Wybór lokali mieszkaniowych w głównej mierze podyktowany jest budżetem nabywców. W naszym kraju największą popularnością cieszą się mieszkania dwu- i trzypokojowe. Rzeczywistość znacznie odbiega od myślenia życzeniowego. Docelowo większość młodych Polaków marzy o wybudowaniu domu. Niestety na realizację tego planu niewiele z nich może sobie pozwolić.
W domu czy w mieszkaniu? Na obrzeżach miasta, a może w centrum? Jak chcą mieszkać Polacy? I jak te wizje odnoszą się do stanu faktycznego?
Jak mieszkają Polacy?
Liczba mieszkań na rynku stale rośnie. Podyktowane jest to przede wszystkim zapotrzebowaniem. Większość młodych osób jest nastawiona na zakup własnościowego mieszkania. Dla wielu z nich wiąże się to z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Nie przeraża ich nawet wizja spłacania rat przez okres 20-25 lat. Przeświadczenie, że lepiej zainwestować w kredyt aniżeli w wynajem jest w naszym kraju bardzo silne, co znacząco odróżnia nasz rynek nieruchomości od innych państw europejskich. Najwięcej, bo aż ponad 500 mieszkań na 1000 mieszkańców przypada w Warszawie, Wrocławiu i Łodzi. Średni poziom dla kraju wynosi zaś ok. 380.
Na jakie mieszkania decydujemy się najczęściej? Jak się okazuje, są to zazwyczaj mieszkania, których metraż wynosi od 40 do 60m2. Stawiamy więc przede wszystkim na mieszkania dwu- i trzy-pokojowe. Największe nieruchomości w Polsce mają mieszkańcy Wrocławia i Poznania (ponad 70 metrów kwadratowych). Co istotne, spada także liczba osób w mieszkaniu. Średnia dla naszego kraju 2,7.
O jakich mieszkaniach marzymy?
Jak się okazuje, realia rzadko pokrywają się z naszymi marzeniami dot. wyglądu mieszkania. Zdecydowana większość osób w Polsce (nawet 60%) uznaje przewagę domu nad mieszkaniem. Dom doceniamy przede wszystkim za swobodę, jaką zapewnia i większą powierzchnię. Co istotne, mieszkanie wygrywa jednak z zabudową szeregową. Ponadto, zwolennicy mieszkania w bloku wskazują na fakt, że zapewnia on większą anonimowość i wiąże się z mniejszym nakładem pracy (brak konieczności koszenia trawy, napraw instalacji, odśnieżania, itd.). Idealna powierzchnia lokalu mieszkalnego to dla większości Polaków od 100-140 m2.
Coraz więcej osób jako wymarzoną lokalizację wskazuje przedmieścia. Cieszą się one dużą popularnością zwłaszcza w większych miastach, takich jak Wrocław czy Warszawa.
Czy możemy liczyć na zmiany?
Polska wypada dość blado na tle innych krajów Europy, jeśli porównać powierzchnię czy stan naszych mieszkań. Wydaje się jednak, że powoli następują w tym aspekcie istotne zmiany, co widać chociażby po ofercie wrocławskiego dewelopera. Po pierwsze, coraz chętniej kupowane są mieszkania od dewelopera. Pokazuje to, że Polacy cenią nowe mieszkania. Po drugie, zwiększa się udział mieszkań powyżej 60m2. Popularność zyskują przy tym apartamentowce. Widoczne jest także większe zainteresowanie budową domów. Ciekawostkę stanowi fakt, że pojawia się coraz więcej inwestycji ekologicznych. Duże znaczenie zaczyna odgrywać sam design nieruchomości, które prezentują się nowocześnie. Deweloperzy we Wrocławiu stawiają jednocześnie na funkcjonalność. Apartamentowe coraz częściej tworzą zamknięte enklawy, gdzie duży nacisk kładzie się na bezpieczeństwo mieszkańców.
Artykuł partnera.
Foto główne: Dom Development S.A.