Spotkanie z generałem Mirosławem Hermaszewskim, warsztaty budowania rakiet i pokazy łazika marsjańskiego – z okazji rocznicy pierwszego lotu w kosmos, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego przygotowało ponad 40 wydarzeń edukacyjnych, związanych z obecnością człowieka w przestrzeni pozaziemskiej.

12 kwietnia 1961 roku Jurij Gagarin wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w pierwszą podróż człowieka w przestrzeń kosmiczną. Lot po orbicie satelitarnej Ziemi trwał 108 minut, na wysokości maksymalnej 327 kilometrów. Było to olbrzymie naukowe osiągnięcie ludzkości. Żeby o nim przypomnieć, szczególnie dzieciom i młodzieży, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, wraz z partnerami, przygotowało niemal 40 wydarzeń edukacyjnych (wykładów, warsztatów i pokazów) pod wspólnym hasłem Human in Space. Będą one dotyczyć szeroko rozumianej tematyki związanej z kosmosem i obecnością w nim człowieka. Cykl trwa od 7 do 30 kwietnia, ze względu na obecną sytuację pandemiczną – w formie online.

fot. Materiały prasowe

Do współpracy zaproszeni zostali wykładowcy, eksperci, mentorzy Akademii Twórczych Inicjatyw Obywatelskich. Poruszą oni bardzo szerokie spektrum tematów, aby każdy znalazł coś ciekawego dla siebie. Wykłady, warsztaty poprowadzą naukowcy i eksperci z Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii, a także oczywiście z Polski, w tym wykładowcy Politechniki Wrocławskiej, Wydziału Mechaniczno-Energetycznego.

12 kwietnia o 17:00 będzie można wziąć udział w spotkaniu z generałem Mirosławem Hermaszewskim – pierwszym, i jak dotąd jedynym Polakiem, który odbył lot w kosmos.

14 kwietnia, na spotkaniu prowadzonym w j. angielskim, poznamy amerykańskiego astronautę George’a Zamka, który spędził w kosmosie ponad 28 dni. Po prezentacji filmu, przygotowanego przez NASA, przewidziany jest czas na pytania i odpowiedzi.

W programie znalazło się wiele zajęć dla uczniów szkół podstawowych. Jest to na przykład spotkanie poświęcone promom kosmicznym (14.04), wykład o silnikach rakietowych (15.04) lub o symulatorach treningowych dla astronautów (20.04). Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy.

24 kwietnia chętni będą mieli okazję spotkać się z Kołem Naukowym OFF-ROAD z Politechniki Wrocławskiej – twórcami wielokrotnie nagradzanych łazików marsjańskich. Studenci są także autorami koncepcji lądownika zdolnego do dostarczenia na powierzchnię Marsa 10 ton ładunku. Celem organizacji jest promocja inżynierii kosmicznej w Polsce – co roku organizują Space Day – całodniowe wydarzenie poświęcone branży kosmicznej.

Foto główne: Projekt Scorpio