Powodem jej zamknięcia jest zły stan techniczny konstrukcji. Jeszcze przez kilka dni „ruchomą” szopkę obejrzymy na ulicy Wittiga.

Najbardziej znaną wrocławską inscenizacją narodzin Jezusa jest ruchoma szopka, którą od 1967 roku można było oglądać w kościele Najświętszej Marii Panny Na Piasku. W listopadzie 2021 podjęto jednak decyzję, że ze względu na zły stan techniczny figurek jak i mechanizmu, szopka zostanie zamknięta do odwołania.

Każdy kolejny rok przynosił jednak coraz więcej trudności i wymagał coraz większego nakładu pracy i środków finansowych – opowiada Renata Maciejewska z Fundacji Fonis, która od 10 lat opiekuje się ruchomą szopką. – Dziś mamy przekonanie, że tylko kompleksowe zajęcie się tematem da możliwość bezpiecznego udostępnienia szopki dla zwiedzających. Od dobrych kilku lat w różnych instytucjach i organizacjach szukamy możliwości pozyskania stabilnego finansowania prac remontowych. Niestety póki co bezskutecznie. Decyzja o zamknięciu była dla nas trudna, ale wymuszona przez realia w jakich funkcjonujemy. Na chwilę obecną trudno powiedzieć co nam przyniesie kolejny rok.

Obecnie szopkę można oglądać na filmie zrealizowanym przez fundację Fonis.

Rodzinne tradycje oglądania szopek

W okresie bożonarodzeniowym inscenizację narodzin Jezusa znajdziemy w każdym kościele. Zgodnie z tradycją szopki będą tam do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego.

Wychowałam się w tradycyjnym, katolickim domu – mówi Anna Łosińska, mieszkanka Ołbina. – Pamiętam, że jak byłam mała naszą świąteczną tradycją było oglądanie kościelnej szopki. Robiły na mnie zawsze miłe wrażenie i nadal kojarzą mi się ze świętami.

Nietypowe szopki znajdziemy na Wittiga i w muzeum

Od 25 lat przy kościele pw. NMP Matki Pocieszenia na ul. Wittiga 10 staje szopka z żywymi zwierzętami. Początkowo były wypożyczane z wrocławskiego ZOO, w tym roku pochodzą z gospodarstwa agroturystycznego. Wśród żywego inwentarza znalazł się, między innymi, osiołek, owce i kózki. Zwierzęta są na wyciągnięcie ręki – można przyjrzeć im się z bliska a nawet pogłaskać. Obiekt jest czynny do 6 grudnia przez całą dobę.

Do 30 stycznia w Muzeum Etnograficznym przy ulicy Traugutta można obejrzeć wystawę „Najpiękniejsza szopka betlejemska„. Prezentuje 77 prac rzeźbiarskich wykonanych przez dzieci i młodzież z dolnośląskich szkół i pracowni plastycznych.

Szopki wykonane są z różnych materiałów i w różnych technikach: ceramiczne, ze szkła, tektury, papier-mâché, plasteliny, materiałów naturalnych jak drewno, liście, kora, mech, kamienie, ale także z makaronu, ciastek oraz z wszelkiego rodzaju materiałów recyklingowych, jak np. butelki, puszki czy płyty CD – czytamy na stronie muzeum.

Główną nagrodę konkursu zdobyła praca jedenastoletniej Hanny Bogdały, nawiązująca do sytuacji na granicy z Białorusią.

Foto główne: Miasto Wrocław