Kilka lat temu krajobraz Wrocławia został wzbogacony  o budynek Narodowego Forum Muzyki. Dość sztywna tkanka miejska z budynkami z XIX wieku i z początku XX wieku została przełamana ciekawą bryłą, która krzywo wyłania się z otoczenia.

Budynek Narodowego Forum Muzyki został zaprojektowany przez pracownię APA Kuryłowicz, natomiast o wnętrze zadbało Towarzystwo Projektowe. Inspiracją architektów było pudło rezonansowe instrumentu strunowego. Jednak nie tylko od zewnątrz budynek ma się kojarzyć z instrumentem, również w środku odnajdziemy nawiązania do instrumentów. Podkreśla się, że foyer pokryte jest innowacyjnym materiałem o nazwie corian, a dzięki czerni ścian i biel balkonów nawiązuje do klawiatury fortepianu.

Główna sala koncertowa ma przeszło 1800 miejsc siedzących i jest dedykowana do wykonywania różnych rodzajów muzyki. W budynku znajdują się trzy sale kameralne, o różnorodnym przeznaczeniu i charakterystyce akustycznej są adaptowane w zależności od bieżących potrzeb.  Narodowe Forum Muzyki pełni również rolę stałej siedziby kilku instytucji muzycznych.

Autorzy projektu NFM podkreślają wiele zastosowań budynku i wskazują na wiele indywidualnych rozwiązań technicznych, mających na celu zapewnienie słuchaczom optymalnych warunków do odbioru wrażeń muzycznych.

Zezwolenie na budowę NFM zostało wydane 8 lutego 2008 roku. Natomiast 22 grudnia 2009 miasto Wrocław podpisało umowę budowlaną z konsorcjum firm: Mostostal Warszawa, Acciona Infraestructuras, Wrobis i PHU IWA. Jednak 3 lata później zaczęły się problemy z jednym z wykonawców i lokalizacją budynku. W przeszłości w tym miejscu znajdowała się fosa miejska, która jak zły duch przeszłości negatywnie wpływa na fundamenty budynku.

Dalej wykonano prace zgodnie z projektem, jednak nie uwzględniono skutków i problemów związanych z napływem oraz naciskiem gromadzącej się wody w skali 100 lat. Budynek Narodowego Forum Muzyki został oddany do użytku 26 czerwca 2015 roku. Jeszcze w tym samym roku pojawiły się kolejne problemy.

Festiwale NFM

Obecnie NFM, gości muzyków światowej sławy, systematycznie są organizowane festiwale celebrujące muzykę. Jednym z najważniejszych zbliżających się wydarzeń będzie Międzynarodowy Festiwal Oratoryjno-Kantatowy „Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego”. W tym roku tematem przewodnim będzie  „Południe”. Podczas Festiwal ma pokazać, jak wiele różnych zwyczajów religijnych powstałych w obrębie chrześcijaństwa swój początek miało na południu.  Wielkim wydarzeniem inaugurującym będzie muzyka wokalna Kościoła koptyjskiego, który został zawiązany w Egipcie, a więc poza Europą – jeszcze dalej na południe. Natomiast dwa dni później usłyszymy chorał bizantyjski pochodzący z Kościoła prawosławnego z południa Europy – Grecji. Cały Festiwal będzie balansowaniem między południem a tym jeszcze dalszym południem zza Morza Śródziemnego.

Kolejnym wydarzeniem bez którego nie wyobrażamy sobie NFM jest Jazztopad. Jesienne  koncerty zachwycają i przyciągają wielbicieli jazzu. Festiwal jest miejsce na klasykę i szaloną imporowizację. W tym roku Jazztopad Festival ma zasłynąć takim nazwiskami jak Ned Rothenberg, Charles Lloyd, Makaya McCraven, Anouar Brahem, Nicole Mitchell czy Sainkho Namtchylak. Organizatorzy zaznaczają, że jak zawsze jeden z festiwalowych dni będzie poświęcony jazzowemu mikrokosmosowi konkretnego kraju – w tym roku pora na nieodległą, a zaskakującą Austrię. W czasie Festiwalu będziemy mogli obcować z kameralną improwizacją projektu Melting Pot, czyli cyklu koncertów w mieszkaniach.

Natomiast w sierpniu NFM zaprasza na „Gabinet osobliwości”. W czasie tych wydarzeń dowiemy się czy muzyka może naśladować dźwięki znane nam z życia codziennego? Jak na instrumentach zagrać świergot ptaków, przerażające grzmoty burzy lub nawoływania przekupniów na targu? Czy muzyka może opowiadać, snuć historie? W trakcie Forum Musicum będzie można przekonać, że to wszystko i wiele więcej jest możliwe! Ten letni festiwal jest jak opowieść o realnym i mitologicznym świecie. Tylko zamiast słów mamy nuty, które czasem znaczą więcej.

Wielkim wydarzeniem związanym z NFM w ostatnim czasie był przyjazd piszczałek organowych. Od 2018 roku trwa budowa organów symfonicznych w Sali Głównej. Projekt zakończy się  inauguracją instrumentu 18–19 kwietnia 2020 r. Organy, są dziełem pracowni Orgelbau Klais z Bonn. Będą składały się z 4700 piszczałek oraz miały 80 głosów i zakres dźwięków od najniższych słyszalnych przez człowieka (o częstotliwości 16 Hz) do bardzo wysokich (18 000 Hz).
Organizatorzy wydarzenia zaznaczali, że dostarczenie piszczałek jest wedle zwyczaju radosnym świętem dla całej społeczności, która już niedługo cieszyć się będzie gotowymi organami.

Fot. 1 Sale NFM, Lukasz Rajchert