażowana jest publiczność. Spektakl „Och, Emil!” polecany jest dzieciom w wieku 4 i więcej lat. W połowie 60-minutowego seansu odbywa się przerwa.
Opisane przedstawienia stanowią tylko część jesiennego repertuaru wrocławskich teatrów. Pełne programy znaleźć można na stronach internetowych poszczególnych instytucji.

Piotr Zajączkowski