W niedzielę 20 września wybraliśmy się na drugą edycję wyprawy rowerowej nabrzeżami Widawy. Projekt zrealizowany przez Fundację Wroclife, dzięki wsparciu z miejskiego programu Mikrogranty, kolejny raz okazał się strzałem w dziesiątkę. Dopisała pogoda, frekwencja i dobre humory. Słowem: zabawa była wyśmienita!

W niedzielne przedpołudnie wystartowaliśmy z okolic mostów Bolesława Krzywoustego, by następnie, brzegiem Widawy, pokonać około 30 kilometrów. Po drodze zatrzymywaliśmy się na przystankach, podczas których mogliśmy posłuchać o tym, co żyje w dzikich nabrzeżnych zaroślach, o historii zapomnianych nadwidawskich zabytków oraz o tym, jakie plany mają i realizują mieszkańcy okolicznych osiedli.

Głównymi pomysłodawcami i organizatorami obu edycji projektu Brzegiem Widawy są Małgorzata Burnecka z Fundacji Wroclife oraz Bartosz Jungiewicz, znawca i pasjonat wypraw rowerowych. W zeszłym roku wrześniowej wycieczce towarzyszyło wydanie mapy całej trasy. W ramach tegorocznej edycji organizatorzy przygotowali kieszonkowy, książkowy przewodnik „Brzegiem Widawy” pod redakcją Moniki Glińskiej ze Stowarzyszenia Zmieniaj Zakrzów, współtworzony również przez Aleksandrę Kolanek, Stanisława Kolouszka, Tomasza Matejuka i Michała Torza. Mapa i książkowy przewodnik są doskonałym uzupełnieniem pokonywanej trasy.

Przygotowaliśmy wyprawę poprzez przyrodę i historię Doliny Widawy wspólnie z działającymi tu ekspertami – mówi dr Małgorzata Burnecka, prezes Fundacji Wroclife. – Podczas naszych przystanków można było dowiedzieć się fascynujących rzeczy o okolicy wprost od zaangażowanych w nią całym sercem pasjonatów.

Renata Piwko-Wolny ze Stowarzyszenia Grupa z Pasją poprowadziła Przystanek Inicjatyw Społecznych w okolicy Swojczyckiego Parku Czarna Woda. Aleksandra Kolanek z Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX zajmująco opowiadała o płazach i gadach w ramach Przystanku Przyrodniczego. Z kolei na wysokości ulicy Polanowickiej 9 czekał nas Przystanek Historyczny w Forcie Piechoty nr 6, po którym oprowadzał nas Stanisław Kolouszek z Wrocławskiego Stowarzyszenia Fortyfikacyjnego.

Podczas ostatniego z przystanków była też szansa na wygranie atrakcyjnych nagród w konkursie wiedzy o Widawie, przygotowanym przez Filipa Karpińskiego z DECATHLON Korona. Za pomoc w przeprowadzeniu wycieczki serdeczne słowa podziękowania należą się również członkom Stowarzyszenia Zmieniaj Zakrzów, w szczególności prowadzącemu wyprawę Marcinowi Glińskiemu, który wspólnie z Bartoszem Jungiewiczem opracowywał przebieg trasy.

Z radością powitaliśmy osoby, które przebyły z nami tę trasę w zeszłym roku, oraz liczną grupę tych, którzy jechali po raz pierwszy. Dziękujemy wszystkim wspaniałym Uczestnikom za spędzony razem czas oraz naszym Przyjaciołom, dzięki którym zorganizowaliśmy to wydarzenie i wspólnie wydaliśmy książkowy przewodnik „Brzegiem Widawy” – dodaje Małgorzata Burnecka.

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie tutaj, a tymczasem zapraszamy do oglądania zdjęć z naszej wycieczki. Dziękujemy wszystkim, którzy wyruszyli z nami w trasę i do zobaczenia za rok!