Znamy już szczegóły przyszłorocznych imprez biegowych w stolicy Dolnego Śląska. 5. PKO Nocny Wrocław Półmaraton wystartuje w sobotę 17 czerwca o godzinie 22, a biegacze 35. PKO Wrocław Maratonu wyruszą na ulice o godzinie 9 w niedzielę 10 września. Zapisy na oba biegi ruszą 1 stycznia 2017 roku.

Maraton Wrocław

fot. Tomasz Matejuk

Start obu biegów odbędzie się tradycyjnie z bramy głównej kompleksu Stadionu Olimpijskiego. Po pokonaniu pełnego dystansu, zawodnicy przekroczą linię mety wewnątrz wyremontowanego obiektu, przy dopingu publiczności z trybun, mogących pomieścić nawet 11 tysięcy widzów.

– Z tego, co wiem, w całej Europie tylko w Amsterdamie, Sztokholmie i oczywiście w Atenach maratończycy finiszują na stadionach. To kolejny argument przemawiający za wyjątkowością naszych biegów. Do dyspozycji biegaczy oddamy świeżo wyremontowany zabytkowy obiekt, na dodatek metę chcemy umiejscowić na torze usytuowanym wokół murawy – podkreśla Wojciech Gęstwa, dyrektor Wrocław Maratonu.

Transmisja z trasy będzie wyświetlana na siedmiu monitorach znajdujących się na historycznej arenie, a ceremonię rozdania nagród w najważniejszych klasyfikacjach zaplanowano na murawie stadionu.

– Uczestnicy 5. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu będą mieli okazję niejako „przetestować” obiekt przed The World Games 2017 – stadion będzie jedną z aren lipcowych rozgrywek – dodaje Wojciech Gęstwa.

Mistrzostwa Europy Masters

W ramach 35. PKO Wrocław Maratonu rozegrane zostaną Mistrzostwa Europy Masters w Maratonie.

– Dzięki porozumieniu z European Masters Athletics oraz Polskim Związkiem Weteranów Lekkiej Atletyki, każdy zawodnik, który ukończył 35 rok życia będzie mógł wziąć udział w mistrzostwach i zostać sklasyfikowanym wśród najlepszych zawodników Starego Kontynentu – bez konieczności wyrabiania legitymacji związku – podkreślają organizatorzy.

Muzyka filmowa i kino plenerowe na trasie

Przyszłoroczny nocny półmaraton będzie kontynuował tradycję z poprzednich biegów, podczas których imprezom towarzyszyły wydarzenia kulturalne. Rok temu zawodnicy podziwiali finał programu „Mosty”, a uczestnicy 4. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu mieli okazję posłuchać na żywo muzyki klasycznej, granej przez niewielkie, kilkuosobowe zespoły.

W przyszłym roku motywem przewodnim półmaratonu w stolicy Dolnego Śląska stanie się film i muzyka filmowa. Wzdłuż trasy odtwarzane będą znane z kinowych ekranów kompozycje, a dla widzów i zawodników przygotowane zostanie kino plenerowe.

Zapisy do obu biegów ruszą już 1 stycznia 2017 roku. Zapisać będzie można się przez strony internetowe: 5. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu i 35. PKO Wrocław Maratonu.

Zawodnicy pobiegną w szczytnym celu

Sponsorem obu imprez, podobnie jak w bieżącym roku, będzie PKO Bank Polski.

– W trakcie półmaratonu i maratonu zorganizowaliśmy akcje charytatywne, do których przyłączyło się w sumie ponad 6,5 tys. osób. Jestem przekonana, że w 2017 roku zawodnicy równie chętnie wezmą udział w naszych akcjach – mówi Dominika Cebrat, dyrektor Biura Wsparcia Sprzedaży i Analiz PKO Banku Polskiego we Wrocławiu.

Wysiłek każdego z zawodników, który przyłączy się do akcji, jest przeliczany na konkretne wsparcie finansowe. Jeśli określona liczba uczestników ze specjalną kartką na koszulce „biegnę dla…” dotrze do mety, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazuje darowiznę na wskazany cel.

Podczas 4. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu 4444 osoby pobiegły dla 6-miesięcznej Oliwki z wadą serca. Z kolei 2208 uczestników 34. PKO Wrocław Maratonu wybiegało pomoc dla 12-letniego Szymka, który urodził się z rzadką wadą genetyczną (zespół De Grouchy’ego), powodującą wiele chorób.

Jak biegają Dolnoślązacy?

Z badania „Zwyczaje biegaczy w Polsce”, przeprowadzonego w 2015 roku przez agencję badawczą PBS, wynika, że zdecydowana większość biegających mieszkańców Dolnego Śląska (77%) to osoby, które uprawiają ten sport nie dłużej niż 5 lat, w tym co czwarta osoba krócej niż rok.

Połowa respondentów biega 2-3 razy w tygodniu, kolejne 19% – częściej. Dolnoślązacy zazwyczaj biegają wieczorem, przy czym 81% deklaruje, że robi to bez względu na porę roku, a 41% nawet przy niesprzyjającej pogodzie. Głównym powodem, dla którego mieszkańcy naszego regionu rozpoczynają przygodę z bieganiem, jest dbałość o zdrowie i kondycję – tak odpowiedziało 85% badanych.

Wyniki pokazują także, że 27% biegających na Dolnym Śląsku chętnie bierze udział w imprezach masowych, podczas gdy średnia dla całego kraju wynosi 19%. Najczęściej wymienianymi przez respondentów argumentami za uczestnictwem w takich wydarzeniach były: dbałość o zdrowie i chęć utrzymania dobrej kondycji (47%), poczucie niezwykłej atmosfery (40%) i przyjemność biegania (29%).

Zarówno uczestnicy imprez masowych, jak i kibice na Dolnym Śląsku, zostali poproszeni o wskazanie najbardziej atrakcyjnych biegów. W czołówce znalazły się m.in. PKO Nocny Wrocław Półmaraton, PKO Wrocław Maraton oraz Bieg Powstania Warszawskiego.