Dalsze podróże musimy na razie odłożyć na później. Wystarczy jednak zrobić krok za miasto, by odkryć, że Dolny Śląsk obfituje w wyjątkowo piękne i pozwalające na niczym niezakłócony kontakt z naturą parki krajobrazowe.

Miejskie życie ze wszystkimi ograniczeniami spowodowanymi antybohaterem roku 2020 przyśpieszyło w okresie wakacyjnym, a teraz ponownie musi zwolnić i to dużo bardziej niż zasługuje na to jesienna słota. Nieco stłamszone i spowolnione aktywności przenosimy do naszych domów przygotowując się na długie zimowe miesiące. Wydaje się, że tym razem będą zdecydowanie dłuższe niż w poprzednich latach. Próbujemy jakoś zmieścić życie w dostępnym metrażu, choć trudno upchnąć tam potrzebę ruchu, przestrzeni i swobody. 

Po wiosennym czasie izolacji okoliczne parki i skwery – świadkowie krótkich przechadzek – są już dość dobrze znane. Dalekie podróże mają status słabo dostępnych lub w ogóle nieosiągalnych, a nawet gdyby, pewnie niewielu odważy się z nich skorzystać. Nadszedł czas na regionalne wędrówki i mini wyprawy. W tym względzie poszczęściło się mieszkańcom Dolnego Śląska. Wartości przyrodnicze regionu są wyjątkowo różnorodne, reprezentują je zarówno nizinne doliny rzeczne, kompleksy leśne, torfowiska i wrzosowiska, ale także tereny podgórskie i górskie.

12 wspaniałych parków

Jest ich dwanaście – czyli całkiem sporo i mogą stanowić antidotum na zbliżający się czas. Tworzą wyjątkowo urokliwe wspomnienia i chronią cenne środowisko naturalne. Jeśli tylko odważymy się zrobić krok za miasto, odkryjemy, że pośród licznych atrakcji Dolny Śląsk oferuje wyjątkowo piękne parki krajobrazowe, które stoją na straży natury, kojących wartości estetycznych i zapewniają swobodny kontakt z przyrodą. 

Teren województwa dolnośląskiego zajmuje około 20 000 kilometrów kwadratowych. Około 20% powierzchni jest objęte ochroną prawną, a nieco ponad 10% zajmują parki krajobrazowe. Obok parków narodowych, rezerwatów przyrody i obszarów chronionego krajobrazu to one stanowią ważny element systemu ochrony przyrody. 

Historia parków krajobrazowych w Polsce jest stosunkowo krótka, bo większość z nich utworzono pod koniec XX wieku, natomiast początków działań na rzecz docenienia naturalnego krajobrazu można upatrywać w XVIII-wiecznej tradycji brytyjskiego ogrodnictwa. Powszechnie kojarzony ogród w stylu brytyjskim zastąpił wcześniejszy, sztuczny i nieco sztywny ogród barokowy. Zasadniczym elementem nowego typu ogrodu było właśnie nawiązanie do naturalnego krajobrazu. 

Urokliwe i bliskie

Książański Park Krajobrazowy – monumentalny zamek otoczony jest trzema zespołami krajobrazowymi: dobromierskim, książańskim i lubiechowskim. Za czasów Bolka I miał charakter obronny, później stał się pomnikiem działalności rodu Hochbergów.

Park Krajobrazowy „Chełmy” – posiada zróżnicowane formy terenu i unikatowe relikty działalności wulkanicznej. Gospodarzem i symbolem Parku jest muflon.

Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy” –największy Park Krajobrazowy w Polsce, który swoim zasięgiem obejmuje także województwo wielkopolskie. Na terenie parku znajdują się specjalne obszary ochrony ptaków i największy kompleks stawów rybnych w Europie.

Park Krajobrazowy „Dolina Bystrzycy” – zajmuje centralną część województwa dolnośląskiego i obejmuje korytarz ekologiczny Doliny Odry, symbolicznie reprezentuje go śnieżyczka przebiśnieg. 

Park Krajobrazowy „Dolina Jezierzycy” – obszar jest przyjazny dla amatorów rekreacji w plenerze, oferuje łagodny krajobraz rzeki nizinnej, obfituje w piesze i rowerowe szlaki turystyczne. 

Park Krajobrazowy Doliny Bobru – głównym elementem krajobrazu jest zalewnia rzeki Bóbr, a szczególnym obiektem jest zapora wodna w Pilchowicach, o krok od słynnego pilchowickiego mostu.

Park Krajobrazowy Gór Sowich – położony w Sudetach Środkowych, którego najwyższym punktem jest Wielka Sowa (1015 m n.p.m.). Znanym obiektem turystycznym jest system sztolni Kompleksu Riese.

Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich – prawie 90% powierzchni parku to kompleksy leśne usytułowane w Sudetach Środkowych, najwyższym szczytem jest Waligóra.  

Przemkowski Park Krajobrazowy – równinny obszar parku zapewnia spokojny klimat i urok pozbawionych osad ludzkich Borów Dolnośląskich. Pod względem wielkości to drugi PK Dolnego Śląska.

Ślężański Park Krajobrazowy – położony na Przedgórzu Sudeckim, a jego najwyższym punktem jest Góra Ślęża. Na jego terenie jest jedyny las, który nie uległ degradacji i reprezentuje zróżnicowanie gatunkowe.

Śnieżnicki Park Krajobrazowy – obejmuje rejon Sudetów Wschodnich, Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie i Góry Złote, cechuje się znaczną różnorodnością flory i fauny. 

Rudawski Park Krajobrazowy – niezwykle różnorodny obszar pod względem zróżnicowania budowy geologicznej i rozmaitych form przyrody, posiada także liczne założenia pałacowo-parkowe.