Rodzina 500+ we Wrocławiu ruszy już 1 kwietnia. Miasto przewiduje, że o świadczenie wystąpi ponad 40 tys. rodzin. Może je otrzymać nawet 65 tys. dzieci spośród wszystkich 100 tys., jakie mieszka we Wrocławiu.

Rodzina 500+ we Wrocławiu

Rodzina 500+ we Wrocławiu

Wypłata świadczenia przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko niezależnie od dochodu w rodzinie. Na pierwszego potomka otrzymają je tylko rodziny, w których dochód nie przekracza 800 zł na osobę lub 1200 zł jeśli dziecko jest niepełnosprawne.
W pierwszej kolejności będą obsługiwani dotychczasowi klienci pomocy społecznej.
Wnioski można składać od 1 kwietnia. Żeby uzyskać świadczenie już od pierwszego miesiąca trzeba to zrobić najpóźniej do 1 lipca, wtedy możliwe będzie wypłacenie zaległych kwot. MOPS szacuje, że obsługa jednego zadania zajmuje od godziny do półtorej. Urzędnicy liczą, że tegoroczne dokumenty będą spływać równomiernie przez całe trzy miesiące. Co ważne wniosku nie składa się na każde dziecko osobno, ale za całą rodzinę.

Rodzina 500+ we Wrocławiu czyli z rozmachem!

Miasto poważnie szykuje się do wdrożenia programu Rodzina 500+ we Wrocławiu. Dotychczasowy budżet Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wynosił 180 milionów. Tylko w roku 2016 na program zostanie wydamy prawie 300 milionów. O skali projektu świadczy też, że w tym celu MOPS zatrudni 50 nowych pracowników. Będzie również korzystał z usług 30 stażystów wydelegowanych przez Urząd Pracy.

Jacek Sutryk, dyrektor departamentu spraw społecznych twierdził, że program jest ogromnym wyzwaniem dla samorządów a on nie przypomina sobie ustawy, która wymagałaby tak dużego wysiłku organizacyjnego.

Rodzina 500+ we Wrocławiu – jak składać wnioski

Wnioski można złożyć osobiście w urzędzie lub jednym z mobilnych punktów albo drogą elektroniczną. Dwa z punktów przyjmujących wnioski będą otwarte do godziny 20. Będzie to Siedziba Działu Świadczeń MOPS przy Hubskiej i Centrum Biznesu Grafit – Siedziba 500+ MOPS przy Namysłowskiej. Poza tym w 119 przedszkolach i żłobkach będą działać mobilne punkty przyjmowania wniosków. W konkretnych dniach zjawią się urzędnicy, którzy przyjmą dokumenty od rodziców dzieci chodzących do danej placówki. Mobilne punkty przyjmowania wniosków jak na razie mają być czynne w kwietniu.

Listę punktów stałych i mobilnych można znajdziemy na stronie urzędu

Sporo problemów nastręcza droga elektroniczna: portal Emp@tia, Platforma Usług Elektronicznych ZUS oraz bankowość elektroniczna – podpisano porozumienie z 18 bankami. Jacek Sutryk przyznał, że Emp@tia jest najsłabszym elementem programu. Również dwie pozostałe drogi w tym momencie nie są przygotowane do obsługi Programu 500+. Urzędnicy stwierdzili, że ciężko określić, co dokładnie wydarzy się z systemem 1 kwietnia.

Dokumenty niezbędne do otrzymania pomocy można pobrać tutaj