Kobiece wtorki” powróciły do oferty Aquaparku po przerwie związanej z pandemią koronawirusa. Sprawa wywołała spore poruszenie wśród naszych czytelników. Pytamy dziś klientów saunarium – po co jest ta oferta? Jak poradzić sobie z nierównym traktowaniem jednej z płci?

Dzień w saunie tylko dla pań jest tematem intensywnych sporów – stało się tak także na naszym profilu gdy informowaliśmy Was o powrocie tej usługi do oferty Auaparku. Pomysł budzi kontrowersje głównie wśród osób, które nie mogą z tej oferty skorzystać. Część z nich zareagowała bardzo emocjonalnie – w dyskusji pojawiło się wiele złośliwości pod adresem samych kobiet. Były komentarze o piątkach bez kobiet za kierownicą, wtorkach bez mężczyzn w urzędach („by panie mogły nieskrępowane załatwić swoje sprawy”) a także bagatelizowanie doświadczeń przemocy seksualnej.

75% za „Kobiecymi wtorkami”

W dyskusji uczestniczyła niewielka ilość pań, ale te, które zdecydowały się wypowiedzieć, były z oferty Aquaparku zadowolone. Poprzez naszą sondę chcieliśmy poznać odpowiedź na pytanie – dlaczego „Kobiecy wtorek” jest dla Was ważny? Odpowiedzi przygotowano na podstawie argumentów, które pojawiają się w różnych dyskusjach o omawianej ofercie Auqaparku.

W sondzie wzięło udział 112 osób. Prawie 75% z nich uznało, że będzie korzystać z oferty „Kobiece wtorki”.

Chcielibyśmy obniżenia cen karnetów lub męskiego dnia

Jednocześnie w naszej dyskusji pojawiły się argumenty, że „Kobiece wtorki” są przejawem dyskryminacji. Jedna z płci jest wyraźnie faworyzowana przez Aquapark – kobiety mają swoją strefę w saunarium a także specjalny, dedykowany im dzień. Dodatkowo problemem są opłaty za karnety – cena dla kobiet i mężczyzn jest taka sama, ale kobiety mogą korzystać ze strefy saun przez siedem dni w tygodniu, a mężczyźni tylko przez sześć.

Spytaliśmy Was jakie byłoby najlepsze rozwiązanie tego problemu. W sondzie wzięło udział 87 osób. Ponad 83% respondentów uznała, że mężczyźni powinni otrzymać rekompensatę za „Kobiece wtorki”.

Aquapark: nie zamykamy się na żadną opcję

O ustosunkowanie się do omawianych kwestii poprosiliśmy także Aquapark. Według informacji przekazanych przez rzecznika prasowego, Patryka Załęcznego, wprowadzenie „Kobiecych wtorków” było odpowiedzią na potrzeby klientek Aquaparku.

Sama idea powstania „kobiecych wtorków” powstała kilka lat temu i wynikała głównie z potrzeby rozszerzenia oferty skierowanej do pań, które niejednokrotnie wyrażały zainteresowanie tego typu usługami. Co więcej, dzięki takiemu zabiegowi udało się aktywować tę grupę klientów, bowiem panie coraz częściej przekonują się do korzystania z saunarium – mówi Załęczny.

W chwili obecnej nie planuje się wprowadzenia dnia tylko dla mężczyzn.

Na ten moment nie rozważaliśmy wprowadzenia dnia dedykowanego wyłącznie mężczyznom, choć wszystko na bieżąco analizujemy i nie zamykamy się na żadne dodatkowe usługi. Pamiętajmy także, że w ogólnodostępnej strefie rekreacyjnej, dysponujemy dwoma pomieszczeniami – Halodarium i Tepidarium, gdzie każdego dnia wszyscy nasi klienci mogą skorzystać z relaksu w temperaturze od 40 do 65 stopni Celsjusza.