Wystarczy pokonać kilkanaście kilometrów z Wrocławia do lotniska w Szymanowie, aby zobaczyć prawdziwy podniebny spektakl. W trakcie akrobacji szybowce obracają się o 360 stopni, wykonują spirale w locie opadającym albo zaczynają ostro pionowo lecieć w górę. Te i inne figury zapierają dech w piersiach.

akrobacje szybowcowe

rys. Wiktor Lewandowski

Wyobraź sobie, że wzbijasz się w powietrze na wysokość 1200 metrów. Szybowiec nie ma silnika, dlatego przed wykonaniem każdej figury nurkujesz wraz z maszyną i gwałtownie nabierasz prędkości.

Nie bez przyczyny piloci nazywają szybownictwo poezją latania.  Dla każdej osoby oznacza jednak co innego. Dla znacznej części pasjonatów czas spędzony na lotnisku i nad lotniskiem to prostu hobby. Niektórzy obierają karierę instruktorów szybownictwa, ale w gronie pilotów są również czynni zawodnicy. Akrobacje szybowcowe pozwalają im poznać granice swoich możliwości i wykonywać figury w każdej płaszczyźnie. Na czym polega ten sport, który unosi ludzi w przestworza?

akrobacje szybowcowe

Do startu! Gotowi? Start!

Prawdziwym sprawdzianem umiejętności są zawody. Piloci wykonują kolejno po sobie figury, które tworzą tzw. wiązanki.  Zawodnicy będą ocenieni przez sędziów za trzy programy.

Pierwszy z nich to wiązanka znana ,,Q”. Jej nazwa wynika z tego, że określa ją z góry Międzynarodowa Federacja Lotnicza. Wyróżnia wówczas dwie kategorie Wyższą (Advanced) i Wyczynową (Unlimited), przy czym ta druga jest zdecydowanie trudniejsza. Niezależnie od wariantu na przećwiczenie i nauczenie się wiązanki znanej piloci mają zazwyczaj niecały rok.

Wiązanka dowolna to esencja rywalizacji. Dobór figur należy tutaj do samego pilota. Mając wolną rękę, sportowcy popisują się różnorodnymi akrobacjami i próbują wyróżnić wśród rywali.

Trzeci ostatni program to wiązanka nieznana. Piloci poznają ją dopiero przed zawodami, minimum 24 godziny przed rozpoczęciem kolejnej konkurencji. Wiązankę wyrysowują sędziowie na podstawie figur podanych przez uczestników pierwszego dnia zawodów. Żaden pilot nie ma możliwości, aby oblecieć poszczególne figury wcześniej.A jak Akrobacje Szybowcowe

Pętle, beczki i ranwersy

Każda wiązanka składa się od 7 do 12 figur, dlatego akrobacje szybowców przypominają prawdziwy spektakl. Najstarszą formą jest pętla, którą piloci wykonują w płaszczyźnie pionowej. Podczas beczki obracają się wokół podłużnej osi kadłuba. Niezwykle efektownie wygląda ranwers. Szybowiec wznosi się wówczas gwałtownie ku górze, a potem nagle na określonej wysokości zawraca o 180 stopni i przechodzi do lotu stromego w kierunku przeciwnym do poprzedniego.

Te i inne manewry piloci wykonują na wysokości od 200 do 1200 metrów. Podczas zawodów niebo jest teatrem  jednego aktora. 1000 metrów szerokości, 1000 metrów długości i 1000 metrów wysokości. W tej strefie wyznaczonej do akrobacji może znajdować się w tym samym momencie tylko jeden statek. Piloci starają się jej nie opuszczać, ponieważ lot poza strefą oznacza dla nich punkty karne, a nawet dyskwalifikację, jeżeli ich szybowiec obniży się w zbyt niebezpieczny sposób.

Jak wyłania się zwycięzcę? Zawody wygrywa pilot, który zdobędzie największą sumę punktów za poszczególne programy. Sędziowie oceniają osobno figury w wiązance w skali od 0 do 10. Figury różnią się poziomem trudności, dlatego dla każdej przypisana jest wartość katalogowa, którą mnoży się przez noty arbitrów.

Gratka dla widzów

Jeżeli zamarzy nam się pilotowanie szybowców, najpierw będziemy musieli zdobyć określone kwalifikacje. Wykaz aktualnie prowadzonych szkoleń można sprawdzić na stronie szybowce.com. Do wzięcia udziału w zawodach brakuje nam wówczas jeszcze licencji sportowej, którą wydaje na dany rok kalendarzowy Aeroklub Polski.

Niezależnie od tego, czy kiedykolwiek uda nam się polecieć szybowcem, warto zobaczyć ten efektowny sport na własne oczy. Przebieg zawodów jest zazwyczaj transmitowany dla widzów na ogromnym telebimie, a kibice mogą dodatkowo śledzić parametry lotu dzięki interaktywnej mapie 3D.

Lotnisko w podwrocławskim Szymanowie regularnie gości największe lotnicze wydarzenia w Polsce. Na przełomie kwietnia i maja spotkali się tutaj najlepsi piloci podczas XXI Mistrzostw Polski w Akrobacji Szybowcowej. Podczas The World Games będziemy mogli podziwiać w Szymanowie także dwie inne dyscypliny lotnicze – motoparalotnie oraz pilotowanie czaszami, czyli widowiskowe skoki ze spadochronem.

Akrobacje szybowcowe na skróty

Aeroklub Polski: http://www.aeroklub-polski.pl/

Międzynarodowa Federacja Lotnicza: http://www.fai.org/

Gdzie zobaczymy akrobacje szybowcowe podczas The World Games?

Aeroklub Wrocławski Lotnisko Szymanów

Gdzie możemy rozpocząć przygodę z lataniem? Aerokluby na Dolny Śląsku 

[wpgmza id=”21″]